Білімділік: Берілген шаманы? ??рамды б?ліктері бойынша д??гелек диаграмма ??ру, процент бойынша д??гелек диаграмма сызу, д??гелек диаграмманы пайдалана білуге машы?тандыру.
Дамытушылы?: Ал?ан білімдерін есептер шы?аруда ?олдана білу бейімділіктерін ?алыптастыру, сызбаларды д?рыс бейнелеу, шы?армашылы??а ж?не ойлау ?абілетін дамыту.
Сыныпта 36 о?ушы. бар. Математика п?нінен то?санды? ба?а?а оларды? ішінде 8 адам «5» тік,. 12 адам «4»-тік ба?а?а, ?ал?андары «3» тік ба?а?а шы?ты. Д??гелек диаграмма сын т?р?ызы?дар.
8*10=80 ? - на «5»
12*10=120 ? - на «4»
360-120-80=1160 ? - на «3»
Тапсырма №4
Жер бетіндегі су ?орыны? 96,5%-і д?ние ж?зілік м?хиттарды?, 1,7%-і м?зды?тарды? ?лесіне тиеді. Жер бетіндегі су ?орыны? м?хиттар?а, м?зды?тар?а тиісті ?лестеріні? д??гелек диаграммасын сыз.
Шешуі: 3600-ты 100% деп, 1%-ке с?йкес 3,60 есебімен тиісті секторларды сызамыз.
96,5% с?йкес 3,60*96,5=347,40
1,7% с?йкес 3,60*1,7=6,120
Ал ?ал?андары ?зен-к?лдер мен те?іздер ?лесінде, ол:
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока на тему "Д??гелек диаграмма" »
Жосалы орта мектеп-бала бақшасы
АШЫҚ САБАҚ
«Дөңгелек диаграмма»
Математика пәні мұғалімі: Сейілхан Г.Н
Класы: 5 «А».
2014-2015 оқу жылы
Күні: 30.04.2015ж
Сабақтың тақырыбы: Дөңгелек диаграмма.
Сыныбы: 5 «А»
Сабақ мақсаттары:
Білімділік: Берілген шаманың құрамды бөліктері бойынша дөңгелек диаграмма құру, процент бойынша дөңгелек диаграмма сызу, дөңгелек диаграмманы пайдалана білуге машықтандыру.
Дамытушылық: Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білу бейімділіктерін қалыптастыру, сызбаларды дұрыс бейнелеу, шығармашылыққа және ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшыл болуға, өз ойын тұжырымдап айтуға, жауапкершілікке, тиянақтылыққа үйрету.
Сабақтың түрі: Білім бекіту сабағы.
Көрнекілігі: Диаграммалар сызбасы, таратпалар
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру. Оқушыларды түгендеу.
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру
4. Есептер шығау
5. Сергіту сәті
6. Үйге тапсырма, оқушылар білімін бағалау, қорытындылау
1.Ұйымдастыру. Оқушыларды түгендеу.
2. Үй тапсырмасын тексеру (тест жұмысын тарату)
1. Тік бұрыштың градустық өлшемі неге тең?
А)300
Ә) 600
Б) 900
В) 3600
2. Сүйір бұрышты көрсетіңдер?
А) 800
Ә) 1200
Б) Берілген жауаптардың ешқайсысы дұрыс емес
В) 1800
3. Доғал бұрышты көрсетіңдер
А) 450
Ә) 900
Б) 1200
В) 1800
4. Сөйлемді аяқта: Тік бұрыштан үлкен, бірақ жазыңқы бұрыштан кіші бұрыш...
А) сүйір
Ә) толық
Б) тік
В) доғал
5. Сүйір бұрыш дегеніміз –
А) Тік бұрыштан кіші
Ә) Доғал бұрыштан үлкен
Б) Жазыңқы бұрыш
В) Толық бұрыштан кіші
6. Толық бұрыштың градустық өлшемі неге тең?
А) 500
Ә) 900
Б) 1800
В) 3600
7. АОС жазыңқы бұрышы ОМ сәулесімен АОМ және МОС бұрыштарына бөледі.
АОМ=500. МОС бұрышының градустық өлшемін тап.
А) 1500
Ә) 1300
Б) 1800
В)2700
Жауаптары: 1Б, 2А, 3Б, 4В, 5А, 6В, 7Ә
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру
Дөңгелек диаграммада дөңгелектің центрі болатын О нүктесінің айналасындағы толық 3600 бұрыш, шаманың құрамды бөліктеріне сәйкес секторларға бөлініп сызылады.
1-мысал. Металл бүйымдарын дәнекерлейтін қоспаның 45%-і күміс, 30%-і мыс, қалғаны мырыш. Қоспа құрамының дөңгелек диаграммасын сыз.
Шешуі.
Қоспа құрамында үш түрлі зат болғандықтан, центрі О нүктесі болатын дөңгелек үш секторға бөлінді. Қоспаның әрқайсысына сәйкес секторлардың градустық шамаларын табамыз. 45% күміске сәйкес 3,60*45=1620-қа тең сектор сызу керек, ал 30% мысқа сәйкес 3,60*30=1080-қа тең сектор сызамыз. Енді мырышқа сәйкес сектордың градустық шамасын табайық. Ол 3600-(1620+1080)= 900 болады. Қоспаның құрамындағы күміс 1620-қа тең сектормен, мыс 1080- қа тең сектормен, мырыш 900-тық сектормен кескінделеді.
4. Есептер шығау
Тапсырма №1
5%, 10%, 25%, 50% және 75% бөлікке неше градустық сектор сәйкес болады?
Шешуі:
3600-ты 100% деп, 1%-ке сәйкес 3,60 есебімен тиісті секторларды сызамыз.
5% сәйкес 3,60*5=18
10% сәйкес 3,60*10=36
25% сәйкес 3,60*25=90
50% сәйкес 3,60*50=180
75% сәйкес 3,60*75=270
1%
5%
10%
25%
50%
75%
3,60
180
36
90
180
270
Тапсырма №2
Дөңгелектің 1/3-іне, 1/8-іне, 1/12-іне және 5/12-іне неше градустық сектор сәйкес болады?
1 бөлігіне
1/3
1/8
1/12
5/12
3600
600
450
300
1500
Тапсырма №3.
Сыныпта 36 оқушы. бар . Математика пәнінен тоқсандық бағаға олардың ішінде 8 адам «5» тік, . 12 адам «4»-тік бағаға, қалғандары «3» тік бағаға шықты. Дөңгелек диаграмма сын тұрғызыңдар.
8*10=80 ⁰ - на «5»
12*10=120 ⁰ - на «4»
360-120-80=1160 ⁰ - на «3»
Тапсырма №4
Жер бетіндегі су қорының 96,5%-і дүние жүзілік мұхиттардың, 1,7%-і мұздықтардың үлесіне тиеді. Жер бетіндегі су қорының мұхиттарға, мұздықтарға тиісті үлестерінің дөңгелек диаграммасын сыз.
Шешуі: 3600-ты 100% деп, 1%-ке сәйкес 3,60 есебімен тиісті секторларды сызамыз.
96,5% сәйкес 3,60*96,5=347,40
1,7% сәйкес 3,60*1,7=6,120
Ал қалғандары өзен-көлдер мен теңіздер үлесінде, ол:
3600-(347,40+6,120)= 6,480
Тапсырма №5.
Сыныпта 30 оқушы бар. Олардың 12-сі ұл, 18 қыз. Оқушылар құрамының дөңгелек диаграммасын сыз.