kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Квадрат те?деуге келтірілген те?деулер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты:

Квадрат те?деулерге келтірілген те?деулерді шешу,ережелерін т?жырымдау,т?сілдерін ?олдана алу,есептерді шы?ара  білуге ?йрету.

Саба?ты? типі:жа?а білім беру

Т?рі:аралас

?дісі:т?сіндіру,к?рнекілік ар?ылы,тапсырмалар,есептер шы?ару

К?рнекілігі:тарихи дерек,перфокарта,тест.

П?наралы? байланысы:тарих,сызу,информатика

Саба?ты? барысы:

І.?йымдастыру.

ІІ.?й ж?мысын тексеру.№

ІІІ.?айталау с?ра?тары:

  1. Те?деу ??ымы,те?деу шешімі
  2. Т?рлері
  3. Квадрат те?деу ж?не оны? т?рлері
  4.  Рационал те?деу

ІV.Сергіту с?ті.

            х2+х-6=0                                             t2-5t+6=0

Виет теоремасы бойынша т?бірлерін ата.

V.Жа?а саба?.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Квадрат те?деуге келтірілген те?деулер »

Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеуге келтірілген теңдеулер.

Сабақтың мақсаты:

Квадрат теңдеулерге келтірілген теңдеулерді шешу,ережелерін тұжырымдау,тәсілдерін қолдана алу,есептерді шығара білуге үйрету.

Сабақтың типі:жаңа білім беру

Түрі:аралас

Әдісі:түсіндіру,көрнекілік арқылы,тапсырмалар,есептер шығару

Көрнекілігі:тарихи дерек,перфокарта,тест.

Пәнаралық байланысы:тарих,сызу,информатика

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру.

ІІ.Үй жұмысын тексеру.№

ІІІ.Қайталау сұрақтары:

  1. Теңдеу ұғымы,теңдеу шешімі

  2. Түрлері

  3. Квадрат теңдеу және оның түрлері

  4. Рационал теңдеу

ІV.Сергіту сәті.

х2+х-6=0 t2-5t+6=0

Виет теоремасы бойынша түбірлерін ата.



V.Жаңа сабақ.

Анықтама: ах4+bx2+c=0 (а≠0) түрінде берілген теңдеу биквадрат теңдеу деп аталады.

Жаңа айнымалы енгізу әдісімен квадрат теңдеуге айналдыру арқылы шешеміз.

1.Жаңа айнымалы енгізу.

2.Квадрат теңдеу аламыз.

3.Квадрат теңдеуді шешу.

4.Алмастыру арқылы айнымалының мәнін табу.

5.Табылған түбірлерді тексеру.

Мысалы: х4+8х2-9=0 теңдеуін шешейік.

х2= t

t2+8t-9=0

D=100

t1=1,t2=-9

х2= 1 х2=-9

x1=-1,x2=1 шешімі жоқ



Жауабы:-1;1.

VI.Бекіту бөлімі.Есептер шығару





VІI.Қорытынды бөлім.

1.Тарихи дерек.

Квадрат теңдеуді шешу әдістері Вавилон қолжазбаларында,ежелгі грек математигі Евклидтің (б.з.д.ІІІ ғ.) еңбектерінде,ежелгі Қытай мен Жапон трактаттарында кездеседі. Сонымен қатар,Орта Азия математигі әл-Хорезмидің (ІХ ғ.) «Хисаб әл-джебр вал-мукабала» деген еңбегінде жазылған.Ежелгі үнді ғалымдары квадрат теңдеуге келтіретін есептерді өмірден алды.Олар мал санын есептеу,еңбекақы төлеу және т.б.



2.Тесттік тапсырма.

1.х2+рх+q=0 теңдеуінде p=2,q=3 деп алып теңдеу құр:

А. х2+3х+2=0 Ә. х2+2х+3=0 Б. х2-2х-3=0

2. 3у2+2у-5=0 теңдеуінің ең үлкен түбірін тап:

А.3 Ә.2 Б.1

3. 8а2-6а+1=0 теңдеуінің дискриминантын (D) есепте:

А.6 Ә.8 Б.4

3.Семантикалық картаны толтыру .

х2+рх+q=0


х12

х1· х2

х1

х2

х2-5х-24=0






х2-10х+25=0








VII.Үйге №190(3,4),№193(1,3)

VIІI.Бағалау.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Квадрат те?деуге келтірілген те?деулер

Автор: Мейрманова Галия Маратовна

Дата: 26.03.2015

Номер свидетельства: 191786


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства