kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қиылысқан түзулер.Параллель түзулер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Параллель түзулермен, қиылысқан түзулермен тереңірек танысады, параллельдік аксиомасымен танысады, түзулердің параллельдігіне берілген  есептерді шығарып үйренеді, теореманы кері жору әдісін үйренеді.  

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қиылысқан түзулер.Параллель түзулер»

«Бекітемін»

Оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________

«10 » қаңтар 2017 ж.

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ: Қиылысқан түзулер.Параллель түзулер

Мектеп: №273

Күні: 10.01.2017ж.

Мұғалімнің есімі: Пернебай А.С.

Сынып: 7 «Б», 7 «В»


Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақ негізделген оқу мақсаты

Параллель түзулермен, қиылысқан түзулермен тереңірек танысады, параллельдік аксиомасымен танысады, түзулердің параллельдігіне берілген есептерді шығарып үйренеді, теореманы кері жору әдісін үйренеді.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: параллель және қиылысқан түзулерге анықтама бере алады

Оқушылардың басым бөлігі:параллель және қиылысқан түзулерге берілген есептерді шығара алады

Кейбір оқушылар: теореманы кері жору әдісімен дәлелдей алады

Тілдік мақсат

Оқушылар: параллель және қиылысқан түзулерге анықтама бере алады, параллельдік аксиомасын тұжырымдай алады, теореманы дәлелдей алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

параллель түзулер, қиылысқан түзулер, теорема, аксиома, кері жорып дәлелдеу

Алдыңғы оқу

Үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар, үшбұрыштар теңсіздігі

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

10 минут

1.Ұйымдастыру кезеңі.

сәлемдесу, түгелдеу


2.Үй тапсырмасын тексеру.
Қысқа түрдегі жазбаша жұмыстары. Парақшаға ережелер жазады.

1.Үшбүрыш дегеніміз не?

2.Үшбұрыштың теңдігінің белгілері
3.Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы

4.Үшбұрыштар теңсіздігі





Парақшалар

Ортасы

30минут

3.Жаңа сабақ.
Параллельдік аксиома
Жазықтықта берілген түзудің бойында жатпайтын нүкте арқылы берілген түзуге параллель тек бір ғана түзу өтеді.
Сонымен М нүктесі арқылы берілген b түзуіне параллель бір ғана а түзуі өтеді.
Теорема. Егер қандай да бір түзу параллель екі түзудің біреуін қиып өтсе, онда ол екіншісін де қиып өтеді.
Дәлелдеу.a‖b түзуі берілсін.с түзуі b түзуін 
M нүктесінде қиып өтсін.с түзуінің а түзуін де қиып өтетінін дәлелдейік. Керісінше жорып, с түзуі а түзуімен қиылыспайды делік.Сонда са болады да М нүктесі арқылы а түзуіне параллель b және с екі түзуі өтетін болып шығады. Бұл параллель аксиомасына қарсы.Олай болса, с және а түзулері қиылысады. Теорема дәлелденді.

Осы теореманың дәлелдемесіне байланысты дәлелдеу тәсіліне тоқталайық.Пайдаланылған әдісті теореманы дәлелдеудің кері жору әдісі деп атаймыз.Бұл әдіс бойынша теореманы дәлелдеу төрт кезеңнен тұрады.
Кері жору әдісі кезеңдері
1)теореманың қорытындысына кері жору жасаймыз,яғни қорытындыдағы ұғым қате деп ұйғарамыз;
2) осы ұйғарымды талдаймыз;
3) талдай келе белгілі аксиомаға не теоремаға қайшы келетін қорытындыға келеміз;
4) осы қайшылыққа сүйене отырып, кері жорудың дұрыс емес екенін дәлелдейміз.

4.Тақтамен жұмыс.
Оқулықтан. №88, №89, №90 есептер

5.Өзіндік жұмыс
Мына кестені толтырып, сабақтың мазмұны бойына қорытынды шығару

Параллельдік аксиома

Паралеллдік теоремасын дәлелдеу

Кері жору әдісі




Қорытынды:_____________________








































Оқулықтағы есептер




Кесте

Аяқталуы

5минут

6. Рефлексия

Не білдім?

Не үйрендім?

Не білгім
келеді?






Үй тапсырмасы: №91

Бағалау.

Кесте






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қиылысқан түзулер.Параллель түзулер

Автор: Пернебай Айжан Сериккызы

Дата: 29.03.2017

Номер свидетельства: 404765


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства