8 сынып Алгебра
12.03.2015ж
Сабақтың тақырыбы
: Квадраттық функция тақырыбын қайталау Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың квадраттық функция және оның графигі
білімдерің бекіту және өз беттерімен ізденіге, қорытындылай
білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушыларды ойлауға, пайымдауға, шешім қабылдауға
үйретіп, пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Өз өмірі мен әрекетіне жаупкершілікпен қарауға тәрбиелеу.
Адамгершілік жалпы адамзаттық құндылыққа: құрметтеуді,
мейірімділлікке, сөйлесудегі ізеттілікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Өткенді қайталау
Сабақтың көрнекілігі:Компьютер,слайд,плакаттар ,таратпа материалдар
тестік тапсырмалар
Сабақтың әдісі:Есептер шығару, сұрақ-жауап
Сабақтың барысы:
І . «Қызығушылықты ояту»
II.Теориялық материалды қайталау
1.Қандай фукцияны квадраттық функция деп атайды?
Жауабы у = ах2+bх+с түріндегі функцияны квадраттық функция деп атайды
Мұндағы а, b, c – нақтысандар, а≠0,х – тәуелсіз айнымалы.
2.Берілген функциялардың қайсысы квадраттық функция болады?
у=5х2-6 4) у=4х2
2) у=7х-1 5) у=x3+x+1
3) у=-3х2+х+7 6) у=-9х2+4х
Ж 1,4,3,6
3. y=ax2y= ax2+ny= a(x-m)2функциялардағы а коэффициенті нені білдіреді?
1. а коэффициентінің таңбасы параболаның тармақтарының бағытын көрсетеді:
а0
а
2. а коэффициентінің мәні:
y= а х2, y=ах2+n, y= а(х-m)2функциялардыңграфигі
а1 болғанда
y= х2функциясының графигінен ордината осі бойымен а есе созу
0
4. y= ax2+n функциясының графигін қалай салуға болады ?
y= ax2+n функциясының графигіy=ax2 функциясының графигін
ордината осібойыменn0 болғанда, жоғары немесе n
|n| бірлікке жылжыту арқылы алынған парабола.
5. y= a(x-m)2функциясының графигін қалай салуға болады?
y= a(x-m)2+n функциясының графигін салу үшін:
1. y=ax2 функциясының графигін абсцисса осі бойымен m0 болғанда,
оңға қарай немесе mm| бірлікке жылжытамыз.
2. Шыққан графикті ордината осібойымен n0 болғанда, жоғары немесе
nn| бірлікке жылжытамыз.
6. y= a(x-m)2+n функциясының графигін қалай салуға болады ?
y= a(x-m)2+nфункциясыныңграфигін салу үшін:
1. y=ax2функциясының графигін абсцисса осі бойыменm0 болғанда,
оңға қарай немесе mm| бірлікке жылжытамыз.
2. Шыққан графикті ордината осі бойыменn0 болғанда, жоғары немесе
nn| бірлікке жылжытамыз
III.Ауызша есептер шығару
Квадраттық функция келесі формуламен берілген. Парабола төбесін анықтаңдар.
y = x2 -6
y = (x-5)2
y = (x-7)2 +4
y = (x+3)2 -1
(0;-6) (5;0)(7;4) (-3;-1)
y= 0,5(x-1)2+4 функциясының графигін y=0,5x2 функциясының графигінен қалай салуға болады?
Aбсцисса осі бойымен 1бірлікке оңға жылжытамыз, өйткені m=1. Нәтижесінде
0,5(х-1)2функциясыныңграфигін аламыз.
Шыққан графикті ордината осі бойымен
4 бірлікке жоғары жылжытамыз ,өйткені n=4
Шыққан парабола y= 0,5(x-1)2+4 функциясының графигі болады.
IV.Топтық жұмыс
Оқушылар 4 топқа бөлінеді
y=2х2 +4х– 6
y=-х2 +3х–2
y=х2- х– 6
y= -х2-2х+ 15
Квадраттық функциялар берілген. Функцияның графиктерін алгоритм арқылы салыңдар
V.Практикалық жұмыс
Берілген функцияның нөлдерін тап:
1) у=2x2 + 5х - 3; 2) y= - x2 + х + 2;
Берілген функцияның графигін салып, оның ең кіші мәнін тап:
1) y=x2 – х - 6; 2) y=x2 + 2х - 8;
VII.Т е с т
1. Берілген көпмүшелердің қайсысы квадрат үшмүше болады?
А) 2х+3 В) х3 – х -7 С) х2-19х Д) 3х2 -9х -1
2. х2 -9х+8 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер:
А)(х-1)(х-8) В) (х+1)(х –9) С) (х+1)(х+8) Д)жіктеуг еболмайды.
3.Суретте y=x2-4 функцияның графигіқандай түск ебоялған?
А) қызыл В) көк С) жасыл Д) басқа
4. y=(x+5)2функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай салуға болады?
А) Ох осібойымен 5 бірлік оңға В) Ох осі бойымен 5 бірліксолға
С) Оуосібойымен 5 бірлік төмен Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту
Дұрыс жауаптар:
1.Д 2.А 3.А 4.В
VIII.Үйгетапсырма: №254; №256; №258;
Бағалау
№ 3 мектеп-лицей
Тақырыбы: Квадраттық функцияның графигі
Сыныбы: 8 «Б»
Пән мұғалімі: Аблак Г.Ж