kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Математика п?ні "Б?рыш" та?ырыбы

Нажмите, чтобы узнать подробности

     О?ушылар?а б?рышты? т?рлерімен ж?не оларды? атауларын, с?йір б?рышты?, тік б?рышты?, до?ал б?рышты? градусты? ?лшемдерімен таныстырып, сыз?ышты? к?мегімен салып, транспортирды? к?мегімен ?лшеуге ?йрету. Логикалы? ойлау ?абілеті мен есептеу да?дыларын жетілдіру, белсенділіктерін арттыру, п?нге ?ызу?ушылы?ын ояту, о?ушыларды? ??зыреттілігін ?алыптастыру ма?сатында, о?ушыларды жылдамдылы??а, ептілікке, сыйласты??ы, бір-бірін ты?дау?а,  досты? ?арым-?атынас?а т?рбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«математика п?ні "Б?рыш" та?ырыбы »

5-сыныптың математика пәнінен «Бұрыш» тақырыбына арналған сабақ жоспары.


Ы.Х.Болатова

Акмола облысы, Көкшетау қаласы

№18 орта мектебі


[email protected]


Сабақ тақырыбы: Бұрыш.

Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларға бұрыштың түрлерімен және олардың атауларын, сүйір бұрыштың, тік бұрыштың, доғал бұрыштың градустық өлшемдерімен таныстырып, сызғыштың көмегімен салып, транспортирдың көмегімен өлшеуге үйрету..

Дамутышылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік:Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, сыйластыққы, бір-бірін тыңдауға, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы

Сабақтың көрнекілігі: транспортир, сызғыш, қарындаш, өшіргіш

Оқытудың әдісі: теориялық және практикалық



Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу

ә) Оқушыларды түгендеу, 5 топқа бөлу. Әр топта спикер тағайындау. Бағалау парақтарын тарату.

б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) Сабақтың тақырыбын есептеу шығару мақсатында табамыз.Сабақтың мақсатымен таныстыру





Сәлеметсіздер ме оқушылар, қонақтар! Сіздерді сабақта көргеніме өте қуаныштымын, бүгінгі математикалық сабағымыздың тақырыбын алдарыңыздағы есептердің шешімінен анықтаймыз.

(тапсырмалардың жауаптарының артында әріп жасырылған)

Б


30

Ұ


19

Р


50

Ы


100

Ш


48





Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сабағымызды бағалау парағы арқылы есептер шығару кезінде біртіндеп өзімізді бағалаймыз, сондықтан мұқият болыңыздар, әрбір дұрыс жауапқа 1 ұпайдан береміз. Сабақта белсенді қатысып жақсы баға алуыңызға тілектеспін. Сәттілік тілеймін!

Бір нүктеден шыққан екі сәуледен құралған фигура бұрыш деп аталады.

А ⦟АОВ бұрыш

OA, OB сәулелері оның қабырғалары.

О O бұрыштың төбесі





Бұрышты үш әріппен белгілейді немесе бұрыштың төбесін бір ғана әріппен белгілеуге болады. Бұрыштың төбесі белгіленген әріп ортада жазылады.

Математикада бұрыш сөзінің орнына ⦟ белгі қояды. Мысалы, АОВ бұрышының

бұрышты бір ғана әріппен белгілеуге болады. Ол әріп бұрыштың төбесін ғана көрсетеді. Мысалы, ⦟АОВ орнына ⦟О деп жазуға болады

Бұрыштар: доғал, сүйір, тік, жазыңқы болатынын білесіздер.(суреттерін тақтада салу)

  1. Тік бұрыштың градустық өлшемі 900-қа тең.

  2. Тік бұрыштан кіші бұрыш сүйір бұрыш деп аталады.

  3. Тік бұрыштан үлкен, бірақ жазыңқы бұрыштан кіші бұрыш доғал бұрыш деп аталады.

  4. Жазыңқы бұрыштың градустық өлшемі 1800-қа тең.


