Просмотр содержимого документа
«Квадрат те?деулерді шешу (8-сынып) »
Квадрат теңдеулерді шешу
Хайруллина Мөлдір Мырзағалиқызы
Математика пәні мұғалімі
Жалпы білім беретін Көгеріс негізгі мектебі
Батыс Қазақстан облысы, Сырым ауданы, Көгеріс ауылы
5.12.2014 ж
8-сынып Алгебра
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулерді шешу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың тақырып бойынша толымды теңдеу, толымсыз квадрат теңдеулерді шешу арқылы білімдерін тереңдету, жинақтау;
Дамытушылық: логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын, белсенділіктерін, сабаққа қызығушылықтарын арттыру.
Тәрбиелік: оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, өз Отаныңның тарихын ұмытпауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау, аралас
Сабақтың әдісі: практикалық жұмыс, жеке жұмыс, СТО әдістері
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі тапсырмалар, есептер жинағы, семантикалық қарта, тест тапсырмасы, бағалау парағы, формулалар.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру
- оқушылармен амандасу;
- оқушыларды түгендеу;
- оқушылардың назарын сабақққа аудару.
Жалғыз сүйеніш, жалғыз үміт – оқуда. Теңдікке жетсек те, жұртымызды сақтасақ та, дүниеден сыбағалы орнымызды алсақ та, бір ғана оқудың арқасында аламыз, жақсылыққа бастайтын жарық жұлдыз – оқу.
/М.Дулатов/
Оқушыларға бағалау парағы үлестіріледі.
ІІ. Үй тапсырмасы бойынша
Есептерін тексеру (тақтадағы дұрыс жауаппен тексереді) Әр дұрыс есепке 2 ұпайдан беріледі.
№105 жауаптары:
1); 2) ; 3) ; 4)
№109 жауаптары:
1) ; 2) ; 3) ; 4)
Ережелер сұрау.
Оқушылар сұрақтар жазылған тапсырмаларды таңдау арқылы өткенді еске түсіреді. Әр дұрыс жауапқа 3 ұпайдан беріледі.
Тапсырма №1
Сұрақтар:
Қандай теңдеулерді квадрат теңдеулер деп атаймыз? Квадрат теңдеулердегі а, в, с сандары қалай аталады?
Квадрат теңдеулердің неше түбірі болуы мүмкін? Дискриминантты қандай әріппен белгілейміз, формуласын жаз.
Келтірілген квадрат теңдеулер дегеніміз не? Қалай беріледі? Мысал келтір
Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не? Толымсыз квадрат теңдеудің формуласын жаз.
Квадрат теңдеуді шешіп, шыққан мәніне байланысты мақал-мәтел айт: (Жауабы: түбірлері 10 мен 1)
Квадрат теңдеудің коэффициентін ата:
а) ; ә) ;
Квадрат теңдеудің коэффициентін ата: а) ; ә)
Квадрат теңдеуді шешіп, шыққан мәніне байланысты мақал-мәтел айт: (30 бен 40)
ІІІ. Есептер шығару
Есептер жинағынан есептер шығару.
Тақтаға 2 оқушы шығады.
№110тағы.Квадраттеңдеулерді шешіп, түбірлерінің көбейтіндісі мен қосындысын табыңдар.
D=36 , ,
D=31 түбірлері жоқ
3) D=1 , ,
4) D=36 , ,
І қатарға
№106 тағы. Квадрат теңдеулерді шешіп, түбірлерінің көбейтіндісі мен қосындысын табыңдар.
1) D=169 , ,
3) D= түбірлері жоқ
ІI қатарға
№108 тағы. Квадрат теңдеулерді шешіп, түбірлерінің көбейтіндісі мен қосындысын табыңдар.
1) D=36 , ,
3) D=1 , ,
Ел тарихымен өрілген есептер
Тапсырма №2
D=9
(1991 жылы 1 желтоқсан ҚР-ның Президенті болып Н.Ә.Назарбаев сайланды)
D=196
(1991 жылы 16-желтоқсанда Қазақстан өз тәуелсіздігін алды)
D=25
(1991 жылы 2 қазан Т.Әубәкіров ғарышқа ұшты)
D=25
(1992 жылы 4 маусымда Елтаңба, Ту, Әнұран бекітілді)
D=196
(1993 жылы 15 қарашада ұлттық валюта енгізілді)
D=729
(1995 жылы 30 тамызда Ата Заң қабылданды)
D=900
(1997 жылы 31 мамыр жалпы ұлттық татулық пен қуғын-сүргін құрбандарын еске алу)
D=49
(1997 жылы 11 шілде Тіл туралы заң қабылданды)
D=64
(1998 жылы 10 маусымда жаңа астананың ресми тұсау кесері болды)
D=1
(2006 жылы 7-қаңтарда әнұран қабылданды)
D=36
(2015 жылы 9 мамырда Ұлы Жеңіске 70 жыл)
D=289
(1991 жылы 21 желтоқсан Н.Назарбаев ұсынысымен Алматыда бас қосқан республиканың басшылары жаңа одақ – Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының негізін қалаған Декларацияға қол қойды)
D=49
(1991 жылы 10 желтоқсанда Н.Назарбаев Қ.Р-ң Президенті қызметіне кірісті)
D=9
(1992 жылы 2 наурызда Қазақстан ББҰ-ға мүше болды)
D=729
(1993 жылы 28-қазанда Қ.Р-ның тұңғыш Конституциясы қабылданды)
D=289
(1989 жылы 20-қарашада БҰҰ-да Бала құқықтары туралы Конвенция қабылданды.)