kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Комбинаториканыңнегізгіұғымдары мен элементтері (алмастыру, орналастыру, теру).

Нажмите, чтобы узнать подробности

1. (x+у)5  биномы жіктелуінің 4-ші мүшелерінің коэффициентін табыңдар.

2. (x+а)16  биномы жіктелуінің 15-ші мүшелерінің коэффициентін табыңдар.

3.  Екі оқушыға 6 кітапты неше тәсілмен үлестіріп беруге болады?                                           

4.  Екі оқушыға 6 кітапты неше тәсілмен тең бөліп беруге болады?                                              

5. Сыныпта 9 пән оқиды. 4 түрлі пәннен сабақ кестесін неше тәсілмен жасауға болады?                                                                                                                                            

6. Кітап сөресіне 5 кітапты неше тәсілмен қоюға болады? 

Дескрипторлар:

Ньютон биномының формуласын біледі

Биномның кез келген мүшесін таба алады

Орналастырулар, алмастырулар, терулер тобының айырмашылығын біледі

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Комбинаториканыңнегізгіұғымдары мен элементтері (алмастыру, орналастыру, теру).»

Мерзімі: Пәні: алгебра Сыныбы:9 Сабақ реті №


Күні: 23.04.2018 жыл. Мұғалімнің аты-жөні: Жүзжасарова К.О.

Сынып: 9

Сабақтың тақырыбы: Комбинаториканыңнегізгіұғымдары мен элементтері

(алмастыру, орналастыру, теру).

Сабақтың мақсаты

Оқушылар комбинаториканың негізгі ұғымдары мен элементтері ұғымы жайлы түснік алады, оны қолданып есептер шығаруға үйренеді

Бағалау критерийі

Оқушылар тақырыпл ұғымын біледі, түснеді және есеп шығаруда пайдаланалана отырып сабаққа қызығушылығы артады , өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады

Тілдік мақсаттар

Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тілінде материалдарды меңгере алады.

Қазақша

Русский

English

Статистика

Статистика

Statistics

Медиана

Медиана

Median

Мода

Мода

Mode

Диаграмма

Диаграмма

Diagram

Кесте

Таблица

Table

Өзгерісауқымы

Радиус действия

Range



Құндылықтарға баулу

Топтарға біріктіре отырып бір-бірімен ой бөлісуге , бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, бір-бірін тыңдай білуге, сыныпта ауызбіршіліктің қалыптасуына жағдай жасау. Құндылықтарды дарыту, оқушыны өмір бойы білім алуға үйрету, ойын ашық жеткізуге мүмкіндік беру.

Пәнаралық байланыс

Геометрия, сызу, информатика, өмірде қолдана алу

Алдыңғы білім


Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

  • Ұйымдастыру кезеңі. (1 минут)

Мақсаты: сабақтың басын ұйымдастыру.

Оқушылармен амандасу, сабаққа назарын аудару


  • Үй тасырмасын тексеру.

(2 минут)














1. (x+у)5 биномы жіктелуінің 4-ші мүшелерінің коэффициентін табыңдар.

2. (x+а)16 биномы жіктелуінің 15-ші мүшелерінің коэффициентін табыңдар.

3. Екі оқушыға 6 кітапты неше тәсілмен үлестіріп беруге болады?

4. Екі оқушыға 6 кітапты неше тәсілмен тең бөліп беруге болады?

5. Сыныпта 9 пән оқиды. 4 түрлі пәннен сабақ кестесін неше тәсілмен жасауға болады?

6. Кітап сөресіне 5 кітапты неше тәсілмен қоюға болады?

Дескрипторлар:

Ньютон биномының формуласын біледі

Биномның кез келген мүшесін таба алады

Орналастырулар, алмастырулар, терулер тобының айырмашылығын біледі


  • Мақсат қою

(1 минут)








Шығармашылық тапсырма:


(10 минут)










Сабақтың мақсатын қою: Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру, бірге отырып атап өту.



Мақсаты: Ньютон биномының қысқаша көбейту формуласында кездесетін дербес жағдайлардыкөрсету.


Блез Паскаль

19.06.1623 – 19.08.1662 ж.

Туғанжері: Клермон– Ферран, Овернь

Ғылымсалалары: математика, механика, философия, әдебиет, физика

Дескрипторлар:

Паскаль үшбұрышынбіледі

Қысқаша көбейту формуласын жаза алады

Ньютон биномының формуласын біледі

Биномның кез келген мүшесін таба алады

Орналастырулар, алмастырулар, терулер тобының айырмашылығын біледі


Интерактивті тақта,Слайд,

Бағалау парақшасы.










«Ойлан бірік. бөліс» арқылы тақырыпты талдау

(15 минут)



























Логикалық тапсырма


(3 минут)












Үйге тапсырма:

(1 минут)

Мақсаты: Комбинаториканың қарапайым бөлімдері орналастырулар, алмастырулар, терулер ұғымдарын және факториалға есеп шығару дағдысын қалыптастыру.


Математикалық сауаттылық.

№1 4"Б" сыныпта 25 бала оқиды. Сынып бойынша неше тәсілмен екі кезекшіні тағайындауға болады?

№2 3,4,5,6 цифрларынан неше төрттаңбалысандықұруғаболады

№3 Сөздіктіңбеттеріннөмірлепшығуүшін 1977 цифр қажетболды. Осы сөздіктіңбетінанықтаңдар.

№4Оқулықтыңбеттеріннөмірлепшығуүшін 411цифр пайдаланылады. Оқулықтыңбетіқанша?

№5 11 "А" сыныбындағы 5 оқуүздігіненжәне11 "Ә" сыныбындағы 4 оқуүздігінен 2 адамды (әрсыныптан 1 оқушыдан) театрғажіберукерек. Мұнынешетәсілменорындауғаболады?

№6Айша бес әртүрліашықхатты бес құрбысынажібергісікелді. Ол оны нешетәсілменорындайалады?

№7Төрт жігіт және үш қыз киноға 7 билет сатып алды ( орындар бірқатарда және қатарынан орналасқан). Егерүш қыз бірге отырғылары келсе, онда олар неше тәсілмен орындарға отыра алады?

№8 Кітап сөресінде 8 кітап, олардың 3-уі бір автордікі. Бір автордың кітаптары қатарынан тұру керек болса, онда кітаптарды неше тәсілмен сөреге қоя алады?

1.Сандар қатары қандай да бір заңдылықпен берілген. Сұрақ белгісінің орнына қандай сан жазылу керек?

14(625)11 12(196)2 10(?)5

2.Егер түнгі сағат 12-де жаңбыр жауап жатса, 72 сағаттан соң күннің көзі жарық болатынын сенуге бола ма?

3.Үш түйе құс ұшып келе жатты. Аңшы олардың бірін атып алды. Олардың қаншасы қалды?

4.Тәрелкедегі 7 бауырсақтан 7 балаға бір-бірден және тәрелкеде бір бауырсақ қалатындай етіп қалай бөліп беруге болады?


№1 Болат командасындағы тізім бойынша алдынан 25-ші, артынан 25-ші болса тізімде қанша адам бар?

№2Сыныпта 22 бала оқиды. Сынып бойынша неше тәсілмен екі кезекшіні тағайындауға болады?

№3 1,3,9,х,ү,243 тізбегі белгілі бір заңдылықпен жазылған. х+ү тап

№4. Бір елде 7 көл бар, олар бір-бірімен 11 каналмен жалғасып тұр. Кез келген көлден басқасына қайықпен жүзіп баруға болады. Бұл елде каналдармен шектелген қанша арал бар.







Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру керек. Тапсырмаларын бір –біріне көрсету арқылы ой бөліседі, тақырыптың мағанасын аша отырып өзара талқыладайды




























Сабақты қорытындылау:

(5 минут)




Тірек сөздер:












Бағалау:

(1 минут)


Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен элементтері (алмастыру, орналастыру, теру) өмірде қандай қажеттілігі бар? Бұл тапсырмаларды қандай жағдайларда пайдаланар едің?

Мақсаты: Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде қазақ, орыс, ағылшын тілінде материалдарды меңгеренін бақылау.


Қазақша

Русский

English

Статистика

Статистика

Statistics

Медиана

Медиана

Median

Мода

Мода

Mode

Диаграмма

Диаграмма

Diagram

Кесте

Таблица

Table

Өзгеріс ауқымы

Радиус действия

Range



Бағалау: Excel бағдарламасы бойынша жүргізіледі.

"Жарайсың! Керемет!"

"Жақсы көрсеткіш!"

"Жақсы! Дегенмен, әлі де оқу керек."


Өз ойларын ортаға салады.

Рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер»:


Бүгінгі сабақта мен:.................... ................ үйрендім.

Бұған дейін мен: ....... ........ ...................... білуші едім.

Бүгінгі тақырып бойынша: ............. түсініксіз болды.









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Комбинаториканыңнегізгіұғымдары мен элементтері (алмастыру, орналастыру, теру).

Автор: Жүзжасарова Күлаш Олжабайқызы

Дата: 15.05.2018

Номер свидетельства: 469621


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства