kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Matematika fanidan 4-sinflar uchun dars ishlanmasi

Нажмите, чтобы узнать подробности

4-sinflar uchun matematika fanidan "1000-521,60003-248 ko'rinishidagi misollar yechish" mavzusidagi bir soatlik dars ishlanmasi

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Matematika fanidan 4-sinflar uchun dars ishlanmasi»


Asaka tumani XTB tasarrufidagi 41-umumta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi Mirzakarimova SHoiraxonning matematika fanidan “1000-521, 60003-248 ko’rinishdagi misollar yechish” mavzusida

yozgan 1-soatlik dars

ISHLANMASI.


4-sinflar uchun matematika fanidan.

Mavzu: “1000-521, 60003-248 ko’rinishdagi misollar yechish”


Darsning maqsadi:

a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzu bo’yicha misol va masalalarni yechishni o’rgatish.

T.k 1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish.

b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni tabiatni sevishga,uni asrashga undash va kasbga yo’naltirish. rilgan

T.k 4: atrofdagilar bilan o’zaro muloqat chog’ida odob – axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash.

d) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarda ismli sonlar bilan berilgan misol va masala yechish malakalarini rivojlantirish.

Darsning borishi:

I.Tashkiliy qism: O’quvchilar bilan salomlashish,ularning diqqatini darsga qaratish,davomatni aniqlash,darsga tayyorgarlikni ta’minlash.

II.O’tilgan mavzuni mustahkamlash.

Mavzuni mustahkamlashda o’tgan dars esga olinadi.Yozma qo’shish va ayirishga doir doskada misollar beriladi.O’quvchilardan 5-6 tasi tanlab doskaga chiqarib bajariladi.

III.Yangi mavzu bayoni:

Yangi mavzu doskada 199-misol asosida tushuntiriladi.


200-misol.

Doskada ustun shaklida bajariladi.


201-masala.

Ekran orqali tushuntirish bilan bajariladi.SHu o’rinda sotuvchi va xaridor o’rtasidagi munosabatlar asosida suhbat o’tkaziladi.O’quvchi ekran orqali masalani tushunib olgach,uni birgalikda bajaradilar.

Echish: 1) 400*2=800 (so’m) 2) 800+160=960 (so’m)

1000-960=40(so’m) Javob: xaridor 40 so’m qaytim olishi kerak.

202-masala.

Doskada bajariladi.

Bor edi – 4 t.

Jo’natildi-?

Bir do’konda -1265 kg

Ikkinchi do’konda -? Birinchi do’kondan 375 kg ortiq.

Qoldi - ?

Echish: 4t =400 kg

1265+375= 1640 kg bu ikkinchi ombordagi shakat.

1265+1640=2905 kg bu ikkala ombordagi shakar

4000-2905=1095 kg omborda qolgan shakar.

Javob: omborda 1095 kilogramm shakar qoldi.


203-misol.

Doskada amallar tartibiga ko’ra bajariladi.

24894-(12504+9847)=24894-22351=2543

480:8*6=60*6=360

IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.

O’tilgan mavzuni mustahkamlash uchun o’quvchilar bilan savol- javob o’tkaziladi.

V.O’quvchilarni baholash va darsga yakun yasash.Bugungi darsda nimalarni o’rganganlari so’raladi. Dars haqidagi fikrlari bilan o’rtoqlashiladi.O’quvchilar darsdagi ishtirokiga ko’ra baholanadi va rag’batlantiriladi.

VI.Uyga vazifa berish.

204-masala va 205- misol sharti tushuntiriladi.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Matematika fanidan 4-sinflar uchun dars ishlanmasi

Автор: Mirzakarimova Shoiraxon Mashrabjonovna

Дата: 11.05.2020

Номер свидетельства: 549218


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
1850 руб.
2640 руб.
1310 руб.
1870 руб.
1750 руб.
2500 руб.
1580 руб.
2260 руб.
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства