Конспект уроку в 3 класі з математики Ділення з остачею (ознайомлення)
Конспект уроку в 3 класі з математики Ділення з остачею (ознайомлення)
Мета. Ознайомити учнів із новим видом ділення з остачею, закріплювати вивчені випадки множення та ділення, вміння складати та розв’язувати задачі; розвивати обчислювальні навички, уяву, спостережливість, креативне мислення, кмітливість; виховувати працелюбність, потребу до знань, інтерес до вивчення математики.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку в 3 класі з математики Ділення з остачею (ознайомлення)»
План-конспект уроку з математики у 3 класі з використанням ІКТ
Тема. Ділення з остачею (ознайомлення) Мета. Ознайомити учнів із новим видом ділення з остачею, закріплювати вивчені випадки множення та ділення, вміння складати та розв’язувати задачі; розвивати обчислювальні навички, уяву, спостережливість, креативне мислення, кмітливість; виховувати працелюбність, потребу до знань, інтерес до вивчення математики. Обладнання: мультимедійний проектор, малюнок бджілки, ноутбук. Тип уроку: комбінований. Підручник: Математика для 3 класу М.В.Богданович: - Київ, Освіта, 2003.
Хід уроку I. Організація учнів до уроку Привітання. - Як квіти тягнуться до весняних променів сонця, так і людина тягнеться до знань. - Тому девізом нашого уроку будуть такі слова:
- Вона хоче знати багато цікавого, нового. Що ви очікуєте від уроку? - Нас чекає велика праця. Справитися з нею допоможуть ваша уважність, працелюбність та знання. За нашою працею буде стежити маленька істота, яка є однією з найпрацелюбніших у всьому світі. Здогадались? (Бджілка). - Це комаха - символ мудрості, порядку, працьовитості. Сьогодні вона буде супроводжувати нас на уроці. Бджілки зберігають багато таємниць про себе. Людина до цих пір не змогла їх розгадати. А ми спробуємо заглянути в їхній загадковий світ. Але для цього потрібно виконати ряд завдань. У дорогу за бджілкою! II. Актуалізація опорних учнівських знань - Їх дорога починається від вулика. На пасіці, звичайно, знаходяться багато вуликів. Якщо заглянути в один із них, то можна побачити безлад. Але це не так. Кожна бджілка займається своєю справою. На нашій пасіці вулики незвичайні – із завданням. 1. Інтерактивна технологія «Мозкова атака»
- Що називається множенням? - Як називаються числа при множенні? - Як називаються числа при діленні? - Як знайти дільник? - Скільки потрібно паличок, щоб скласти 5 окремих шестикутників? 2. Складання прикладів
- Подивіться на вулики. Розв’яжіть головоломку за допомогою коду. 6:3=2 24:4=6 77:7=11 30:2=15 3. Робота з цікавими числами
- Що об’єднує числа кожного горизонтального рядка? - Можемо дізнатися першу таємницю бджіл. Адже, невипадково, наші вулики опинилися саме таких кольорів: синій, жовтий, жовтогарячий та зелений. Саме ці кольори розрізняють бджоли. А ще вони бачать ультрафіолетові промені, яких не бачимо ми. 4. Цікава задача - У бджілки стільки очей, скільки у тебе та ще стільки, та ще півстільки, як у тебе. (5) - Так, у бджоли 2 великі по боках голови і 3 маленькі на чолі між ними. Учені й досі не знають для чого їй ще 3 ока. 5. Каліграфічна хвилинка - Запишемо число, класна робота. - Бджілку шанували у всі часи. Мед вважали їжею Богів. У Київській Русі відмічали свято бджілки. До речі це було у квітні. - Каліграфічною хвилинкою і буде число, яке вам треба відгадати. - Воно двоцифрове, сума цифр дорівнює 3. Число десятків на 3 більше від одиниць. Яке це число? (30) - Зашифруйте цю дату. (30 число четвертого місяця року; 30 число другого місяця весни) - Отже, ми дізналися ще одну таємницю – відзначення свята бджілки в Київській Русі. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Створення проблемної ситуації - Бджоли дуже добре орієнтуються в часі. Для цього їм не потрібен ні годинник, ні сонце. Їм необхідні квіти.
- До трьох квіток прилетіли 6 бджіл. По скільки бджіл сяде на кожну квітку, щоб їх було порівну на кожній квітці? (По 2)
- Чому? (Бо 6:3=2) - А тепер послухайте таку задачу. - До трьох квіток прилетіли 7 бджілок і сіли порівну на кожну квітку. По скільки бджіл сіло на кожну квітку? ( Розглядаємо різні варіанти: 3, 2, 2)
Висновок: Вони не можуть сісти на квітки так, щоб їх було порівну на кожній квітці, бо 1 бджілка залишиться.
