Сабақтың мақсаты:
1.Тәрбиелік мақсаты: оқушылардың
сабаққа қызығушылығын арттыра отырып,еңбек-
ке,компьютерлік мәдениетке тәрбиелеу.
2.Білімдік мақсаты: квадрат теңдеу анықтама-
сын,формулалары қолданылуын қайталай оты-
рып,оларды квадраттық теңдеулерге келтіріле-
тін теңдеуді электрондық оқудан берілген есеп-
терді шешуде қолдана алу машықтарын қалып-
тастыру.
3.Дамушылық мақсаты: оқушылардың білім,білік
дағдысын дамыту,әр оқушының дербес,топпен
жұмыс жасай алу іскерлігін дамыту.
Көрнекілік:Компьютер,дидактикалық материалдар.
Түрі: дәстүрлі емес сабақ.
Өтілу әдісі:Электрондық оқулықпен жұмыс,
Практикум.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру.
II. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру.
1-топ компьютерде үйге берілген есептің орындалысын excel арқылы тексеріп,қателерін өздері табады да, дұрыс жауабын компьютер арқылы тексереді.
2-топқа төмендегідей логикалық жаттығу беріледі.
1-кедергі
Логикалық жаттығулар:
1-топ 2-топ
1.2x²+5x+3=0 1.2y²+3y+5=0
253 235
5y²+9y+4=0 2x²+7x+4=0
? ?
2-кедергі
2. a) 2x²+3x+4=0 2. a) 5y²+6=y
? ?
ә) 2x²+5=-2x ә) 5y²-y+3=0
? ?
б) x²+6=2x б) 1+3x=2x²
? ?
в) x²-4x+2=0 в) x²-8x+2=0
? ?
3-кедергі
Квадрат теңдеуге анықтама бер.
Дискрименантын табу формуласын жаз.
Толымсыз квадрат теңдеу деп қандай теңдеуді айтамыз?
Түбірлерді табу формуласын жаз.
Квадраттық үшмүшеге анықтама бер.
Биквадрат теңдеу қандай теңдеу?
4-кедергі
1-топ 2-топ
Біреу екіншісінен 8-ге үлкен Біреуі екіншісінен 7-ге кіші
болатын екі натурал санның екі натурал санның көбейтіндісі
көбейтіндісі 273-ке тең. 330-ға тең.
Осы сандарды табыңдар. Осы сандарды табыңдар.
5-кедергі
Егер Д<0 болса,онда.
Егер Д=0 болса,онда.
Егер Д>0 болса,онда.
Келтірілген квадрат теңдеу түбірлерінің қосындысы.
Келтірілген квадрат теңдеу түбірлерінің көбейтіндісі.
6-кедергі
49=14x+2x²
-2x²-x+12=0
x (x-2)=0
x²-9=0
5+x²=x2
35x²+2x-1
5y +2x²-3=0
a) Берілген теңдеулерден толық,келтірілген,толымсыз және биквадрат теңдеулердің номерлерін жаз.
ә) 2-теңдеудегі а,в,с коэффициенті нешеге тең?
б) 7-теңдеуді шеш.
7-кедергі
Тест
x -5x²+4=0
а)-1;1;-2;2 б) 1;4;-1;-4 с)-2;2;4;-4 д)-1;-2;4;1
x -8x²-9=0
a)- 3;3 б)-1;1;-9;9 с)-3;3;-9;9; д)-9;1;9;1;
x -11x²+30=0
a)-5;- ; б)-29;40 с)шешім жоқ д)-√5;√5;√6;
x +5x²+10=0;
a) шешім жоқ б)39;-2 с)40;-3 д)-6;31
2x -5x²+3=0
a)1;-1;-1,5;1,5 б)-1;1;- ; с)-0,5;0,5;-3;3 д)6;-6;2;-2
9x +23x²-12=0
a)3;-3;0,2;-0,2 б) ;- с)9;-9; ;- д)1;-1;0,3;-0,3
x +7x²+10=0
a)-5;5;3;-3 б)-5;5;-2;2 с)0,5;0,5;5;-5 д)шешім жоқ
9y -6y²+1=0
a)3;-3 б)0,1;-0,1; с)- ; д)0,6;0,6
5y -5y²=0
a)6;0 б)3;-3 с)0;3 д)0;1;-1
10) x -8x²+15=0
a)3;-3;5;-5 б)- ; ; ;- с)1;-1;-5;5 д)0,1;-0,1;3;-3
8-кедергі компьютерде тексеру арқылы үй тапсырмасының орындалысы.
9,10-кедергі сыныпта электрондық оқулықпен жасалған жұмыстар бойынша жүргізіледі.
Сабақты қортындылау:
Үйге тапсырма:оқулықтан №283(12-16) №24 (5-6) §3-5 оқуға.
Бағалау:Магнитті табло бойынша белсене араласқан оқушылар аталып, жалпы сабақ қортындыланады.
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока математики " Квадраттық теңдеуге келтірілетін теңдеулердің кейбір түрлеріне есептер шығару."»
№11 жалпы орта білім беретін мектеп –коммуналдық мемелекеттік мекемесі
Сабақтың тақырыбы:
Квадраттық теңдеуге келтірілеті теңдеулердің кейбір түрлеріне есептер шығару.
Құрастырған: М.Т. Жумагулова
Екібастұз қаласы
«Екібастұз қаласы білім бөлімінің
№11 ЖОББМ» КММ-сінің
Математика пәнінің мұғалімі
М.Т Жумагулова
Санаты: жоғары
Еңбек өтілі: 19 жыл
Сабақтың тақырыбы:Квадраттық теңдеуге келтірілетін
теңдеулердің кейбір түрлеріне есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
1.Тәрбиелік мақсаты: оқушылардың
сабаққа қызығушылығын арттыра отырып,еңбек-
ке ,компьютерлік мәдениетке тәрбиелеу.
2.Білімдік мақсаты: квадрат теңдеу анықтама-
сын,формулалары қолданылуын қайталай оты-
рып,оларды квадраттық теңдеулерге келтіріле-
тін теңдеуді электрондық оқудан берілген есеп-
терді шешуде қолдана алу машықтарын қалып-
тастыру.
3.Дамушылық мақсаты: оқушылардың білім,білік
дағдысын дамыту,әр оқушының дербес,топпен
жұмыс жасай алу іскерлігін дамыту.
Көрнекілік:Компьютер,дидактикалық материалдар.
Түрі: дәстүрлі емес сабақ.
Өтілу әдісі:Электрондық оқулықпен жұмыс,
Практикум.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру.
II. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру.
1-топ компьютерде үйге берілген есептің орындалысын excel арқылы тексеріп,қателерін өздері табады да, дұрыс жауабын компьютер арқылы тексереді.
2-топқа төмендегідей логикалық жаттығу беріледі.
1-кедергі
Логикалық жаттығулар:
1-топ 2-топ
1.2x²+5x+3=0 1.2y²+3y+5=0
253 235
5y²+9y+4=0 2x²+7x+4=0
? ?
2-кедергі
2. a) 2x²+3x+4=0 2. a) 5y²+6=y
? ?
ә) 2x²+5=-2x ә) 5y²-y+3=0
? ?
б) x²+6=2x б) 1+3x=2x²
? ?
в) x²-4x+2=0 в) x²-8x+2=0
? ?
3-кедергі
Квадрат теңдеуге анықтама бер.
Дискрименантын табу формуласын жаз.
Толымсыз квадрат теңдеу деп қандай теңдеуді айтамыз?
Түбірлерді табу формуласын жаз.
Квадраттық үшмүшеге анықтама бер.
Биквадрат теңдеу қандай теңдеу?
4-кедергі
1-топ 2-топ
Біреу екіншісінен 8-ге үлкен Біреуі екіншісінен 7-ге кіші
болатын екі натурал санның екі натурал санның көбейтіндісі
көбейтіндісі 273-ке тең. 330-ға тең.
Осы сандарды табыңдар. Осы сандарды табыңдар.
5-кедергі
Егер Д
Егер Д=0 болса,онда...
Егер Д0 болса,онда...
Келтірілген квадрат теңдеу түбірлерінің қосындысы...
Келтірілген квадрат теңдеу түбірлерінің көбейтіндісі...
6-кедергі
49=14x+2x²
-2x²-x+12=0
x (x-2)=0
x²-9=0
5+x²=x2
35x²+2x-1
5y+2x²-3=0
a) Берілген теңдеулерден толық,келтірілген,толымсыз және биквадрат теңдеулердің номерлерін жаз.
ә) 2-теңдеудегі а,в,с коэффициенті нешеге тең?
б) 7-теңдеуді шеш.
7-кедергі
Тест
x-5x²+4=0
а)-1;1;-2;2 б) 1;4;-1;-4 с)-2;2;4;-4 д)-1;-2;4;1
x-8x²-9=0
a)- 3;3 б)-1;1;-9;9 с)-3;3;-9;9; д)-9;1;9;1;
x-11x²+30=0
a)-5;-; б)-29;40 с)шешім жоқ д)-√5;√5;√6;
x+5x²+10=0;
a) шешім жоқ б)39;-2 с)40;-3 д)-6;31
2x-5x²+3=0
a)1;-1;-1,5;1,5 б)-1;1;- ; с)-0,5;0,5;-3;3 д)6;-6;2;-2
9x+23x²-12=0
a)3;-3;0,2;-0,2 б);- с)9;-9;;- д)1;-1;0,3;-0,3
x+7x²+10=0
a)-5;5;3;-3 б)-5;5;-2;2 с)0,5;0,5;5;-5 д)шешім жоқ
9y-6y²+1=0
a)3;-3 б)0,1;-0,1; с)-; д)0,6;0,6
5y-5y²=0
a)6;0 б)3;-3 с)0;3 д)0;1;-1
10) x-8x²+15=0
a)3;-3;5;-5 б)-;;;- с)1;-1;-5;5 д)0,1;-0,1;3;-3
8-кедергі компьютерде тексеру арқылы үй тапсырмасының орындалысы.
9,10-кедергі сыныпта электрондық оқулықпен жасалған жұмыстар бойынша жүргізіледі.
Сабақты қортындылау:
Үйге тапсырма:оқулықтан №283(12-16) №24 (5-6) §3-5 оқуға.
Бағалау:Магнитті табло бойынша белсене араласқан оқушылар аталып, жалпы сабақ қортындыланады.