Тема. Узагальнюючий урок за темою «Елементи комбінаторики, теорії ймовірностей і математичної статистики»
Мета уроку: повторити, систематизувати та узагальнити знання основних видів сполук та правил і формул комбінаторики, основних понять теорії ймовірності та елементів математичної статистики, а також основних способів розв’язання типових задач комбінаторики, теорії ймовірності та математичної статистики; систематизувати вміння і навички учнів застосовувати набуті знання до розв’язування задач, передбачених програмою з математики; підготувати учнів до контрольної роботи; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, культуру мови та математичних записів, уміння аналізувати, виконувати роботу за визначений час; виховувати наполегливість, працьовитість, самостійність, акуратність; сприяти фізичному вихованню учнів, дбати про профілактику їх стомлюваності на уроках і позаурочний час.
Очікувані результати: учні вміють обчислювати відносну частоту події, ймовірність події, користуючись її означенням і комбінаторними схемами; учні вміють пояснювати зміст середніх показників та характеристик вибірки, знаходить числові характеристики вибірки даних, будувати гістограму та полігон частот.
Основні поняття: розміщення, перестановки та комбінації, правило суми, правило добутку; статистичний ряд, вибірка, розмах вибірки, мода, медіана, середнє значення вибірки, полігон, гістограма; випадкова величина, відносна частота події, статистична ймовірність, класична ймовірність, математичне сподівання і дисперсія випадкової величини.
Обладнання: підручник, схеми, таблиці.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.
Епіграф уроку: «Незнаючі нехай научаться, а знаючі згадають ще раз» (Античний афоризм).
ХІД УРОКУ
- Організаційній етап
- Учитель вітається, перевіряє готовність учнів до роботи.
- Перевірка відвідування заняття учнями.
- Повідомлення дати, теми, дидактичної мети та очікуваних результатів уроку.
- Запис учнями в зошиті дати і теми уроку (заздалегідь написані на дошці).
- Проведення аутотренінгу (психологічний настрій учнів на роботу): «Я – старшокласник, Я – особистість творча,
Я – міркую, згадую, Я – все вмію, у мене – все вийде, Я – досягну успіху!»
- Повідомлення епіграфу уроку. Здійснюємо аналіз вислову в епіграфі.
- Перевірка домашнього завдання
- Учитель відповідає на питання, що виникли в учнів при виконанні домашнього завдання.
- Розгляд домашньої вправи: № 770 (сторінка 180 підручника).
- Учні звіряють розв’язання домашньої вправи № 764 (сторінка 180 підручника) по записах, які зроблені заздалегідь на дошці.
- Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Оскільки урок є останнім перед контрольною роботою, то, зрозуміло, що необхідно повторити, систематизувати та узагальнити весь матеріал по темі «Елементи теорії ймовірностей і математичної статистики», а також виконати всі запропоновані вправи.
- Повторення та систематизація знань
- Виконання інтерактивної вправи «Закінчіть речення»
- «Якщо елемент можна вибрати способами, а елемент можна вибрати способами, то вибір « » можна здійснити.».
- «Якщо елемент можна вибрати способами і після такого вибору елемент можна вибрати способами, то вибір « » в указаному порядку можна здійснити.».
- «Величину називають випадковою, якщо вона може набувати…».
- «Відносною частотою події називають…».
- «Ймовірністю випадкової події називають відношення кількості…».
- «Середнє значення вибірки можна обчислити за формулою…».
- «Міру розсіювань випадкової величини навколо її математичного сподівання називають…».
- «Медіаною вибірки називають.».
- «Розмахом вибірки називають.».
- «Модою вибірки називають.».
- Повторення та систематизація вмінь і навичок
- Робота з виділення основних видів задач на застосування вивчених понять
Такими видами задач є:
- Обчислення числа перестановок, розміщень, комбінацій.
- Обчислення ймовірності статистичної та класичної.
- Обробка статистичних рядів даних
- Виконання усних вправ
- Пасічник збирає мед у бідони. У трьох бідонах міститься квітковий мед, у чотирьох – мед із липи, у п’яти – мед із гречки. Знайдіть імовірність того, що перший навмання відкритий бідон буде містити квітковий мед. ( ).
- У туриста є однакових за розмірами консервних банок, серед яких банки з м’ясом, банок – із рибою. Етикетки відсутні. Турист узяв навмання одну банку. Яка ймовірність того, що вона з рибою?. ( ).
- Колективне розв’язування задач під керівництвом учителя
- Серед кавунів кавунів спілих. Вибрали два кавуни. Якою є ймовірність того, що вибрані кавуни спілі?
- Скільки слід приготувати вакцини для вакцинації населення селища, якщо до лікарні з ознаками хвороби звернулося осіб, а із обстежених осіб виявилися хворими.
- З літер слова «апельсин» послідовно вибирають чотири літери. Знайдіть імовірність того, що вибрані літери в порядку їх вибору утворять слово «лиса».
- Для вибірки, заданої рядом, складіть статистичний ряд, знайдіть моду, медіану, середнє значення й побудуйте полігон частот.
- На математичній олімпіаді учні отримали такі бали:
Номер учасника за списком
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Кількість балів
1
2
1
3
2
3
3
7
9
10
11
12
Складіть частотну таблицю та побудуйте відповідну гістограму. Обчисліть центральні тенденції вибірки.
- виконання комплексу вправ для зняття м’язового напруження (варіант 2)
Вихідне положення – сидячи на стільці
- Витягнути і розчепірити пальці так, щоб відчути напруження. У такому положенні затримати протягом.
Розслабити, а потім зігнути пальці. Повторити вправу п’ять разів.
- Повільно і плавно опустити підборіддя, залишатися у такому положенні с і розслабитися.
- Сидячи на стільці піднести руки якомога вище, потім плавно опустити їх додолу, розслабити. Вправу повторити
п’ять разів.
- Переплести пальці рук і покласти їх за голову. Звести лопатки, залишатися у такому положенні, а потім
розслабитись. Повторити вправу п’ять разів.
- Самостійне розв’язування задач
- У вазі стоять білих і червоних троянд. Визначите, скількома способами можна вибрати букет, що складається із двох червоних і однієї білої троянди.
- У роті зі осіб кулеметників. Скільки всього бійців у військової частині, якщо кулеметників розподілено по підрозділах пропорційно кількості їх особового складу.
- Підсумок уроку. Рефлексія
- Учитель відповідає на питання, що виникли в учнів у ході уроку.
- Бліцопитування
1. Які теоретичні відомості ви застосовували на уроці?
2. Які із задач були найскладнішими?
3. У чому полягали труднощі під час розв’язування цих задач?
- Рефлексія. Подорож сходинками «Я – знаю», «Я – вмію», «Я – можу».
- Учитель відзначає роботу учнів на уроці, повідомляє оцінки, пояснюючи кожну з них.
- Домашнє завдання
- Повторити § 17 – § 23; самостійна робота № 5, сторінка 181 підручника.
- Повторити нерівності: метод інтервалів.
Учитель дякує учнів за роботу на уроці, бажає їм успіхів, удачі!