ІV. Повідомлення теми, мети, завдань та очікуваних результатів - Виявляється, в математиці не всі числа можна ділити націло. Ділення такого виду називається ділення з остачею. Тому тема нашого уроку так і називається: «Ділення з остачею». Наше завдання - ознайомитися з таким видом ділення. І навчитися розв’язувати приклади такого виду. V. Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу 1. Пояснення вчителем - Як же записати розв’язання задачі про бджілок? - Такі приклади записують так: 7:3=2 (ост. 1) Інформація вчителя: Головним завданням бджіл є не тільки збирання нектару і пилку, але і запилення рослин. 2.Первинне закріплення нового матеріалу
- У світі немає двох однакових людей, тварин, бджіл. Спробуйте порівняти приклади. Що ви помітили? (Одинакові дільники і частки). - Яку остачу ми отримували при діленні на 3? (0, 1, 2) - Який висновок можна зробити? Висновок: Остача завжди менша за дільник. VІ. Осмислення, узагальнення і систематизація знань 1. Робота з підручником - Недарма бджіл називають працьовитими. Попрацюємо і ми з підручником. Завдання 1013. 13:3=4 (ост. 1) 17:3=5 (ост.2) 15:6=2 (ост.3) - Виконавши це завдання, бджілки нам відкриють ще одну таємницю. Інформація вчителя: Бджола може вилетіти з вулика майже на 8 кілометрів і безпомилково знайти дорогу назад. 2. Фізкультхвилинка Сонечко прокинулось, потягнулось, В різні боки повернулось, Потім весело всміхнулось. Кругом себе повернулось. Бджілки зранку вилітають І на квіточки сідають. Сядьте, діти, й ви за парти Навчання – праця. Це не жарти. 3. Розв’язування задачі (усно) - Зібравши нектар, бджілка поспішає у вулик. Там вона зливає його в стільники, які мають форму шестикутника. - Скільки окремих шестикутників можна скласти з 25 однакових паличок? (4)
- Як записати таке розв’язання? 25:6=4 (ост.1) Відповідь: з 25 однакових паличок можна скласти 4 шестикутники. Інформація вчителя: Бджола за один виліт приносить маленьку краплинку меду. А щоб зібрати 1 кг меду їй треба облетіти 10 мільйонів квіток. (Ще одна таємниця бджіл) 4. Складання та розв’язування задачі а) Складання задачі за коротким записом: - А чи вмієте ви самостійно працювати? Скласти задачу за коротким записом.
(Вісім сімей бджіл зібрали 56 кг меду. Скільки меду зібрали дванадцять сімей бджіл, якщо збиратимуть однакову кількість меду?) б) Розбір задачі: - Чи можемо відразу дізнатись скільки кілограмів меду зберуть дванадцять сімей бджіл? - Чому? - Про що дізнаємося спочатку? - Якою дією? - Про що дізнаємося потім? - Якою дією? в) Розв’язок задачі : - Запишіть розв’язок задачі. 1) 56:8=7 (кг) – меду зібрала одна сім’я бджіл. 2) 7∙12=84 (кг) Відповідь: 84 кг меду зібрали 12 сімей бджіл. г) Складання оберненої задачі: - Складіть обернену задачу. - Перевірте себе.
Інформація вчителя: У 2009 році в місті Тернополі на бульварі Шевченка встановлено пам’ятник бджілки із бронзи. Його висота 2,5 м і має вигляд медових стільників, на яких сидить бджола. Напис: «Бджілці – трудівниці».
5. Задача з логічним навантаженням (робота в парах) - Дві бджілки летять на квіточки. Одна прилітає на кожну третю квітку, а друга – на кожну другу. Всього є 18 квіток. Які за номерами квітки відвідають обидві бджілки?
VІІ. Підсумок уроку (Рефлексія) - Наш незвичайний урок підходить до закінчення. Ми змогли зазирнули лише одним оком в життя цієї дивної комахи, яка все життя працює. - Що нового дізналися? - Заплющіть очі, згадайте, що було цікавого на цьому уроці? - Який вид роботи найбільше сподобався? - Яка таємниця бджілок вас найбільше здивувала? - Я бажаю, щоб ви були такими працьовитими і корисними, як ці маленькі комахи. VІІІ. Домашнє завдання