kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?арапайым тригонометриялы? те?деулер ж?не оларды шешу (cost = a, sint = a)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты:

  1. Білімділік:  ?арапайым тригонометриялы? те?деулерді шешуде формуланы д?рыс пайдалану,білім-білік да?дыларын ?алыптастыру.
  2. Дамытушылы?: ой-?рісін дамыту, есте са?тау  ?абілетін арттыру,теориялы? білімін  практикада ?олдана білу да?дысын ?алыптастыру.
  3. Т?рбиелілік: шапша?ды??а, ізденімпазды??а, тияна?тылы??а, ?жымды? ауызбіршілікке т?рбиелеу

Саба?ты? к?рнекілігі:  де?гейлік тапсырмалар, компьютер, а?паратты? ??ралдар.

Саба?ты? т?рі: топты?  ж?мыс

Саба?ты? ?ту ?дісі: аралас, іздену, ?зін-?зі тексеру, талдау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?арапайым тригонометриялы? те?деулер ж?не оларды шешу (cost = a, sint = a)»

Сабақтың тақырыбы: Қарапайым тригонометриялық теңдеулер және

оларды шешу (cost = a, sint = a)

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешуде формуланы дұрыс пайдалану,білім-білік дағдыларын қалыптастыру.

  2. Дамытушылық: ой-өрісін дамыту , есте сақтау қабілетін арттыру,теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.

  3. Тәрбиелілік: шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа, тиянақтылыққа, ұжымдық ауызбіршілікке тәрбиелеу

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар, компьютер, ақпараттық құралдар.

Сабақтың түрі: топтық жұмыс

Сабақтың өту әдісі: аралас , іздену, өзін-өзі тексеру, талдау.



Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.

а) оқушыларды түгелдеу

ә) сабақ мақсатымен таныстыру

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

а) екі оқушы тақтаға үйге берілген есепті орындайды

ә) Тигонометрия туралы тарихи мәлімет.

б) қалған оқушылар ауызша сұрақтарға жауап береді

1. асанының арксинусы деп синусы асанына тең α бұрышын айтады.Егер 1болса онда arcsin a = t



2. а санының арккосинусы деп косинусы а санына тең кесіндісіндегі α бұрышын айтады

Егер 1болса онда arccos a = t

ІІІ.Ауызша тапсырмалар



arcsin (-1)=

arcсos о =





arcсos 1=





arcsin 

arcsin(- )

arcsin 1

arcсos



arcsin 0

Дұрыс жауаптар:



0

-

0

Т

Ә

У

Е

Л

С

І

З

Д

І

К



Мәндерін дұрыс тапқанда , «ТӘУЕЛСІЗДІК» сөзі шығады . Оқушыларға теуелсіз елдің ұрпақтары білімді, сауатты болу керектігін ұғындыру.

ІУ.Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешудің дербес жағдайлары /дұрыс жазуды сәйкестендір

sin x = 0

cos x = -1

sin x = 1

cos x = 1


cos x = 0

sin x = - 1




Теңдеулерді шешуді қарастырайық.

cost=а t=± arccosa + 2πк, к €Z sint=a t=(-1)n arcsina +πn, n€Z

Теңдеуді шешіңдер ( ауызша)

sin х=

cosх =

-2sin х= 1

cosх = 1

У. « Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу» тақырыбы бойынша білімдерін тексеру. / Екі нұсқада тапсырма беру/

1-нұсқа


2-нұсқа

cos x =a теңдеуінің 1болғандағы шешімі қандай?

sin x = a теңдеуінің

 1болғандағы шешімі қандай?



а-ның қандай мәнінде cos x = a теңдеуінің шешімі болады?

а-ның қандай мәнінде sin x = a теңдеуінің шешімі болады?

Бұл шешім қандай формуламен өрнектеледі?

Бұл шешім қандай формуламен өрнектеледі?

cos x = a теңдеуді шешу барысында а –ның мәні қай оське ығысады?


sin x = a теңдеуді шешу барысында а –ның мәні қай оське ығысады?


arccos a қандай аралыққа тиісті?


arcsin a қандай аралыққа тиісті?


arccos(- a) неге тең ?


arcsin (- a) неге тең ?


Өзара тексеріп, бағалайды.

Дұрыс жауаптар

1-нұсқа

2-нұсқа.


Шешімі жоқ

Шешімі жоқ

|a|

|a|



Ох осіне


Оу осіне

[0;π]


π - arccos a


-arcsin a



УІ. а) Оқулық бойынша есептер шығару .

105. а)= , = , х=±+2πn , n€£

ә) =-1, =- , х=±+2πn , n€£

б) 2=1, =, х=n , n€£

106(а, ә ) №107(а, ә) есептерді шығарту

ә) /Деңгейлік тапсырмалар шығарту ,өз бетінше орындау)


Деңгейлік тапсырмалар

1

2

3

1

/І-деңгей/

-2sin х= 1


х=n , n€£


х=n , n€£


х=n , n€£


2

/І-деңгей/

-=1

х=±n , n€£


х=±+2πn , n€£

х=±+2πn , n€£

3

/ІІ-деңгей/

=

х=n , n€£


х= +n , n€£


х=n , n€£


4

/ІІ- деңгей/

=0

х=n , n€£



х=+2πn , n€£

х=n , n€£

5

/ІІІ- деңгей/

=-1

х=n , n€£



х=n , n€£


х= +2πn , n€£


6

/ІІІ- деңгей/

=1

х= +2πn , n€£


х=+2πn , n€£

х=n , n€£




Дұрыс жауаптар:1)2, 2)3, 3)2, 4)1, 5)3, 6)1.

УІІ.Сабақты қорытындылау:

Ауызша жұмыстарды бағалау

Кері тригонометриялық функциялар

Тригонометриялық теңдеулерді шешудің дербес жағдайлары

Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу

Сыныптағы орындалған тапсырмаларды тексеру

УІІІ.Үйге тапсырма беру: №101 ,№ 109, №110




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
?арапайым тригонометриялы? те?деулер ж?не оларды шешу (cost = a, sint = a)

Автор: Донбаева Ляззат Адилбековна

Дата: 07.02.2016

Номер свидетельства: 289502


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства