Мақсаты: 1) Квадрат теңдеулердің түбірлерін есептеу формуласын қайталау, в-жұп сан болғандағы квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласын пайдаланып есептер шығаруды үйрету. 2) Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Білімге деген қызығушылықтарын арттыру. Жылдам, әрі дұрыс есептеуге дағдыландыру. 3) Өз бетінше жұмыс істеуге тәрбиелеу. Бәсекеге қабілетті тұлға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Квадрат теңдеудің түбірлерін табу формулалары, үлестірмелер, слайдтар.
Сабақтың құрылымы:
Ұйымдастыру. «Ой қозғау»
«Кім жылдам?»Топтық жұмыс
«Қызығушылықты ояту»
Жаңа тақырып
5. Есептер шығару
6. Сабақты бекіту
7. Қорытындылау
Сабақтың барысы:
1. Өтілген тақырыптарға шолу жасау. «Ой қозғау»
1) ах2 + вх=0 түріндегі теңдеу қалай аталады?
2) ах2 + вх+с=0 түріндегі теңдеу қалай аталады?
3) Егер D0 болса, квадрат теңдеудің неше түбірі бар ?
4) D=0 болса, квадрат теңдеудің неше түбірі бар ?
5) D
2. «Кім жылдам?» - топтық жұмыс. Қайталауға арналған тапсырмалар.
Теңдеулерді шешіңдер:
–2х2+32=0 2) 9х2-2х=0
3) 2х2-3х-5=0 4) 5х2+10х+1=0
5) 7х2-3х+2=0
3. «Қызығушылықты ояту». Сөз жұмбақ шешейік
Дұрыс жауабын тапса француз математигігің фамилиясы шығады.
Сөздерді дұрыс тапса, онда француз математигінің фамилиясы шығады:
ах2 + вх+с=0 түріндегі теңдеу қалай аталады?
в2-4ас формуласымен есептелетін сан?
Дәлелдеуді қажет ететін тұжырымдама?
Теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын айнымалының мәнін қалай атаймыз?
4.в жұп сан болғандағы квадрат теңдеу түбірлерінің формуласы
ax2 +вx+c=0в=2п Мысалы: 5х2-8х-4=0
D = п2-ас в=-8=2·(-4) п=-4
Х1;2=D=(-4)2-5·(-4)=16+20=360
х1=х2=2
Есептер шығару: №262; 266; 268 есептерді шығару.
Топтық жұмыс. Тест есептерін шығару.
Оқушылардың білімдерін бағалау. Үйге тапсырма №269 есеп 72 бет.
Бүгін сабақта нені үйрендіңіз, нені меңгердіңіз, сіз үшін не жеңіл болды? Сіз үшін не ауырпалық тудырды, сіз бұрын шығара алмаған есептерді шығара аласыз ба? Сіздің қандай да бір сұрағыңыз бар ма?
Балалар сұрақтарға жауап беріп, көңіл күйлерін сабақ соңында смайлингтерді көтеру арқылы білдіреді.