Математикадан "Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымы" тақырыбындағы сабақ
Математикадан "Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымы" тақырыбындағы сабақ
1. Білімділік: Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формуласын өрнектерді түрлендіруде қолдана білу бейімділігін қалыптастыру; 2. Дамытушылық: Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуге көрсетілген формулаларды кері тәртіпте қолдана білу қабілетін қалыптастыру, ойлауға икемділігін дамытуға ықпал ету; 3. Тәрбиелік: Есеп шешімін іздей отырып, шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Математикадан "Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымы" тақырыбындағы сабақ»
Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымы. Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формуласын өрнектерді түрлендіруде қолдана білу бейімділігін қалыптастыру; 2. Дамытушылық: Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуге көрсетілген формулаларды кері тәртіпте қолдана білу қабілетін қалыптастыру, ойлауға икемділігін дамытуға ықпал ету; 3. Тәрбиелік: Есеп шешімін іздей отырып, шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Жаңа білім беру сабағы Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндірмелі баяндау, топпен,сто, топтастыру. Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайдтар Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгендеп, сабақ мақсатымен таныстыру. 2. Үй жұмысын тексеру. №436,№445 Интерактивті тақтада үйге берілген есептің шешуі көрсетіледі. Оқушылар өздері тексереді. Қателерін түзетеді. 3. Қызығушылығын ояту / Сабақтың айдарымен таныстыру/
«Адамзат үшін XXI ғасыр жаңа технологиялардың ғасыры болмақ, ал осы жаңа технологияларды жүзеге асырып, өмірге енгізу, игеру және жетілдіру бүгінгі мектеп оқушылары сіздердің еншілеріңізде » / Елбасымыздың оқушыларға жолдауынан/ а) Математикалық домино (сәйкестендіру) (а — в)² =а² -2ав + в² (а – в)(а + в) =а²-в² ( а + в)² =а² +2ав + в² (а + в )³= а³ +3а²в + 3ав² + в³ (а – в)³= а³ – 3а²в + 3ав² – в³ б) Ауызша есептер Бұл бөлімде оқушылар осы формулалардың жауабын тауып, ережелерін қағазға түсіріп жазады. 4. Жаңа тақырыпты түсіндіру. а³+в³ =(а+в)(а²-ав+в²) (5) а³-в³=(а-в)(а²+ав+в²) (6) Осы формулаларды дәлелдейік. Ол үшін теңдіктің оң жағына көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесін қолданамыз. Сонда, (а+в)(а2-ав+в2) =а3-а2в+ав2+а2в-ав2+в3=а3+в3 а2+ав+в2 өрнегі екі өрнектің қосындысының толымсыз квадраты деп аталады, ал а2-ав+в2 өрнегі екі өрнектің айырмасының толымсыз квадраты деп атайды. 1-мысал 27х3+у3=(3х)3+у3=(3х+у)(9х2-3ху+у2) 2-мысал (m-2)(m2+2m+4)-m3 өрнегін ықшамдайық. (m-2)(m2+2m+4)-m3= m3-8- m3=-8
5. Ой толғаныс.( Жаңа тақырыпты бекіту)
Интерактивті тақтада көрсетілген есептің дұрыс жауабын стрелкамен сәйкестендіреді.
Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазыңдар: 1.(а+2в)(а2-2ав+4в2) 2.(3а-2в)(9а2+6ав+4в2) 3.(2а-в)(4а2+2ав+в2) 4.(3в+2а)(9в2-6ав+4а2) а3+8в3; 27а3-8в3; 8а3-в3; 27в3+8а3 Төмендегі тапсырма интерактивті тақтадан көрсетіледі, бұл есептің шешімі жасырылып тұрады, оқушылар дәптерлеріне шығарып жауабын тақтамен салыстырады. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңдер: 1. 27-а³=(3-а)(9+3а+а²) 2. в³+125=(в+5)(в²-5в+25) 3.64m³-1=(4m-1)(16m²+4m+1) 4.8p³ +q²=(2p+q)(4p²-2pq+q²)