kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Квадраттық функция анықтамасы y=ax2+n және y=a(x-m)2функциялары.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Квадраттық функция анықтамасы туралы анықтама беру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Квадраттық функция анықтамасы y=ax2+n және y=a(x-m)2функциялары.»

Сыныбы

8

Пәні

Алгебра.

Сабақ тақырыбы

Квадраттық функция анықтамасы y=ax2+n және y=a(x-m)2функциялары.

Мақсаты

Жекелей,топпен бір-біріне көмектесе отырып квадрат теңдеудің түбірлері мен көбейткіштерге жіктеу ұғымдарының арасындағы байланысты анықтайды кесте толтырып график салады ,есептер шығарады.

Түйінді идеялар

Сабақтың маңыздылығын ұғынады және бағалайды.

Оқыту нәтежиелері

Жекелей,топпен жұмыста оқушылар функцияның дербес түрін және графигін міндетті түрде білу керек сол арқылы m мен n мәніне байланысты өзгеруін білуеді есеп шығаруда қолданады.керек.

Көрнекіліктер

Оқулық,презантация кеспе қағаздар, А4 қағаздары

Сабақ барысы

Уақыты

Әдіс-Тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Сабақ кезендері

1-кезең

Қызығушылықты ояту

-ұйымдастыру

-үй тапсырмасын тексеру

-қарастырылған

Тақырып бойынша

Бұрынғы білім еске

Түсіріледі

-белсенді әрекетке

Жұмылдырылады

-ойлау жұмысына

ынталандырылады

2 мин

Психологиялык

ахуал

Қайталау сұрақтары

Орындарынан тұрып бір-біріне жылы сөз айту


2-3 мин

Топка бөлу санау арқылы

Топ аттары өткен функциялар атымен

Топ жетекшілерін сайлауды ұсыну

Келісетінтерін,

Сенетіндіктерін

білдіреді


3 мин

Үй тапсырмасын

Тексеру


Үйге берілген есепті оқушылар оқулықпен жұмыс жасағанда аралап көру

Топта бір-бірінің жұмыстарын тексеру салыстыру

Бағалау парағыда

Сәйкесінше

бағалау

5-7 мин

Алгебралық диктант

1.Әр оқушыға қарапайымнан күрделіге қарай график салу ұсынылады


1.Жекелей жауап береді

2.Сұрақ-жауап


Әр дұрыс

Жауапқа 2

Ұпай беріледі



2-кезең Мағынаны ажырату

- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады

-жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады

10 мин

Біреуі үйде қалғаны қонақта стратегиясы бойынша есептер шығарып түсіну

Оқулықтан есеп №257 Функция f(x)= -х2+3 формуласымен бер3лсе6 онда 1) f(5x); 2) f(x-2);

3)f(7-x); 4) f(2x+3);

№259 Функцияның графигін салыңдар.

  1. у= -2х2+1

  2. у= 0,5х2-2

  3. у= 3(х+2,5)2

  4. у= -2(х+1,5)2

Топта пікірлесіп есептірді шешеді


Топқа берілген ұпайды топ мүшелері бөліседі

2-3

Сергіту сәті

сергіту жаттығуы отырып тұру

Мұғалімге ілесе жаттығу әрекеттерін жасайды


5 мин

Жигсо-1

1ші топ 1партаға отырады 2ші топ 2 партаға отырады.Топтарға әр түрлі есептер беріледі

Топта пікірлесіп есептерді шешеді жұппен тексереді.


10 мин

Жигсо-2

Оқушыларды өз топтарына қайтарып,шығарып алып келген есептерінің дұрыс,қателігін талқылауды ұсыну

Оқушылар өз топтарына келіп шығарған есебінің шығару жолын топ мүшелеріне түсіндіреді


3-кезең Ой-толғанық

Анализ,өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді; синтез,бір-бірімен ой бөліседі сабақ қорытындысы

3 мин

Шығу парағы

Функционалдық сауаттылыққа есеп тұратын әр оқушыға парақтар тарату

Жекелей сұрақтарға жауап береді

Сабақты бағалайды кері байланыс Үміт ағашы

3 мин

Бағалау

Әр топтың бағалау парағы бойынша ортақ қорытынды шығару

Бағалау пікірлерін білдіреді,келісім береді


Келесі оқуға арналған тапсырмалар

  1. №249

Математикалық диктант y=x оу осімен 5 бірлік жоғары оу осімен 4 бірлік төмен ох осімен 3 бірлік оңға ох осімен 6 бірлік солға жылжытқанда график сал теңдеу жаз.













Сыныбы

8

Пәні

Алгебра.

Сабақ Тақырыбы

y=ax2+n және y=a(x-m)2 функциялары.

Жалпы мақсаттар


Түйінді идеялар


Оқыту нәтежиелері


Көрнекіліктер

Оқулық кеспе қағаздар,А4 қағаздары

Сабақ барысы

Уақыты

Әдіс-Тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Сабақ кезендері

1-кезең

Қызығушылықты ояту

-ұйымдастыру

-үй тапсырмасын тексеру

-қарастырылған

Тақырып бойынша

Бұрынғы білім еске

Түсіріледі

-белсенді әрекетке

Жұмылдырылады

-ойлау жұмысына

ынталандырылады

2 мин

Психологиялык

ахуал

Ұйымдастыру жоқ оқушыларды түгендеу

Тақтада өткен тақырыптан жарыс есеп шығару


2-3 мин

Топка бөлу

Әр топ өздеріне ат ойлап табу

Топ жетекшілерін сайлауды ұсыну

Келісетіндіктерін,

Сенетіндіктерін

білдіреді


3 мин

Үй тапсырмасын

Тексеру


Үйге берілген есепті тақтада көрсету

Топта бір-бірінің жұмыстарын тексеру салыстыру

Бағалау парағына

Сәйкесінше

бағалау

5-7 мин

Жіңішке,жуан сұрақтар

1.Әр оқушыға қарапайымнан күрделіге қарай 5 сұрақ беріледі.

2.Дұрыс жауап келесі топ айтады

1.Жекелей жауап береді

2.Сұрақ-жауап

Парақтарын алмасады.

Әр дұрыс

Жауапқа 2

Ұпай беріледі















2-кезең Мағынаны ажырату

- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады

-жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады

10 мин

Саяхат

№262 функцияның графигін салу 4 топ салып әр топ өзі салған графигін түсіндіру

Топта пікірлесіп есептірді шешеді


Топқа берілген ұпайды топ мүшелері бөліседі

2-3

Сергіту сәті

Жауын сергіту жаттығуы

Мұғалімге ілесе жаттығу әрекеттерін жасайды


5 мин

Жигсо-1

1ші номерлер 1партаға отырады 2ші номерлер 2 партаға отырады.Топтарға әр түрлі есептер беріледі

Топта пікірлесіп есептерді шешеді


10 мин

Жигсо-2

Оқушыларды өз топтарына қайтарып,шығарып алып келген есептерінің дұрыс,қателігін талқылауды ұсыну

Оқушылар өз топтарына келіп шығарған есебінің шығару жолын топ мүшелеріне түсіндіреді


3-кезең Ой-толғанық

Анализ,өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді; синтез,бір-бірімен ой бөліседі сабақ қорытындысы

3 мин

Шығу парағы

Үш сұрақтан тұратын әр оқушыға парақтар тарату

Жекелей сұрақтарға жауап береді

Сабақты бағалайды

3 мин

Бағалау

Әр топтың бағалау парағы бойынша ортақ қорытынды шығару

Бағалау пікірлерін білдіреді,келісім береді


Келесі оқуға арналған тапсырмалар

  1. №260













Сыныбы

8

Пәні

Алгебра.