Бұрыштың түрлері: (Оқушыларды ауызша салыстыруға шақыру)

С N

А



О В О К P M

Тік сүйір доғал


Қабырғалары толықтауыш сәулелер болатын бұрыш жазыңқы бұрыш деп атайды. С О Д



Бұрышты өлшейтін құрал транспортир деп аталады.

Бұрыштың өлшем бірлігі: градус 10. Транспортир бөліктерге бөлінген. Ең кіші бөлікке 1 градус сәйкес келеді. Транспортирде -тан -қа дейін әрбір -қа тең бұрыштар белгіленген және үлкею жарты шеңбердің сыртқы жағында солдан оңға қарай ішкі жағында оңнан солға қарай берілген.

(Бұрышты транспортирдің көмегімен өлшеуді, салуды түсіндіру, мысалдар келтіру)

Мысал салып көрсету.

Транспортирмен 600 бұрышты өлшеу үшін: (алгоритм)

  1. Транспортирдің центрін бұрыштың төбесіне (О нүктесіне ) дәл келтіру керек;

  2. Бұрыштың бір қабырғасы транспортир шкаласындағы санақ басы арқылы өтуі керек;

  3. Бұрыштың екінші қабырғасы өтетін шкаладағы штрих 600 бұрыштың градустық өлшемін көрсетеді.


  1. Дамыту кезеңі. Оқулықпен жұмыс №200,201 ауызша, №204


200 ауызша 1320, 1540,980,940 доғал,350,780 сүйір ,900 тік, 1800 жазыңқы


201 ауызша

AOB=200; AOC=700 AOD=1100 EOD=700 EOC=1100; EOB=1600;


  1. Сергіту сәті: Қара жорға биі


204

1) 2сағ сүйір 2)3сағ тік 3)5сағ доғал 4)6сағ жазыңқы


4. Сабақты қорытындылау: Өмірде бұрыш қай кезде кездеседі?


Тест тапсырма: (Сұрақ –жауап)

    1. 1800 бұрыш қалай аталады?

    2. Бұрыш сөзінің орнына қандай таңба қоямыз?

    3. Сүйр бұрышқа х0900, х00 , х0=900 бұрыштар жатады ма?

    4. Доғал бұрыш 1800 артық па?

    5. Қандай бұрыштарды білесің?

    6. Бұрыш қанша әріппен белгіленеді: 1, 2, 3, 4, 5 ?

    7. Оқулықтың бұрыштары қанша градус?

    8. Бұрышты қандай құралмен өлшейміз?


Сабақты бекіту кезеңі:

  1. Бұрыш дегеніміз не?

  2. Бұрыштың қандай элементтері бар?

  3. Бұрыштың өлшем бірлігі қалай аталады?

  4. Жазыңқы бұрыш неше градусқа тең?

  5. Бұрышты транспортирмен қалай өлшейміз?

Бағалау.

Сыныпта бағалау парағы арқылы оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: §11. 1,2 сұрақтар. № 202, №205









Оқушының аты-жөні:_____________________________________


Тест



Сұрақ

Жауап

1

1800 бұрыш қалай аталады?


Жазыңқы

2

Бұрыш сөзінің орнына қандай таңба қоямыз?


3

Сүйр бұрышқа х0900, х00 , х0=900 бұрыштар жатады ма?


х00

4

Доғал бұрыш 1800 артық па?


кем

5

Қандай бұрыштарды білесің?


Сүйір, доғал тік бұрыш

6

Бұрыш қанша әріппен белгіленеді: 1, 2, 3, 4, 5 ?


1,3

7

Оқулықтың бұрыштары қанша градус?


Тік бұрыш

8

Бұрышты қандай құралмен өлшейміз?


транспортир

Әр дұрыс жауаптар қорытындыға 1 ұпаймен белгіленеді





Мына фигурада қанша үшбұрыш бар?


















































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
математика п?ні "Б?рыш" та?ырыбы

Автор: Болатова Ырсалды Хашимовна

Дата: 19.05.2015

Номер свидетельства: 213407


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства