Ойын «Брейн – ринг»
- Термометр аяз бол?асын – жиырма градус к?рсетіп т?р. Осындай екі термометр неше градус к?рсетеді? Жауабы: жиырма. Б?л сан ?андай атаулы к?нді білдіреді?
- Бір ?олда бес сауса? бар 110 ?олда ?анша сауса? бар? Жауабы: 550 Б?л сан ?андай атаулы к?нді білдіреді?
- Бір жан?яда бес адам бар. Апасы 70 жаста, ?кесі 40 жаста, анасы 30 жаста, ?ызы 20 жаста ж?не ?лы 10 жаста. Барлы?ыны? жасын ?осса? неше жас шы?ады? Жауабы: 170 жас. Б?л сан ?андай атаулы к?нді білдіреді?
-Дорбада 35 алтын а?ша ж?не одан екі есе арты? к?міс а?ша бар. Дорбада?ы к?міс а?шаны? саны ?анша? Жауабы: 70 Б?л сан ?андай атаулы к?нді білдіреді? ІІІ. Жа?а та?ырыпты ?айталау. Топты? ж?мыс. ?осындыны сан?а б?лу ережесін пайдаланып, ?рнектерді? м?ндерін табамыз.
1 топ. (50+15):5 (9+9):6
2 топ. (32+48):8 (52+11):9
3 топ. (19+17):4 (42+24):6
(?р топ ережені ?орытындылап бекіту керек.) Демек, ?осындыны сан?а б?лу ?шін, ?р ?осыл?ышты осы сан?а б?ліп, н?тижелерін ?осу?а; ?осындыны? м?нін тауып, оны осы сан?а б?луге болады.
Д?птермен ж?мыс:
Б?гінгі ай к?нді жазайы? О?улы?пен ж?мыс:
№7. Есептерді ?р т?рлі т?сілдермен шы?ар. Та?тада бір о?ушы?а орындату.
1) 12кг ?ияр мен 15кг ?ызана? банкалар?а 3 килограммнан б?ліп т?здалды. Неше банка ?ажет болды?
?ияр -12кг
?ызана? -15кг
Б?лінді -3 кг-нан
Банка-?
Просмотр содержимого документа
«?осындыны сан?а б?лу саба? жоспары»
Математика
Сынып: 3 «Г»
Мерзімі: 19.02.16
Сабақ тақырыбы: Қосындыны санға бөлу Сабақтың мақсаты:1. Қосындыны санға бөлу тәсілдерін пысықтауға арналған есептерді әр түрлі тәсілмен шығаруға жаттықтыру. 2. Логикалық ойлау қабілетін оқушының белсенділігін, түрлі тапсырмалар орындау барысында шығармашылық іскерлік қабілеттерін арттыру. Математикалық тілін, сөздік қорын дамыту, байланыстырып сөйлеуге дағдыландыру. 3. Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, білімпаз болуға, ақыл - ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеу. Сабақтың барысы:І Қызығушылықты ояту. Сәлемдесу
Психологиялық дайындық Сабаққа біз даярмыз! Жалқаулықты қоямыз, Үздік оқып әрқашан, Кілең бестік аламыз. -Бүгінгі сабақта жақсы қатысып, өз білімімізді көрсетейік. Оқушыларды топқа бөлу, топтың атауын "Зейінділік" ойыны арқылы табу. Зейінділік ойыны: ОИеАЫІӘҢАЭЮБЕАОЫк жазбасындағы Е әрпінен басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (еңбек). ОИтАЫІӘлАЭЮЫЕПОЫӘО жазбасындағы А әрпінен басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (талап). ОИБАЫІӘАЭЮлЕАОЫіоАӘМЭЮ жазбасындағы І әрпінен басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (білім). І топ «Еңбек»ІІ топ «Талап»ІІІ топ «Білім»
Топ ережесін қайталап алайық ІІ Миға шабуыл. Өткенге шалу. «Сен - маған, мен - саған» ойыны. Үш топтың басшылары доп лақтыру
арқылы бір - біріне сұрақ қояды.
1. Көбейтудің компоненттерін ата 2. Бөлудің компоненттерін ата 3. 1 дм неше см бар? 4. 1 тәулікте неше сағат бар? 5. 1сағатта неше минут бар? 6. Көлемді қалай табамыз? 7. 2 - нің кубы нешеге тең?
1. Ауданды қалай табамыз? 8.3-тің кубы нешеге тең? 9.Периметрді қалай табамыз? 10.Қосындыны қалай санға көбейтеміз? 11.Қосындыны санға бөлу үшін не істейміз? 12. 1-дің кубы нешеге тең?
Ауызша жұмыс
Ойын «Брейн – ринг» - Термометр аяз болғасын – жиырма градус көрсетіп тұр. Осындай екі термометр неше градус көрсетеді? Жауабы: жиырма. Бұл сан қандай атаулы күнді білдіреді?
- Бір қолда бес саусақ бар 110 қолда қанша саусақ бар? Жауабы: 550 Бұл сан қандай атаулы күнді білдіреді? - Бір жанұяда бес адам бар. Апасы 70 жаста, әкесі 40 жаста, анасы 30 жаста, қызы 20 жаста және ұлы 10 жаста. Барлығының жасын қоссақ неше жас шығады? Жауабы: 170 жас. Бұл сан қандай атаулы күнді білдіреді? -Дорбада 35 алтын ақша және одан екі есе артық күміс ақша бар. Дорбадағы күміс ақшаның саны қанша? Жауабы: 70 Бұл сан қандай атаулы күнді білдіреді? ІІІ. Жаңа тақырыпты қайталау. Топтық жұмыс. Қосындыны санға бөлу ережесін пайдаланып, өрнектердің мәндерін табамыз.
1 топ. (50+15):5 (9+9):6
2 топ. (32+48):8 (52+11):9
3 топ. (19+17):4 (42+24):6
(Әр топ ережені қорытындылап бекіту керек.) Демек, қосындыны санға бөлу үшін, әр қосылғышты осы санға бөліп, нәтижелерін қосуға; қосындының мәнін тауып, оны осы санға бөлуге болады.
Дәптермен жұмыс:
Бүгінгі ай күнді жазайық Оқулықпен жұмыс: №7. Есептерді әр түрлі тәсілдермен шығар. Тақтада бір оқушыға орындату. 1) 12кг қияр мен 15кг қызанақ банкаларға 3 килограммнан бөліп тұздалды. Неше банка қажет болды? Қияр -12кг Қызанақ -15кг Бөлінді -3 кг-нан Банка-?