Пәні: Математика
Күні: 26 қараша 2014 жыл
Сыныбы: 2"а"
Сабақтың тақырыбы: Құрама есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың пәнге деген сүйіспеншілігін ояту, математика сабағында алған білімін өмірде пайдалана білуге үйрету, екі таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыруға машықтандыру, оқушылардың құрама есептер және оны шығару тәсілдері туралы білімдерін пысықтау, екі амалмен шығарылатын есептерді талдау, шығара білу дағдыларын қалыптастыру, теңдеу шешу тәсілдерін пысықтау.
Тәрбиелік: оқушыларды тез ойлауға,шапшаң есептеуге баулу,ой -өрісін кеңейту, адамгершілікке, ұқыптылыққа, ұжымдыққа, ептілікке, табиғатты қорғауға, жолдастыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу. . Оқушыларды логикалық ойлауға, жазуға, көруге, есептеуге, өз бетімен жұмыс істеуге баулу, салауатты өмір сүруге, тапқырлыққа, жауапкершілікке, еңбексүйгіштікке баулу.
Дамытушылық:Оқушылардың бойындағы шығармашылық қабілеттерін дамыту; есептеу дағдыларын жетілдіру, ынтасын, қызығушылығын арттыру. Ауызша есептеу арқылы ойлау қабілетін арттырып,тіл байлығын дамыту, таным белсенділігін арттыру; Математикалық тілін, ауызша қосу және азайту дағдысын, есте сақтауын, қиялын, зейінін, тапқырлық қабілетін дамыту.
Көрнекілігі: Слайдтар, парақшалар, дидактикалық материалдар, суреттер, топтамалар, сандар, себеттегі жапырақтар, кестелер, суреттер.
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, дүниетану.
Әдісі:түсіндіру, ойын, жұмбақ. Сұрақ - жауап, ұжымдық, топтық жұмыс, өлең, есеп шешу, түсіндіру, ізденушілік, сөйлесу. сұрақ - жауап, талдау, түсіндіру.
Сабақ түрі:ойын сабағы.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
-Оқушылардың назарын, зейіндерін сабаққа аудару
І Психологиялық дайындық.
-Балалар, бүгінгі сабағымызда осы кезге дейінгі алған білімімізді сынға салатын боламыз.
Мақсат қою кезеңі:
-Бүгінгі сабақтан нені білгілерің келеді?
1.Жазбаша қосу және азайтуды толық меңгеру;
2.Математикалық қызықты есептер шешу,логикалық тапсырмалар орындау;
3,.Шығармашылық топ жұмыстарын жүргізу
Тақтаға мұғалімнің ізгі тілегі: «Алға ұмтылыңдар!» ілінеді.
1-тапсырма:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
1. Салыстыру(.Мысалдарды шығару
2. Кім шапшаң
Ізгі тілек: «Жарайсыңдар!»
2-тапсырма: Оқы,үйрен,ұғып ал,
Ойыңа бәрін түйіп ал!
Логикалық тапсырмалар
Ізгі тілек: «Кереметсіңдер!»
3-тапсырма: «Жұмыла көтерген жүк жеңіл!»
Ойлан,шығар,есепте,
Түсіндірші кезекпен!
Ойынға кезек берейік
Айтыңдаршы ретпен!
Мысық пен тышқандар Көркем жазу минутасы
Өрнектердің мәнін тап:
(9-5)+3 (17-7)+3 (10+50)-30
Теңдеуді шеш:
Х-8=12 25+а=40
Ізгі тілек: «Мықтысыңдар
4-тапсырма: «Білім қымбат-білу қиын!»
Есептейік,талдайық,
Ешбіріміз қалмайық
Артық,кемін анықтап,
Жауабын тез табайық!
Тірек білімдерін жетілдіру.
а) «Есептеу машинасы» ойыны.
23 – 3 + 40 + 8 + 10 – 70 – 6 + 30 =
7+ 9 – 10 – 2 + 80 – 4 – 20 + 5 – 60 =
9 + 6 + 20 – 5 + 7 + 10 – 40 + 3 =
ә) Тосап қайнату үшін жемістер сатып алынды. 5 кг жеміс қайнатылды. 3 кг жеміс қалды. Барлығы неше кг жеміс сатып алынды?
б) Тігінші 3 көйлек тікті, содан соң тағы 8 көйлек тікті. Олардың 4-і сатылды. Неше көйлек қалды?
Есеп 2 (ауызша).
Сыныпта 30 бала бар. Үзілісте 10 бала шығып кетті де, 5 бала кірді. Сыныпта неше бала болды?
Қай өрнек есептің шешуі бола алады?
а) (30-10)-5 б) (30+10)+5
ә) (30+10) -5 в) (30-10)+5
Ізгі тілек: Таланттысыңдар!»
5-тапсырма: «Білімі жүйріктің ойы ұшқыр!»
Ойнайық та,ойлайық!
Таппай оны қоймайық.
Басқатырып есептеп,
Сандарды орнына қояйық!
Шығармашылық жұмыс.
Т + 10 = 3 + кір =
6 + Н = 5 + ік =
7 + К = С + 10 + а =
100 + ім = Қ + 10 + ақ =
К + 2 + Л = 10 + дық =
Ізгі тілек: «Мәреге жақындадыңыздар!
6 - тапсырма: «Қына тасқа бітеді,білім басқа бітеді»
Ізгі тілек: «Алақай!»
IV. Ой толғаныс:
Ізгі тілек: «Ура!»
Сабақты бекіту:
Бүгінгі сабақта не білдіңіздер?
Қандай жұмыстар жасаған ұнады?
Қандай тапсырманы орындауда қиындық туды?
Келесі сабақта қандай жұмыс түрін орындағыларың келеді
Үйге тапсырма беру.және қорыту.