Саба?ты? та?ырыбы: К?пм?шені к?пм?шеге к?бейту, к?пм?шені топтау т?сілімен к?бейткіштерге жіктеу (бекіту саба?ы)
Саба?ты? ма?саттары:
• к?пм?шені к?пм?шеге к?бейту, к?пм?шені топтау т?сілімен к?бейткіштерге жіктеу та?ырыбы бойынша о?ушыларды? білімдерін тияна?тау, есептер шы?ару?а да?дыландыру;
• ойлау-таным белсенділігін, есте са?тау ?абілеттерін, шы?армашылы?ын дамыту;
• белсенділіктерін арттыра отырып, іс-?рекет, ма?сат?а жету ?діс-т?сілдерін та?дай білуге т?рбиелеу.
Саба?ты? т?рі: Білім мен да?дыны ?орытындылау, бекіту саба?ы.
?діс-т?сілдері: с?ра?-жауап, тест орындау
Саба??а керекті ??рал-жабды?тар: Интерактивті та?та, тест пара?тары, ба?алау пара?тары, ?Р т?уелсіздігіні? 20 жылды?ына арнал?ан плакат, компьютер.
Просмотр содержимого документа
«К?пм?шені к?пм?шеге к?бейту, к?пм?шені топтау т?сілімен к?бейткіштерге жіктеу (бекіту саба?ы) »
«№3 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
Ахметжанова Жансая Саматовна
Класс: 7 «Б»
Күні: 1.12.2011ж
Сабақтың тақырыбы: Көпмүшені көпмүшеге көбейту, көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу (бекіту сабағы)
Сабақтың мақсаттары:
көпмүшені көпмүшеге көбейту, көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу тақырыбы бойынша оқушылардың білімдерін тиянақтау, есептер шығаруға дағдыландыру;
ойлау-таным белсенділігін, есте сақтау қабілеттерін, шығармашылығын дамыту;
белсенділіктерін арттыра отырып, іс-әрекет, мақсатқа жету әдіс-тәсілдерін таңдай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Білім мен дағдыны қорытындылау, бекіту сабағы.
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, тест орындау
Сабаққа керекті құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта, тест парақтары, бағалау парақтары, ҚР тәуелсіздігінің 20 жылдығына арналған плакат, компьютер.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
а) оқушылармен амандасу;
ә) оқушыларды сабаққа әзірлеу.
2.Үй жұмысын тексеру: №262 (1,2,6)
1) 2a4 - 4a3b + 10a2b2 - 3a2b - 6ab2 -15b3
2) x4 - 7x3 + 13x2y - 6xy3
6) 2x4 + 9x3y + 3x2y2 - xy3 + 12y4
3. Білімді мыңды жығады...(өткен сабаққа шолу)
а) Бірмүше дегеніміз не?
ә) Көпмүше дегеніміз не?
б) Бірмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз?
в) Көпмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз?
4. Ойлан тап!
a) 2(х+4)=2x+8
b) 5(a-b)2=10a-10b
c) (a+b)(a+x)
5.Оқулықпен жұмыс
№263 Көпмүшеге түрлендір:
1) (x-2)(x+3)+(x+2)(x-3)=2x2-12
2) (a-1)(a+2)+(a+1)(a-2)=a2-4
3) (a+1)(a+2)+(a+3)(a+4)=2a2 +10a+14
4) (x-1)(x-2)+(x-3)(x-4)=2x2-10x+14
№266 Көбейткіштерге жікте:
1) ax2-bx2-bx+ax-a+b=(a-b)(x2+x-1)
2) ax2+bx2-bx-ax+a+b=(a+b)(x2-x-1)
3) ax2+bx2+ax-cx2 +bx-cx=(a+b-c)(x+1)x
4) ax2+bx2-bx-ax +cx2-cx=(a+b+c)(x-1)x
6. Ұшқыр ойдан - ұтымды жауап (тест)
Тест
Көбейтуді орында: 2a(x+y)
2ax-y
2ax+y
2ax+2ay
2ax
2ay
Көбейтуді орында: (a+b)(x+y)
ax+ay+bx+by
ax+ay-bx-by
ax+by
ax
by
Көпмүше түріне келтір: (5-a)(4+a)
20-a
20+a-a2
20+a2
20-a2
a2
Көбейткіштерге жікте: 2a(x+y)+x+y
(x+y)(2a+1)
(x-y)(2a-1)
(x-y)(1-2a)
(x+y)(1-2a)
(2a+1)x
Көбейткіштерге жікте: x3+3x2+3x+9
(x+3)(x2+3)
(x-3)(x2+3)
(x+3)(x2-3)
(x-3)(x2-3)
(x-3)x
Тест жауаптары:
1. C
2. A
3. B
4. A
5. A
7. Бекіту (Мозайка құрау)
1) 2(m+n)=2m+2n
ax+bx=x(a+b)
(m-n)(x+y)=mx+my-nx-ny
4) 5a(x+y)+x+y=(x+y)(5a+1)
8.Үйге тапсырма беру: №268, 269, ережелерді қайталау
9.Оқушылардың білімін бағалау.