Математика 56 – дарс
Мавзуси: Квадрат томонларини ўлчаш.
Мактаб: № 111 М.Маметова номли умумий ўрта мактаб
Куни, ойи: 15.12.2016
Ўқитувчининг исми: Мусаева Фотима Абдимуталовна
1-“А”синф
Дарсга қатнашган ўқувчилар сони:
Дарсга қатнашмаган ўқувчилар сони:
Дарснинг мақсади:
1.1.3.1 ұзындық/ масса/ көлем (сыйымдылық) /уақыт шамаларын ажырату; оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу
1.1.3.4 ұзындық өлшем бірліктерін (см, дм) олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
1.1.3.2 өлшем бірліктерді (см, дм/ кг/л/сағ) қолданып өлшеу
Ўқиш лойиҳасига мос ўқув мақсади:
Барча ўқувчилар: геометрик фигураларнинг / учбурчак, квадрат, тўғритўртбурчак/ томонларини ўлчайди ва солиштиради.
Ўқувчиларнинг асосий қисми: узунлик ўлчов бирликлари (см,дм) уларнинг боғлиқлигига суяниб турлантиради.
Айрим ўқувчилар: ўрганилган билимларини ҳаётда қўллай оладилар.
Дарснинг бориши
Дарс тартиби
Режаланган иш
Жиҳозлар
Дарснинг боши (2-5 минут)
Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги. Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил куйини қолиплаштириш. Дарс мақсади билан таништириш.кки сонидан кейин туради.
Дарснинг ўртаси
(6 – 30 минут)
Кириш: Квадрат томонларини хоссасини ўрганадилар.
Квадратнинг ҳамма томони тенг ва бурчаклари тўғри бўлган тўғритўртбурчак
1-топшириқ.
Квадратнинг томонларини топинг.
2-топшириқ.
Расмни кузатинг, қуён портретин учун рамкани топинг:
3-топшириқ.
Ҳовли квадрат шаклига эга. Унинг бир томонини қуршаш учун 10 та тахта ишлатилади. Ҳовлининг ҳамма томонини қуршаш учун қанча тахта керак бўлади? /40 та/
4-топшириқ.
Қонуниятга риоя қилган ҳолда таёқчалардан квадратлар ясанг. Учинчи квадратни ясаш учун сизга қанча таёқча керак бўлади?
АКТ, расм.
Дарслик
№ 1 иш дафтари.
Дарс якуни (31-35 минут)
Ўқувчилар дарс давомида нимани билгани,нима иш бажаргани, нима қизиқарли енгил бўлгани, нима қийин бўлгани ҳақидаги фикрларини айта олади.
Қўшимча ахборот
Хулоса
Якуний хулоса
Энг яхши ўтган икки нарса нима?
1: Ўқучиларни дарс давомида баҳолаш.
2: Иқтидорли ва ночор ўқувчиларга алоҳида топшириқ бериш.
Қандай икки нарса дарсни яхши қилар эди?
1: Дарснинг натижасинига кўнгил бўлиш.
2: Рефлексия.
Илмий мудир___________
“___”_______________