Сабақ Тақырыбы

y=ax2+n және y=a(x-m)2 функциялары.

Жалпы мақсаттар

Жекелей,топпен бір-біріне көмектесе отырып бірмүше мен көпмүшені көбейту ережесі мен ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруға есептер шығарады.

Түйінді идеялар

Алгебрлық өрнектерді ықшамдау мен түрлендіру.

Оқыту нәтежиелері

Жекелей,топпен жұмыста оқушылар есептерді шешуде бірмүше мен көпмүшенік көбейту ережесі мен ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруды қолдана білуі керек

Көрнекіліктер

Оқулық,презантация,проектр,экран,кеспе қағаздар,А4 қағаздары

Сабақ барысы

Уақыты

Әдіс-Тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Сабақ кезендері

1-кезең

Қызығушылықты ояту

-ұйымдастыру

-үй тапсырмасын тексеру

-қарастырылған

Тақырып бойынша

Бұрынғы білім еске

Түсіріледі

-белсенді әрекетке

Жұмылдырылады

-ойлау жұмысына

ынталандырылады

2 мин

Психологиялык

ахуал

Білім жаркын болашак

бастауы

Шенбер бойына жиналып,

Білім жарқын болашақ бастауы


2-3 мин

Топка бөлу

Білім,Жарқын,Болашақ,

Бастау,топтарына бөлу,

Мүлшелерін нөмерлеу

Топ жетекшілерін сайлауды ұсыну

Келісетінтерін,

Сенетіндіктерін

білдіреді


3 мин

Үй тапсырмасын

Тексеру


Үйге берілген есептің шешуін экраннан көресету

Топта бір-бірінің жұмыстарын тексеру салыстыру

Бағалау парағыда

Сәйкесінше

бағалау

5-7 мин

Жіңішке,жуан сұрақтар

1.Әр оқушыға қарапайымнан күрделіге қарай 5 сұрақ беріледі.

2.Дұрыс жауап экраннан көрсетіледі

1.Жекелей жауап береді

2.Сұрақ-жауап

Парақтарын алмасады.

Әр дұрыс

Жауапқа 2

Ұпай беріледі















2-кезең Мағынаны ажырату

- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады

-жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады

10 мин

Саяхат

Қазақстанның тарихи-мәдени орындарына бір есептен беріледі

Топта пікірлесіп есептірді шешеді


Топқа берілген ұпайды топ мүшелері бөліседі

2-3

Сергіту сәті

Жауын сергіту жаттығуы

Мұғалімге ілесе жаттығу әрекеттерін жасайды


5 мин

Жигсо-1

1ші номерлер 1партаға отырады 2ші номерлер 2 партаға отырады.Топтарға әр түрлі есептер беріледі

Топта пікірлесіп есептерді шешеді


10 мин

Жигсо-2

Оқушыларды өз топтарына қайтарып,шығарып алып келген есептерінің дұрыс,қателігін талқылауды ұсыну

Оқушылар өз топтарына келіп шығарған есебінің шығару жолын топ мүшелеріне түсіндіреді


3-кезең Ой-толғанық

Анализ,өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді; синтез,бір-бірімен ой бөліседі сабақ қорытындысы

3 мин

Шығу парағы

Үш сұрақтан тұратын әр оқушыға парақтар тарату

Жекелей сұрақтарға жауап береді

Сабақты бағалайды

3 мин

Бағалау

Әр топтың бағалау парағы бойынша ортақ қорытынды шығару

Бағалау пікірлерін білдіреді,келісім береді


Келесі оқуға арналған тапсырмалар

  1. №225

  2. Бірмүше мен көпмүшені көбейтуге және ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруға есептер құрастыру.













Сыныбы

7.

Пәні

Алгебра.

Сабақ Тақырыбы

Есептерді шешуде координаталарды қолдану.

Жалпы мақсаттар

Жекелей,топпен бір-біріне көмектесе отырып бірмүше мен көпмүшені көбейту ережесі мен ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруға есептер шығарады.

Түйінді идеялар

Алгебрлық өрнектерді ықшамдау мен түрлендіру.

Оқыту нәтежиелері

Жекелей,топпен жұмыста оқушылар есептерді шешуде бірмүше мен көпмүшенік көбейту ережесі мен ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруды қолдана білуі керек

Көрнекіліктер

Оқулық,презантация,проектр,экран,кеспе қағаздар,А4 қағаздары

Сабақ барысы

Уақыты

Әдіс-Тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Сабақ кезендері

1-кезең

Қызығушылықты ояту

-ұйымдастыру

-үй тапсырмасын тексеру

-қарастырылған

Тақырып бойынша

Бұрынғы білім еске

Түсіріледі

-белсенді әрекетке

Жұмылдырылады

-ойлау жұмысына

ынталандырылады

2 мин

Психологиялык

ахуал

Білім жаркын болашак

бастауы

Шенбер бойына жиналып,

Білім жарқын болашақ бастауы


2-3 мин

Топка бөлу

Білім,Жарқын,Болашақ,

Бастау,топтарына бөлу,

Мүлшелерін нөмерлеу

Топ жетекшілерін сайлауды ұсыну

Келісетінтерін,

Сенетіндіктерін

білдіреді


3 мин

Үй тапсырмасын

Тексеру


Үйге берілген есептің шешуін экраннан көресету

Топта бір-бірінің жұмыстарын тексеру салыстыру

Бағалау парағыда

Сәйкесінше

бағалау

5-7 мин

Жіңішке,жуан сұрақтар

1.Әр оқушыға қарапайымнан күрделіге қарай 5 сұрақ беріледі.

2.Дұрыс жауап экраннан көрсетіледі

1.Жекелей жауап береді

2.Сұрақ-жауап

Парақтарын алмасады.

Әр дұрыс

Жауапқа 2

Ұпай беріледі















2-кезең Мағынаны ажырату

- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады

-жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады

10 мин

Саяхат

Қазақстанның тарихи-мәдени орындарына бір есептен беріледі

Топта пікірлесіп есептірді шешеді


Топқа берілген ұпайды топ мүшелері бөліседі

2-3

Сергіту сәті

Жауын сергіту жаттығуы

Мұғалімге ілесе жаттығу әрекеттерін жасайды


5 мин

Жигсо-1

1ші номерлер 1партаға отырады 2ші номерлер 2 партаға отырады.Топтарға әр түрлі есептер беріледі

Топта пікірлесіп есептерді шешеді


10 мин

Жигсо-2

Оқушыларды өз топтарына қайтарып,шығарып алып келген есептерінің дұрыс,қателігін талқылауды ұсыну

Оқушылар өз топтарына келіп шығарған есебінің шығару жолын топ мүшелеріне түсіндіреді


3-кезең Ой-толғанық

Анализ,өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді; синтез,бір-бірімен ой бөліседі сабақ қорытындысы

3 мин

Шығу парағы

Үш сұрақтан тұратын әр оқушыға парақтар тарату

Жекелей сұрақтарға жауап береді

Сабақты бағалайды

3 мин

Бағалау

Әр топтың бағалау парағы бойынша ортақ қорытынды шығару

Бағалау пікірлерін білдіреді,келісім береді


Келесі оқуға арналған тапсырмалар

  1. №225

  2. Бірмүше мен көпмүшені көбейтуге және ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруға есептер құрастыру.













Сыныбы

7.

Пәні

Алгебра.

Сабақ Тақырыбы

Есептерді шешуде координаталарды қолдану.

Жалпы мақсаттар

Жекелей,топпен бір-біріне көмектесе отырып бірмүше мен көпмүшені көбейту ережесі мен ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруға есептер шығарады.

Түйінді идеялар

Алгебрлық өрнектерді ықшамдау мен түрлендіру.

Оқыту нәтежиелері

Жекелей,топпен жұмыста оқушылар есептерді шешуде бірмүше мен көпмүшенік көбейту ережесі мен ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруды қолдана білуі керек

Көрнекіліктер

Оқулық,презантация,проектр,экран,кеспе қағаздар,А4 қағаздары

Сабақ барысы

Уақыты

Әдіс-Тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Сабақ кезендері

1-кезең

Қызығушылықты ояту

-ұйымдастыру

-үй тапсырмасын тексеру

-қарастырылған

Тақырып бойынша

Бұрынғы білім еске

Түсіріледі

-белсенді әрекетке

Жұмылдырылады

-ойлау жұмысына

ынталандырылады

2 мин

Психологиялык

ахуал

Білім жаркын болашак

бастауы

Шенбер бойына жиналып,

Білім жарқын болашақ бастауы


2-3 мин

Топка бөлу

Білім,Жарқын,Болашақ,

Бастау,топтарына бөлу,

Мүлшелерін нөмерлеу

Топ жетекшілерін сайлауды ұсыну

Келісетінтерін,

Сенетіндіктерін

білдіреді


3 мин

Үй тапсырмасын

Тексеру


Үйге берілген есептің шешуін экраннан көресету

Топта бір-бірінің жұмыстарын тексеру салыстыру

Бағалау парағыда

Сәйкесінше

бағалау

5-7 мин

Жіңішке,жуан сұрақтар

1.Әр оқушыға қарапайымнан күрделіге қарай 5 сұрақ беріледі.

2.Дұрыс жауап экраннан көрсетіледі

1.Жекелей жауап береді

2.Сұрақ-жауап

Парақтарын алмасады.

Әр дұрыс

Жауапқа 2

Ұпай беріледі















2-кезең Мағынаны ажырату

- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады

-жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады

10 мин

Саяхат

Қазақстанның тарихи-мәдени орындарына бір есептен беріледі

Топта пікірлесіп есептірді шешеді


Топқа берілген ұпайды топ мүшелері бөліседі

2-3

Сергіту сәті

Жауын сергіту жаттығуы

Мұғалімге ілесе жаттығу әрекеттерін жасайды


5 мин

Жигсо-1

1ші номерлер 1партаға отырады 2ші номерлер 2 партаға отырады.Топтарға әр түрлі есептер беріледі

Топта пікірлесіп есептерді шешеді


10 мин

Жигсо-2

Оқушыларды өз топтарына қайтарып,шығарып алып келген есептерінің дұрыс,қателігін талқылауды ұсыну

Оқушылар өз топтарына келіп шығарған есебінің шығару жолын топ мүшелеріне түсіндіреді


3-кезең Ой-толғанық

Анализ,өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді; синтез,бір-бірімен ой бөліседі сабақ қорытындысы

3 мин

Шығу парағы

Үш сұрақтан тұратын әр оқушыға парақтар тарату

Жекелей сұрақтарға жауап береді

Сабақты бағалайды

3 мин

Бағалау

Әр топтың бағалау парағы бойынша ортақ қорытынды шығару

Бағалау пікірлерін білдіреді,келісім береді


Келесі оқуға арналған тапсырмалар

  1. №225

  2. Бірмүше мен көпмүшені көбейтуге және ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруға есептер құрастыру.









































Нені білемін?

Нені білдім?

Нені білгім келеді?

Алгебралық бөлшектерді қосып,азайта аламын.Бөлшектерді қысқарта аламын.Қысқаша көбейту формулаларын білемін

Алгебралық бөлшектреді көбейтіп,бөлуді білдім?







































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Квадраттық функция анықтамасы y=ax2+n және y=a(x-m)2функциялары.

Автор: Шаммухамбетова Назигуль Габитханқызы

Дата: 08.04.2017

Номер свидетельства: 407705


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
1670 руб.
2090 руб.
1660 руб.
2070 руб.
1920 руб.
2400 руб.
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства