Күні: 29.10.2015
Сыныбы: 4«Б»
Пәні: Математика
Тақырыбы: Көбейту және бөлу 6080•4, 60080•4
24320:4, 240320:4
Мақсаты: Көбейту және бөлудің тиімді тәсілдерін меңгерту.
Сабақтың міндеттері: 1. Көп таңбалы сандарды бөліп, көбейтуге
байланысты есептер шығару.
2. Оқушылардың ақыл-ойын, логикалық ойлау
жүйесін, дамыту, өздігінен қорытынды шығара білу
қабілеттерін дамыту.
3. Ұйымшылдыққа, мейірімділікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білім беру.
Сабақтың түрі : саяхат сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру.
Көрнекіліктер: слаидтар, геометриялық фигуралар.
Күтілетін нәтиже: Көбейту, бөлу барысында өрнек мәндерін табуда
жылдамдық танытуға, уақытты тиімді пайдалануға
жаттығады.
Пәнаралық байланыс : қазақ тілі, тарих.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды топқа бөліп отырғызу.
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
Оқушылар назарын сабаққа аудару.
ІІ. Өткенді пысықтау.
Қосудың , азайтудың компоненттерін ата.
Көбейту, бөлудің компонентерін ата.
Фигураның ауданы, периметрі деген не?
Ұзындық өлшем бірліктерін ата.
Масса бірліктерін ата.
Уақыт бірліктерін ата.
Қызығушылықты ояту.
Балалар, желтоқсан айында қандай мерекелер болады?
1 – желтоқсан Тұңғыш президент мерекесі. 16-17 желтоқсан Тәуелсіздік мерекесі. Жаңа жыл мерекесі.
Ендеше, балалар, сабағымызды жақсы оқып, тәртібіміз жақсы болса, осы мерекелердің бірінде Астана қаласына саяхатқа барамыз.
Ал, балалар, саяхатқа шығуға дайынбыз ба? Олай болса: Ойын, жұмбақ, есептің Жауабын тез табайық. Бір кісідей бәріміз, Саяхатқа шығайық.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Күн ретін жазу, сабақтың тақырыбын жаздыру. Көркем жазуды жазу.
№1. Жазуларды пайдаланып, мысалдардың шығарылу жолын түсіндіру.
6080•4=24320 60080•4=240320 24320:4=6080 240320:4=60080
1. «Жамбыл теміржол вокзалы» аялдамасы.
Оқулықпен жұмыс №2
1-топ 2-топ 3-топ
4070•6=24420 40070•6=240420 3090•5=15450
24420:6=4070 240420:6=40070 15450:5=3090
Сергіту сәті: Жұмбақтарды шешу.
Шырша басында 5 алма өсіп тұр еді, 2-еуін үзіп алдым. Неше алма қалды? (Шыршада алма өспейді)
Тауық 1 аяғымен тұрса 3кг, 2 аяғымен тұрса неше килограмм?
Аулада 5 үйрек, қорада 3 үйрек,1 үйрек тығылды, қалғаны неше үйрек?
2. «Бәйтерек» аялдамасы.
№3 Қалдықпен бөлуді орындау және оны тексеру.
1-топ 2-топ 3-топ
24321:4=6080 қалд.1 240350:4=60087 қалд.2 Орындарында орындау,
6080•4+1=24321 60087•2+2=240350 тексеру
3. «Ханшатыр» аялдамасы.
№4. Есептің шартын құрып шешу. Жазбаша орындалады.
А қ шыт – 7м
18000тг төледі
Қызыл шыт – 3м
Әр түріне - ? тг төленеді?
Ш: 18000:(7+3)=1800 1800•7=12600 1800•3=5400
Ж: 7м ақ шытқа 12600тг, 3м қызыл шытқа 5400тг төледі.
№5. Ауызша орындалады.
Ш екпен – 4
36м мата жұмсалды
Қамзол – 5
Әрқайсысына - ? м мата жұмсалды.
Ш: 36:(4+5) =4 4•4=16 5•4=20
Ж: 4 шекпенге 16м, 5 қамзолға 20м мата жұмсалды.
Ой сергіту: Жұмбақтар шешу.
Ең кіші үш таңбалы сан. (100)
Ең үлкен үш таңбалы сан. (999)
Екі ешкінің неше мүйізі бар?
1кг тас ауырма, 1кг мақта ауырма?
«Думан» аялдамасы.
№6. Топта орындалады.
Шаршының, тіктөртбұрыштың ауданын, периметрін табу.
9см
В С Е
2 см
А D К
1-топ ABCD 2-топ ABEK 3-топ DCEK
P=2см•4см=8см P=(9см+2см) •2=22см P=(11см+2см) •2=26см
S=2см•2см=4см2 S=9см•2см=18см2 S=11см•2см=22см2
«Мәңгілік ел монументі» аялдамасы.
Сәйкестендіру. Тура теңдіктер шығатындай сәйкестендіру. Интер тақта.
170•3+170 450+3•45
96•4+96•6 560•8
560•9-560 170•4
45•3+450 96•10
«Бейбітшілік және келісім сарайы» аялдамасы.
№7. Кестені толтыру. Интер тақта
Топта орындалып, жауаптары айтылады.
В
200
202
2002
2022
2222
20002
20202
В:2
В•2
І V . Сабақты қорытындылау.
Балалар, бүгінгі сабақта Астана қаласына саяхат жасай отырып, білімдеріңді кеңейтіп толықтырдыңдар. Аялдамадағы тапсырмаларды дұрыс орындап, үлкен жетістікке жеттіңдер
V. Үйге тапсырма: №9 83 бет
V І. Оқушылардың білімін бағалау.
5
4
3