Просмотр содержимого документа
«"Квадрат т?бірі бар ?рнектерді т?рлендіру"»
«Бекітемін» «Келісемін»
Мектеп директоры: Оқу ісінің меңгерушісі
________________ __________________
Ерболаев К.А Шомшекова Р.А.
САБАҚ:15 Тақырыбы:Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері
МЕКТЕП: « Қ. Мұқашев атындағы орта мектебі, МДШО» КММ
Күні: 30.09.15ж
Мұғалімнің есімі: Хафизова Жайнагүл
СЫНЫП:8
Қатысқандар саны:8
Қатыспағандар саны:0
Сабақ негізделген оқу мақсаты
Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерімен танысады, қасиеттерін қоладануды меңгереді
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: анықтамасын біледі, қасиеттерін түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі: формуланы қолданып есеп шығарады.
Кейбір оқушылар: логикалық есептерді шығарады, талдайды.
Тілдік мақсат
Оқушылар:
ұқсастық пен айырмашылығын ажырата алады;
дилогқа қатысады;
АКТ мен жұмыс жасай алады,;
сәйкестендіреді;
рөлдік ойынға қатысады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
арифметикалық квадрат түбір;
санның модулі;
бүтін көрсеткішті дәреже.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: түбір , артық ≥, кем. ≤, модуль І а І
Талқылауға арналған тармақтар: (сұрақтар, тапсырмалар)
Екінші дәрежеге шығару және көбейтінді мен бөлшектен квадрат түбір табу арасында қандай ұқсастық және айырмашылық бар?
3-теореманы дәлелдеу кезінде қандай ұғымдар қолданылады?
Неліктен түбірден екі таңбалы сан шығады?
Неліктен түбірден шықпайды ?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Француз математигі, әрі философы Рене Декарт арифметикалық квадрат түбір ұғымын ғылымға енгізгені жайлы мәлімет іздеу.
Алдыңғы оқу
Нақты сандар туралы жалпы түсінік
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз)
Бағалау
Ресурстар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Сабақтың басталуы
2 мин
Білу
7-мин
Ұйымдастыру, сергіту сәті.
Топ ережесін ұсыну.
(мозайка арқылы топқа бөлу)
Квадрат түбірдің анықтамасын бойынша оның жуық мәндерін қайталауға арналған диалог.
«Сағат бойынша достар» жаттығуын жасайды.
Топ ережесін құрастырады.
Мозайка арқылы топқа бөлінеді.Топ ережесін құрады, топ басшасын сайлайды.
Рационал сан мен иррационал санды ажыратады, айырмашылығын Венн диаграммасына салады.
Бағдаршам
Бағдаршам
Сабақтың ортасы
20 мин
Проблемалық тапсырма
«Миға шабуыл» , х 2 , арифметика, қасиеттер.
(тақырыпты анықтау)
«Джигсо әдісі» бойынша тапсырма беру.
Семантикалық қарта
(топпен жұмыс)
Деңгейлік тапсырма
(жеке жұмыс)
Слайдта көрсетілген
белгілер бойынша тақырыпты өздері анықтайды.
1-топқа 1,3,5 мысалдарын түсіндіреді.
2-топқа 2,4,6 мысалдарын түсіндіреді.
(оқулық 18,19,20 бет)
Тапсырмаларды сәйкестендіреді.
Алған білімдерін қолданып есеп шығарады .
Критериалды бағалау
Критериалды бағалау
Критериалды бағалау
Критериалды бағалау
Таратпа стикер
ИКТ
Кесте
Таратпа материалдар
Сергіту сәті 2 мин
«Адамның денесі ғана емес, сонымен қатар миы да жаттығуды талап етеді. Математика ми гимнастикасы », - А.В. Суворов.( Ми жаттығуы, ауызша есептер шығару арқылы дұрыс жауапқа қолдарын жоғары көтереді, ал қате болса қолды алдыға созады. (сұрақтар ИКТ көрсетіледі)
Сабақтың аяқталуы
10 мин
Кубизм, диалог.
1) дәрежеге шығару амалына кері амал бар ма?
2) арифметикалық квадрат түбір дегеніміз не?
3)Квадрат түбір және арифметикалық квадрат түбір ұғымдарының қандай айырмашылықтары бар ?
4)Арифметикалық квадрат түбірдің қандай қасиеттері бар?
5)Нақты сандар жиыны дегеніміз не?
6) нені білдіреді?
Сұраққа жауап береді, алған білімдерін қорытындылай ды.
Бағдаршам
Кері байланыс
5 минут
Таратпа қағазы
Кейінгі тапсырмалар
1 мин
21 бет №56, 62, 65 есеп
Қосымша ақпарат
Сабақтан соң мұғалім келесі сабақты кері байланыс арқылы жоспарлау мақсатында беріледі (анализ)
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алда (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1
«Бекітемін» «Келісемін»
Мектеп директоры: Оқу ісінің меңгерушісі
________________ __________________
Ерболаев К.А Шомшекова Р.А.
САБАҚ:16
Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолданып өрнектің мәнін табу
МЕКТЕП: « Қ. Мұқашев атындағы орта мектебі, МДШО» КММ
Күні:01.10.15ж.
Мұғалімнің есімі: Хафизова Жайнагүл
СЫНЫП:8
Қатысқандар саны:8
Қатыспағандар саны:0
Сабақ негізделген оқу мақсаты
Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолданып өрнектің мәнін табады.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: анықтамасы мен қасиеттерін жатқа жіледі.
Оқушылардың басым бөлігі: қасиеттерін қолданып есеп шығарады.
Кейбір оқушылар: өрнектерді түрлендіру дағдысын дамытады..
Тілдік мақсат
Оқушылар:
ұқсастық пен айырмашылығын ажырата алады;
дилогқа қатысады;
АКТ мен жұмыс жасай алады,;
сәйкестендіреді;
рөлдік ойынға қатысады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
алгебралық өрнек;
бірмүше, көпмүше;
өрнектерді түрлендіру;
постер, флипчарт.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: бүтін көрсеткішті дәреже , бөлшек . радикал, оң, теріс.
Талқылауға арналған тармақтар: (сұрақтар, тапсырмалар)
Саннан квадрат түбір алу үшін бұл сан қандай болу керек ?
Теріс санның квадрат түбірі бар ма?
Оң санның неше квадрат түбірі бар? , теңдеуінің неше түбірі бар
Квадрат түбірдің қасиеттерін ата?
Неліктен теңдеудің екі түбірі болады?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Теоремалардың айырмашалағын ата.
Алдыңғы оқу
Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз)
Бағалау
Ресурстар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Сабақтың басталуы
2 мин
Білу
7-мин
3-мин
Ұйымдастыру,
Топ ережесін ұсыну.
(мозайка арқылы топқа бөлу)
Арифметкалық квадрат түбірдің қасиеттері бойынша қайталауға арналған диалог.
Ыстық орындық.
«Сен маған, мен саған»
Жаттығу жасайды.
Топ ережесін естеріне түсіреді.
Мозайка арқылы топқа бөлінеді. Топ басшасын сайлайды.
Бірмүше мен көпмүшені ажыратады.
Сұрақтар қояды.
Алдыңғы тапсырманы бір-бірінің дәптерін тексеріп бағалайды.
Формативті бағалау
Критерий
алды
бағалау
Критерий
алды
бағалау
Қағазға жазылған дайын жауап
Сабақтың ортасы
15 мин
«SWOT» талдауы бойынша тапсырма беру.
Деңгейлік тапсырма
А деңгейі
№52,55
В деңгейі
№60,63
С деңгейі
№65,64
Екі топ тапсырма бойынша талдау жасайды:
1-топқа квадрат түбірдің жуық мәні.
2-топқа арифметикалық квадрат түбір.
Тапсырмаларды жеке орындайды.
Бағдаршам
Критериалды бағалау
Постер
Таратпа қағаздар
Сергіту сәті 2 мин ..
Сабақтың аяқталуы
10 мин
«Өрмекші торы»,
диалог.
Сұраққа жауап береді, алған білімдерін қорытындылай ды.
Бағдаршам
Кері байланыс
5 минут
ББҮ кестесін толтыру
Кейінгі тапсырмалар
1 мин
21бет №61, 62 есеп 2
«Бекітемін» «Келісемін»
Мектеп директоры: Оқу ісінің меңгерушісі
________________ __________________
Ерболаев К.А Шомшекова Р.А.
САБАҚ:12
Квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру тақырыбына есептер шығару
МЕКТЕП: : « Қ. Мұқашев атындағы орта мектебі, МДШО» КММ
Күні:
Мұғалімнің есімі: Хафизова Жайнагүл
СЫНЫП:8
Қатысқандар саны:8
Қатыспағандар саны:0
Сабақ негізделген оқу мақсаты
Квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру тақырыбына есептер шығарып талдайды.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: өрнектерді түрлендіруді біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: түрлендірулерді есептер шығару кезінде қолданып талдай алады.
Кейбір оқушылар: өрнектерді талдай отырып түрлендіру дағдысын дамытып есеп шығарады.
Тілдік мақсат
Оқушылар:
ұқсастық пен айырмашылығын ажырата алады;
дилогқа қатысады;
АКТ мен жұмыс жасай алады,;
сәйкестендіреді;
рөлдік ойынға қатысады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
алгебралық өрнек;
түйіндес өрнек;
өрнектерді түрлендіру;
постер, флипчарт;
Иррационалдықтан босату.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: рационал, иррационал Q, нақты сан R, бүтін сан Z, натурал сан N.
Талқылауға арналған тармақтар: (сұрақтар, тапсырмалар)
Көбейткішті түбір белгісінің алдына шығару:
Көбейткішті түбір белгісінің ішіне енгізу;
Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату.
Неліктен бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босатамыз?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Түртіп алу .
Алдыңғы оқу
Квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендірудің түрлері.
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз)
Бағалау
Ресурстар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Сабақтың басталуы
2 мин
Білу
2-мин
5-мин
Ұйымдастыру, сергіту сәті.
Топ ережесін еске түсіру .
(мозайка құрастыру арқылы топқа бөлу)
Квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру тақырыбы бойынша қайталауға арналған диалог.
«Сен маған, мен саған»
Жаттығу жасайды.
Топ ережесін естеріне түсіреді.Парабола және гипербола графиктердің атауы арқылы топқа бөлінеді.Топ басшасын сайлайды.
Графиктерді ажыратып функциясын айтады.
Алдыңғы тапсырманы бір-бірінің дәптерін тексеріп бағалайды.
Формативті бағалау
Формативті бағалау
Критерий
алды
бағалау
Видео
Таратпа қағаздар
Сабақтың ортасы
20 мин
Семантикалық карта
Көбейткішті түбір Өрнекті ықшамда:
белгісінің ішіне енгіз:
Өрнекті ықшамда: Бөлшекті қысқарт:
(2 + ) * ( - )
(топтық жұмыс)
Деңгейлік тапсырма
А деңгейі
Көбейткішті түбір Өрнекті ықшамда:
белгісінің ішіне енгіз:
Өрнекті ықшамда: Бөлшекті қысқарт:
(2 + ) * ( - )
В деңгейі
С деңгейі
Ассоциоциялық қатар
(Топтық жұмыс)
Екі топқа берілген тапсырма бойынша есептерді жауабымен сәйкестендіреді.
1-топ
Математикада сандар ұғымының ассоциоциялық қатарын жазады.
2-топ
«Квадрат» ұғымының ассоциоциялық қатарын жазады. Постер құрастырады.
Критерий
алды
бағалау
Критериалды бағалау
Бағдаршам
Таратпа қағаздар
Карточка
Сергіту сәті 2 мин . «Арқаға жазылған стикер»
Сабақтың аяқталуы
8 мин
«От шашу»
диалог.
Шарды үрлеп ішіне сұрақ жазып, бір –бірінің сұрақтарына жауап береді, алған білімдерін қорытындылайды.
Критериалды
Кері байланыс
5 минут
ББҮ кестесін толтыру
Кейінгі тапсырмалар
1 мин
28бет №94, 95, 97- есеп
3
«Бекітемін» «Келісемін»
Мектеп директоры: Оқу ісінің меңгерушісі
________________ __________________
Ерболаев К.А Шомшекова Р.А.
САБАҚ:17 Тақырыбы:Квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру.
МЕКТЕП: «Қ.Мұқашев атындағы орта мектебі, МДШО» КММ
Күні:02.10.15ж.
Мұғалімнің есімі: Хафизова Жайнагүл
СЫНЫП:8
Қатысқандар саны:8
Қатыспағандар саны:0
Сабақ негізделген оқу мақсаты
Квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіруді игереді.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: өрнектерді түрлендірудің әр түрлерін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: әр түрлерін қолданып есеп шығарады.
Кейбір оқушылар: логикалық есептерді шығарады, талдайды.
Тілдік мақсат
Оқушылар:
ұқсастық пен айырмашылығын ажырата алады;
дилогқа қатысады;
АКТ мен жұмыс жасай алады,;
сәйкестендіреді;
рөлдік ойынға қатысады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
өрнектерді түрлендіру;
түйіндес өрнек;
түбір белгісінің алдына шығару;
түбір белгісінің ішіне енгізу;
иррационалдықтан босату.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: түбір , түйіндес өрнек.
Талқылауға арналған тармақтар: (сұрақтар, тапсырмалар)
Квадрат түбірі бар өрнектер деп қандай өрнектерді айтамыз?
Квадра түбірі бар өрнектерді қалай түсінесіңдер?
Квадарт түбірі бар өрнек пен санның квадрат түбірінің айырмашылығын айт.
Неліктен бөлшектің алымы мен бөлімін «түйіндес өрнекке» көбейтеміз?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Алдыңғы оқу
Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін еске түсіру.
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз)
Бағалау
Ресурстар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Сабақтың басталуы
2 мин
Білу
5-мин
Ұйымдастыру, сергіту сәті.
Топ ережесін ескеру..
(мозайка арқылы топқа бөлу)
Арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасы бойынша оның жуық мәндерін қайталауға арналған диалог.
«Сен маған, мен саған» әдісі
Жаттығу жасайды.
Топ ережесін еске түсіріп отырады..
Мозайка арқылы топқа бөлінеді, топ басшасын сайлайды.
Тік бұрышты үшбұрыш және тең бүйірлі үшбырыштардың қасиеттерін түсіндіреді.