Күні.21.02.2017 жыл Сынып: 1 «Ә» | Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар саны: Абдиева Акмарал Шайкиевна Байқоңыр қаласы № 274 мектеп |
Сабақтың тақырыбы | Белгісіз қосылғышы бар теңдеуді шешу |
Оқу мақсаты: Барлық оқушылар: Оқушылардың басым бөлігі: Кейбір оқушылар: | 1.2.2.1. теңдік, теңсіздік, теңдеуді білу, дұрыс және бұрыс теңдіктерді ажырата білу. 1.2.2.2. теңдеуді іріктеу арқылы және қосу, азайту байланысының негізінде шешу. *қосу мен азайту арасындағы қатынастар негізінде теңдік құру үшін әріпті өрнектерді қолданады; *есепті сурет, сызба түрінде модельдейді; *қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдайды және шығарады; кері есеп құрастырады және шығарады. |
Сабақтың мақсаттары | Белгісіз бөлікті табу туралы ережені пайдалана отырып, белгісіз қосылғышы бар теңдеуді шешу дағдысын қалыптастыру. Осы түрдегі теңдеу шешімінің алгоритмін құрастыру. |
Жетістік критерийлері | * Теңдеуді таңдап алу тәсілін қолданып шешеді. * Теңдеуді қосу мен азайту амалдарының байланысына сүйеніп шешеді. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Сауат ашу, музыка, дүниетану |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. |
Тілдік құзыреттілік | теңдеу |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық Шаттық шеңберіне тұру. Күлімдеп күн бүгін, Қарады маған да. Күлімдеп күн бүгін, Қарады саған да. Күлімдеп күн бүгін, Қарады баршаға. «Егер менің қолымда сиқырлы гүл болса» жүректен шыққан тілектер айту. Тренинг Оқушылар жүректен шыққан бір-бір тілектерін айтып шығады. Олай болса сабағымызды «Динамикалық шеңбер» әдісі арқылы «Ақылды доп» ойыннан бастайық. Ойын ойнағыларын келе ме? -1 сағатта неше минут бар? -Қосудың компоненттерін ата -Қосуға кері амал. -Қосудың ауыстырымдылық қасиеті. -Жақшалы өрнектерде бірінші қай амал орындалады.т.б. -Математикалық өрнек нешеге бөлінеді? - а+7 қосындысы қандай өрнек? -5+4 қосындысы қандай өрнек, -1 дм- де қанша см? Топқа бөлу.Амал таңбалары бойынша оқушыларды 4 топқа бөлемін. Себебі: топтық жұмыс арқылы, диалог арқылы Выготскийдің ЖАДА теориясы жүзеге асады. Оқушыларды орнына отырғызу, «Басбармақ» әдісі арқылы көңіл күйін білдіру. -Тамаша! «Миға шабуыл» «Сиқырлы шарлар» ойыны Мақсаты : ауызша есептей білуге үйрету, белгісіз қосылғышты табуды қайталау. | Шаттық шеңбері Сиқырлы гүл доп |
Сабақтың ортасы 30минут | Сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтау. 1 5 пен 4-тің қосындысы? 2 4 пен 2 – нің айырмасы7 3 Сол сөзіне қарама-қарсы мағыналы сөз. 4 5+5 қосындысы қандай өрнек. 5 1 аптада неше күн бар? 6 40 пен 10-ның қосындысы? Ерекше сызықтың ішіндегі сөзді хормен оқыту. ТЕҢДЕУ АКТ мен жұмыс. Интерактивті тақтаны пайдаланып теңдеу туралы түсінік беру. Оқулықпен жұмыс. 6 + Х = 8 Х = 8 – 6 Х = 2 __________ 6 + 2 = 8 8=8 Оқушылармен бірге тақтада орындау, түсіндіру. 6- бірінші қосылғыш Х- екінші қосылғыш 8- қосындының мәні -Екінші қосылғышты табу үшін не істейміз? - Қосындының мәнінен бірінші қосылғышты азайтамыз. Х мәні неше? -Х-тің мәні 2 Енді тексереміз.Белгісіз Х-тің орнына2 қоямыз. 8=8 Бұл қандай теңдік? Тура теңдік. Тамаша ! Орындап көр. «Ізден, ойлан, тап» әдісі Сыныппен сурет бойынша жұмыс жүргізу.Теңдеу құру. Мақсаты: оқушыларға жұппен талдауға және шешуге дағдыланады. Өз ойын еркін жеткізе біледі. 6+Х=18 Х= 18- 6 Х= 12 6 + 12 = 18 18 =18 | Таныстырылым, оқулықпен жұмыс АКТ оқулық |
| Күн ретін жаздыру 14 14 14 Шығарып көр. «Ойлан, жұптас, топтас» әдісі Мақсаты: теңдеу шығару дағдыларын дамыту. Оқушы әрекеті: тақтаға әр топтан 1 оқушы шығып орындайды , қалған оқушылар орнында дәптерге орындайды. Топ мүшелері тақтадағы оқушыға бақылау жасайды. Бағдаршам түстері арқылы бағыт беріп отырады. 9 + Х = 19 У + 8 = 20 а+ 20 =100 Х = 19 – 9 У = 20 – 8 а= 100-20 Х = 10 У = 12 а= 80 ---------------- -------------- -------------- 9 + 10 = 19 12+ 8 = 20 80+20=100 19 =19 20 =20 100=100 «Бағдаршам» түстері арқылы бағалау | |
| Сергіту сәті «Аққала» музыка ырғағымен жаттығуды қайталайды. | |
|
| Дәптермен жұмыс 41- жұмыс парағы Берілген теңдеулердің мәнін табады. Тапсырма 1-топ Тапсырма 1. Теңдеу, теңдік және теңсіздікті бағдаршамның түсіне сәйкестендіріп бояңыз. 2-топ Сәйкестендіру тест х+ 3 = 8 1 1 + х = 5 5 6 + х = 9 4 7 + х = 8 3 1 + х = 10 5 3 + х = 8 9 3-топ Тест тапсырмасын орындау 40 + х = 60 у + 10 = 30 --------------- ----------------- Х=100; х = 20 у = 20; у= 40 а + 4 =10 3 + х= 6 ------------ --------------------- а=14; а= 6 х= 3; х= 9 Топтан спикерлер шығып қорғайды. Әр топты бір шапалақ арқылы бағалау | Ақ парақ,маркер |
Сабақтың соңы 5 минут | Кері байланыс Оқушылар кері байланыс жүргіземіз. Бүгінгі сабақ ұнады ма? Не үйрендік? Не білдік? Стикерде жазылған теңдеуді шығарып , бүгінгі сабақтан алған білімдерін жеміс ағашына іледі. Сабақ соңында оқушылардың сабақты меңгергендігін, қай баламен әлде де жұмыс жүргізу керектігін анықтаймын. | Жеміс ағашы |
| | |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие) |
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) | Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |