Сабақтың тақырыбы: « Жай бөлшектер » тарауына есептер шығарту.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Деңгейлеп оқыту арқылы оқушылардың есептерді
шығарудағы логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау және
зейін қою қабілеттерін дамыту.Практикалық дағдыларын
қалыптастыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, өз бетінше жұмыс
жасауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы өзіндік
ізденістерін қалыптастыру. Сын тұрғысынан саралай білуге
тәрбиелеу.Бір-біріне достарына көмек көрсетіп, топ, ұжым
болып бірлесіп, тату-тәтті жұмыс істей білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Топтық сайыс сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивтік тақта,таратпа материалдар
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру
Үй тапсырмасы “Қайталау – оқу айнасы”
“Білім көзі кітапта” (кітаппен жұмыс)
Деңгейлік тапсырма
Сабақты қорытындылау (тест тапсырмасы)
Үйге тапсырма
Бағалау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. (Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстыру, Н.Ә.Назарбаевтың сөзімен бастау)
Оқушылардың сабаққа даярлығын,қатысуын шолып өту,құралдарын тексеру.
Бүгінгі сабақ топтық сайыс,ойын сабағы.Оқушыларды екі топқа бөлемін.
-Оқушылардың көңіл күйін тексеру.
Орташа жақсы өте жақсы
І топ. « Дұрыс бөлшектер » тобы.
ІІ топ. « Бұрыс бөлшек » тобы.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.(слайд 5)
Оң жақтағы 10 –Жай бөлшектерге мысалдар келтіріңдер.
Жауабы:
Ортадағы 10 –Бұрыс бөлшек дегеніміз не?
Жауабы: Алымы бөлімінен үлкен немесе оған тең бөлшек бұрыс бөлшек деп
аталады.
Сол жақтағы 10 - Дұрыс бөлшектер дегеніміз не?
Жауабы: Алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
Оң жақтағы 20 – Аралас сан дегеніміз қандай сандар?
Жауабы: Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп
аталады.
Ортадағы 20 – Жай бөлшектерді қосу ережесі
Жауабы: Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда олардың алымдарын қосып, алым етіп, ал бөлім етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу үшін, оларды ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу керек.
Сол жақтағы 20 - Жай бөлшектерді азайту ережесі.
Жауабы: Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып, алым етіп жазып, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайту үшін, оларды ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту керек..
Оң жақтағы 30 – Бөлшектер қалай көбейтіледі?
Жауабы: Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін, олардың алымдарын көбейтіп, алым етіп, бөлімдерін көбейтіп, бөлім етіп жазу керек.
Ортадағы 30 – Бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі.
Жауабы: Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек.
Сол жақтағы 30 - Аликвоттық бөлшектер деп қандай бөлшектерді айтамыз?
Жауабы: Аликвоттық бөлшек – алымы 1-ге тең дұрыс бөлшек.
ІІІ. « Білім көзі кітапта » -кітаппен жұмыс.
І топ. № 865 (1,3,5 )
ІІ топ № 865 ( 2,4,6 )
ІV. Деңгейлік тапсырмалар.
І деңгей. ( 5 ұпай )
1. Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жаз:
ә) б)
2. Аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жаз:
а) ә) б)
ІІ деңгей ( 10 ұпай )
1. Квадратын тап:
а) ә) б)
2.Амалдарды орында:
а) ( .
ә) (
ІІІ деңгей. ( 15 ұпай )
Кубын тап:
а) ә)
2. Амалдарды орында:
(
V. Сабақты қортындылау. (тест тапсырмасы)
1. қандай бөлшек ?
а ) дұрыс б ) бұрыс в) аралас сан
2. қандай бөлшек ?
а ) дұрыс б ) бұрыс в) аралас сан
3. қандай сан ?
а ) дұрыс б ) бұрыс в) аралас сан
4. Бөлшектерді салыстыр:
а) б) в)
5.Бөлшектерді салыстыр:
а) б) в)
6. Теңдік тура болатындай жұлдызшаның орнына тиісті натурал санды қойыңдар.
а) 20 б) 15 в) 30
7. Бөлшектерді қосуды орында:
а) б) в)
8) Бөлшектерді азайтуды орында:
а) б) в)
9) Жай бөлшектерді көбейтуді орында:
а) б) в)
10) Жай бөлшектерді бөлуді орында:
а) б) в)
Жауаптары: 1. а 2. б 3. в 4. а 5. б 6. а 7.б 8.в 9.а 10.б
VІ. Үйге тапсырма. Ережелерді қайталау. А тобы:№870, В тобы: № 875, С тобы:№882
VІІІ. Бағалау. (Бағалау парағы бойынша)
ІХ.
-Оқушылардың көңіл күйін тексеру.(тілек айту)
Орташа жақсы өте жақсы