kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қостеңсіздіктерді шешу /Астрономия

Нажмите, чтобы узнать подробности

теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қостеңсіздіктерді шешу /Астрономия»

Бөлім:

4(А) - БӨЛІМ. ТЕҢДЕУ, ТЕҢСІЗДІК, ӨРНЕК

Педагогтіңаты-жөні

Таржманова А.У

Күні:02.04.21ж


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтыңтақырыбы

Қостеңсіздіктердішешу /Астрономия

Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары

4.4.1.3** теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану;

Сабақтың мақсаты

қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын таба алады.

қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын сан сәулесінде белгілей алады.

жиындардың бірігу және қиылысу қасиеттерін қолдануды үйренеді


Сабақтыңбарысы

Сабақтыңкезең

уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Зейінін шоғырландыру»

.Астрономия ғылымының даму тарихы туралы өздері іздеп тауып келген ақпараттарымен бөліседі, талқылайды.

Үй жұмысын тексеру:. №11

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

1.

А)Әріптерден берілген жиынның ішкі жиынын құрайтын кем дегенде бес сөз құра

А = { а, с, т, р, о, н, о, м, и, я }

ат, ас, тас, ит, орман

ә){0, 1, 2, 3}, {0, 1, 2}, {1, 2, 3}, {3, 4, 5 ...}, {4, 5, 6, 7 ...}жиындарының қайсысы

х

Жауабы: {0, 1, 2}

б) Біріншітеңсіздіктішешкенкездемынадайжауапалдық: {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6}. Екіншітеңсіздіктіңжауабы {5, 6, 7 ...} болады. Қандайтеңсіздіктердішештік?

х

x4, жауабы: {5, 6, 7 ...}

Мақсат қою

2

-Қос теңсіздіктерді шешкенде жиындардың бірігу қасиеттерін қалай қолдануға болады?

– Қос теңсіздіктерді шешкенде жиындардың қиылысу қасиеттерін қалай қолдануға болады?

-Бүгінгі сабақтың мақсаты :Қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын табуды үйренесің




Оқушылар сабақ тақырыбымен, мақсатымен танысады.


ҚБ: 1-10 балдық жүйе


















ҚБ: 1-10 балдық жүйе



Психологиялық ахуал.


Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары.














Оқылым, жазылым тапсырмалары.

Сабақтыңортасы

Жаңаны ашу. Қос теңсіздіктерді шешу кезінде қалай пайымдауға болады? 8 ​x 8 және x ​х 8 теңсіздігінің шешімі 8-ден үлкен барлық сандар жиыны болады:
​ { 9, 10, 11, 12, 13 ... }.
​ х  { 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 }.
​ Енді осы жиындардың ҚИЫЛЫСУЫН, яғни екі жиынға да ортақ сандарды табамыз.
​ { 9, 10 } сандары жиындардың ҚИЫЛЫСУЫ болады.
 Екі жиынның қиылысындағы сандар қос теңсіздіктің шешімдер жиыны болады. Қос теңсіздік №2 Қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын сан сәулесінде көрсет.

а) 4 x х

3 Сан сәулесінен қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын қарайды.Шешімдер жиынын жаз

а) 3

Жауабы:{4, 5, 6, 7}.

ә) 4

Жауабы:{5, 6, 7, 8, 9 }.

б) 2

Жауабы:{3, 4, 5, 6, 7, 8}.

Саралау тәсілі«Тапсырма» арқылы іске асады.

Кейбір оқушыға қосымша сұрақтар беріледі.

Қос теңсіздіктерді шешу кезінде қалай пайымдауға болады?


Дескриптор: Қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын сан сәулесінде көрсетеді









ҚБ: 1-10 балдық жүйе.












Оқылым, жазылым тапсырмалары.






Бекіту

4

Егер Арман өрнекті амалдардың орындалу реті бойынша жазған болса, онда оның қандай өрнекті есептегенін тап.

А)( 3 467 589 – 1 000 879) :(9087761-9057751) =246671

1) 3 467 589 – 1 000 879

 2) 9 087 761 – 9 087 751 

3) 2 466 710 : 10

Ә) 8809347 +(346*908):8=884618

1) 346 · 908

2) 314 168 : 8
3) 39 271 + 8 809 347

8

Ғарыштық зерттеулер институты қызметкерлерінің 12-сі Францияға, 10-ы Италияға, 8-і Англияға, 5-еуі Англия мен Италияға, 6-ауы Англия мен Францияға, 6 қызметкер Франция мен Италияға барды. 4 адамбарлықүшмемлекетте де болды. Институттанешеадамжұмысістейді? Шешуі: 4+2+3+2+4+1+1=17

Жауабы: Институтта17 адамжұмысістейді.

5 Есепті шығарудың екі тәсілін түсіндір.Халықаралықконгрескеәртүрліелдерден 100 астроном келді. Конгрестіңбарлық материалы ағылшын, неміс, француз тілдеріндежарияланды. 100 ғалымның 42-сі ағылшынша, 30-ы немісше, 28-і французша, 5-еуі ағылшыншажәненемісше, 10-ы ағылшыншажәнефранцузша, 8-і французшажәненемісше, 3 астроном ағылшынша, французша, немісшебіледіекен. Қаншағалым осы тілдердіңбіреуін де білмейді?

Шешуі:Арман ойланып, мынадай шешімін ұсынды: 42 + 30 + 28 – 5 – 10 – 8 + 3 = 80

100 – 80 = 20.

Оның қалай шешкенін анықта.

Әлия есепті Эйлер дөңгелегінің көмегімен шығарып, былайша пайымдады

2)1+1+1+3+2+1+1=10

Жауабы: Саяхатқа 10 бала шықты.

Дескриптор: Сан сәулесінен қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын қарайды.Шешімдер жиынын жазады


ҚБ: 1-10 балдық жүйе















ҚБ: 1-10 балдық жүйе


















ҚБ: 1-10 балдық жүйе






Оқылым, жазылым тапсырмалары.






Кері байланыс

Кері байланыс

Оқушылар қағазға бес саусақты салып, әр саусаққа өз ойларын жазады.

Бас бармақ - басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды.

Балалы үйрек - бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімгекөмектестім?

Ортантерек - ойлау. Мен бүгінқандайбілім мен тәжірибеалдым?

Шылдыршүмек - шынайылық. Сабақмағанұнадыма? Неліктен?

Кішкентайбөбек – көңіл-күйахуалы. Мен сабақтаөзімдіқалайшасезінемін.

Үй жұмысы: №9

























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қостеңсіздіктерді шешу /Астрономия

Автор: Таржманова Айшагул Утаровна

Дата: 21.04.2021

Номер свидетельства: 578889


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства