Саба?ты? та?ырыбы: Келтіру формулалары
Саба?ты? ма?саты:
Білімділік: Тригонометриялы? функцияларды? келтіру формулалары. Оларды ?рнектерді т?рлендіруде ж?не есептерді шы?ару кезінде ?олдану.
Дамытушылы?: Тригонометриялы? ?рнектерді т?рлендіру да?дыларын дамыту, келтіру формулаларына есептер шы?ару.
Т?рбиелік: О?ушыларды д?лдікке, ??ыптылы??а, жылдамдылы??а, ептілікке т?рбиелеу.
Саба?ты? типі : бекіту саба?ы
Саба?ты? к?рнекілігі: тригонометриялы? функциялар кестесі, кітап.
Саба?ты? барысы:
І ?йымдастыру кезе?і:
а) С?лемдесу
?) О?ушылар тізімін тексеру
Просмотр содержимого документа
«Келтіру формулалары та?ырыбына есептер шы?ару»
Пәні: алгебра Сынып: 9 Күні: 19.02.2016
Сабақтың тақырыбы: Келтіру формулалары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тригонометриялық функциялардың келтіру формулалары. Оларды өрнектерді түрлендіруде және есептерді шығару кезінде қолдану.
Дамытушылық: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру дағдыларын дамыту, келтіру формулаларына есептер шығару.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі : бекіту сабағы
Сабақтың көрнекілігі: тригонометриялық функциялар кестесі, кітап.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Қандай жағдайларда функция өзгермейді?
Қай уақытта синус косинусқа, тангенс котангенске және керісінше косинус синусқа, котангенс тангенске ауысады?
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
| 900+ | 900- | 1800+ | 1800- | 2700+ | 2700- | 3600+ | 3600- |
Sin α | Cos α | Cos α | -Sin α | Sin α | -Cos α | -Cos α | Sin α | -Sin α |
Cos α | -Sin α | Sin α | -Cos α | -Cos α | Sin α | -Sin α | Cos α | Cos α |
Tg α | -Ctg α | Ctg α | Tg α | -Tg α | -Ctg α | Ctg α | Tg α | -Tg α |
Ctg α | -Tg α | Tg α | Ctg α | -Ctg α | -Tg α | Tg α | Ctg α | -Ctg α |
ІІІ .Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
№330. Бұрыштардың синусын және косинусын сол функцияның сүйір бұрышына келтіріңдер:
А) sin 16 sin(180-162)₌ sin1
Сos16₌ Сos(180-16)₌-сos1
б) sin₌ sin (
Сos₌ Сos(360-)₌сos
№331. Өрнекті ықшамдаңдар:
А)
Ә) ₌₌-
IY. Үйге тапсырма: № 334,335 148 бет. Ережелерді қайталау
Ү. Сабақты қорытындылау: -Сонымен, оқушылар біз бүгін келтіру формулаларына байланысты есептер шығардық.
ҮІ.Бағалау.Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.