|   өтілетін күні   |    Пәні   |    Класс     |    Өткізетін мұғалім   |    Кабинет   |  
  |   27.11.201 5   |    Алгебра   |    8   |    Исмагилова Назым Зияшовна   |    17   |  
  |   тақырыбы   |    Квадрат теңдеу түбірінің формуласы   |  
  |   Мақсаты       |    Квадрат теңдеулер түбірінің формуласын есеп шығаруда пайдалана білу дағдыларын қалыптастыру  Квадрат теңдеулер тақырыбынан алған білімдерін зерделеу    Топ алдында өз әрекетіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу     |  
  |   Оқыту нәтижесі   |    Квадрат теңдеулер тақырыбын қайталайды және квадрат теңдеу түбірлерінің формуласын есеп шығарғанда пайдалана біледі     |  
  |   Түйінді идеясы   |     квадрат теңдеу деп аталады. а, в,с -коэффициенттер, х-айнымалы а  а х айнымалысының квадрат үшмүшені нөлге айналдыратын мәндері =0 квадрат теңдеуінің түбірлері болады. Квадрат теңдеуді шешу үшін дискриминант, түбірлердің формуласы пайдаланады.   |  
  |   Әдіс-тәсілдер   |     топтық, жеке жұмыс, «Үш шапалақ», «Ноталар сызығы», эстафета   |  
  |   Уа-  қыт   |    Ресурс   |    Сабақтың барысы   |  
  |   Мұғалімнің іс-әрекеті   |    Оқушының іс - әрекеті   |  
  |   Қызығушылығын ояту кезеңі   |  
  |   2    мин   |     Карточка     |     Оқушыларды атаулы күндер арқылы топқа бөлу.      Ынтымақтастық атмосферасын орнату.     «Математика – басқа ғылымдар үшін күрделі теңдеудей»     Новалис       |    Оқушылар атаулы күндерге байданысты үш топқа бөлінеді:   сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау   |  
  |   1 мин   |     Слайд     |    үй тапсырмасын тексеру   |    Оқушылар ауызша жауабын айтады   |  
  |   Мағынаны тану кезеңі   |  
  |   2 мин   |     слайд   |    Миға щабуыл:   Квадрат теңдеудің жалпы түрі?  Қандай теңдеуді толымсыз квадрат теңдеу деп атайды  Дискриминантты қай формуламен табу қажет  егер D0  D=0    Dиболса,онда теңдеудің неше түбірі болады?   |    Оқушылар сұрақтарға жауап береді   |  
  |   5   мин   |     Карточ   ка   |     Топтық жұмыс: квадрат теңдеудің дискриминантын есептеп қанша түбірі болатынын анықтаңдар:        |   Топ   |    Теңдеу   |    D   |    Түбірлерінің саны   |     |   І топ     |    х² −5х - 8=0     |     D     |         |     |   х² - 5х + 6=0     |     D   |         |     |   ІІтоп     |    х² −3х +1=0     |     D   |         |     |   х² +х+3=0     |    D   |         |     |   ІІІ топ     |    3х² +х - 4 = 0     |    D   |         |     |   х² - 6х+2=0     |    D   |         |            |     Оқушылар тапсырманы орындап, жауабын тексереді (өзін-өзі бағалайды)        Тарихи дерекпен танысады:  «Дискриминант» латынның «ажырату, анықтау» деген сөзінен шыққан. Бұл терминді ойлап тапқан ағылшын ғалымы Сильвестр.        |  
  |   10   мин   |     Слайд     |    Топтық жұмыс: Теңдеуді шешіңдер           |    топтар бір мезгілде берілген есептерді шешіп, топ болып шығарылу жолын өзара топта талқылайды, бір – біріне түсіндіреді. Постер жасайды. алмасу арқылы бірін-бірі тексереді (топтық бағалау)   |  
  |   5    мин   |         |    Сергіту сәті. "эстафета"   |    Оқушылар топ бойынша кезекпен шығып тақтада жазылған тапсырмаларды ретімен орындап, жарысады. Нә тижесінде айтулы даталарға байланысты "20", "170", "550" деген сандар шығады.   |  
  |   10 мин   |          Слайд, карточка   |    Оқулықпен жұмыс:    І топ № 134 (1)    ІІ топ № 136 (1)    ІІІ топ № 136 (2)        Қабілетті оқушылармен жұмыс   |    Әр топ шешу алгоритмін пайдаланып, тапсырмаларды орындайды, берілген қателіктер болса тексереді, түзету енгізеді, дәптерге түсіреді, сыныпта талдайды.  Қабілетті оқушылар жеке тапсырманы тақтаға орындайды.   |  
  |   2мин   |     слайд   |    Жұмбақ шешу:       Айналған теңдеу шешу құралына   4 саны араласқан құрамына     Теңдеудің түбірлері нешеу деген?   Қандай сан жауап берген сұрағыма?          |    Оқушылар жұмбақтың шешімін таба отырып, сабақ бойынша түйінді идеяны анықтайды   |  
  |   5 мин   |     Слайд     |    Тест тапсырмасын орындау   |    Жұптық бағалау   |  
  |   2 мин   |     Слайд   |    Рефлексия "Ноталар сызығы" бойынша     |  
  |   1    мин                       |     Оқушыларды сабақ барысында өздерін бағалау парағын толтырады.   |  
  |   Үйге тапсырма беру      |