kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?исы?сызы?ты трапеция

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба? № 12  

К?ні: 22.09-27.09.14

Сынып: 11 «Г»

П?н: Алгебра

Алгебра п?ніні? м??алімі   Нусипжанова Жаныл Темирхановна

Уа?ыты: 45 мин

Саба?ты? та?ырыбы: ?исы?сызы?ты трапеция

Саба?ты? ма?саты :

  • О?ушыларды ?исы?сызы?ты трапеция ??ымымен таныстыру, ?исы?сызы?ты трапецияны? ауданын табуды ?йрету, берілген функция ?шін ал?аш?ы функцияны аны?тау бойынша білімдерін жетілдіру.
  • О?ушыларды ?йымшылды??а, ??ыптылы??а, д?лдікке т?рбиелеу;
  • О?ушыларды? ойын жеткізу білуін ж?не ой ?рісін дамыту.

 

Саба?ты? типі: ЖТТС .

Саба?ты? к?рнекілігі: ИБТ

?олданыл?ан ?дебиеттер: Базаров Е. Математика, Шы? кітап, алматы-2013

Саба?та ?олданылатын к?рнекті ??ралдар: о?улы?, ж?мыс д?птері, та?та, косымша есептер

Саба?ты ?ту ?дісі: топты? ж?мыс.

Саба?ты? барысы :

  1. ?йымдастыру .

О?ушыларды т?гендеу. Саба?ты? ма?сатымен таныстыру. О?ушыларды? назарын саба??а аудару.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?исы?сызы?ты трапеция »

Сабақ № 12

Күні: 22.09-27.09.14

Сынып: 11 «Г»

Пән: Алгебра

Алгебра пәнінің мұғалімі Нусипжанова Жаныл Темирхановна

Уақыты: 45 мин

Сабақтың тақырыбы: Қисықсызықты трапеция

Сабақтың мақсаты :

  • Оқушыларды қисықсызықты трапеция ұғымымен таныстыру, қисықсызықты трапецияның ауданын табуды үйрету, берілген функция үшін алғашқы функцияны анықтау бойынша білімдерін жетілдіру.

  • Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу;

  • Оқушылардың ойын жеткізу білуін және ой өрісін дамыту.



Сабақтың типі: ЖТТС .

Сабақтың көрнекілігі: ИБТ

Қолданылған әдебиеттер: Базаров Е. Математика, Шың кітап, алматы-2013

Сабақта қолданылатын көрнекті құралдар: оқулық, жұмыс дәптері, тақта, косымша есептер

Сабақты өту әдісі: топтық жұмыс.

Сабақтың барысы :

  1. Ұйымдастыру .

Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

  1. Үй жұмысын тексеру.

  2. Жаңа сабақты түсіндіруу. Интерактивті тақтаның көмегімен түсіндіру

А) Қисықсызықты трапеция ұғымымен таныстыру.

Анықтама: Үзіліссіз, y=f(x), f(x)0 функциясының графигімен, абсцисса осімен және x=a. x=b түзулерімен шектелген жазық фигура қисықсызықты трапеция деп аталады.

Ә) Қисықсызықты трапецияның ауданын есептеу формуласын қорытып шығару. (S=F(b)-F(a))

Б) Қисықсызықты трапецияның табанымен таныстыру. (қисықсызықты трапецияның табаны ретінде алынатын [a;b] кесіндісі)

В) Қисықсызықты трапецияның ауданын есептейтін алгоритімен таныстыру.

1. Бір координаталық жазықтықта берілген қисықтардың графиктерін салу;

2.Графигі жоғарыдан қисықсызықты трапецияны шектейтін функцияның алғашқы функцияларының бірін анықтау;

3.Қисықсызықты трапецияның төменгі табаны болатын кесіндінің шеткі нүктелерінің координаталарын анықтау;

4. S=F(b)-F(a) формуласы бойынша қисықсызықты трапецияның ауданын есептеу

Берілген сызықтармен шектелген фигураның ауданын табу

формуласы арқылы табылады.

Көлем





  1. Практикалық жұмыстар.

Берілген қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар:

  1. Боялған фигураның ауданын табыңыз.

Шешімі: y=(x-2)2 +1

=x2-4x+4+1

= x2-4x+5

Аудан :

  1. Топқа бөлу:

Төменде көрсетілген карточкалар арқылы топқа бөлу





  1. Өзіндік жұмыс:



Боялған фигураның ауданын табыңыз.

  1. , , , функцияларының графиктерімен шектелген фигураның ауданын табыңыз.

    1. .

    2. 9.

    3. 8.

    4. 11.

    5. 26.

  2. Суреттегі бояулы аймақтың ауданын табыңыз.

  3. Берілген қисықтармен шектелген фигуранын ауданын табыңыз: y =

  4. Берілген қисықтармен және Ох осі арқылы шектелген фигураның ауданын табыңыз: .

    1. 2

    2. 2

  5. y = x2, y = 0, x=2 сызықтарымен шектелген фигуранын ауданын табыңыз.

    1. 4

    2. 8

    3. 2

  6. Суреттегі бояулы аймақтың ауданын табыңыз.

  7. y =; y = –x – 1; x = – 1 сызықтарымен шектелген фигураның ауданын табыңыз.

    1. 2

    2. 2,5

    3. 1

    4. 3

    5. 1,5

  8. Берілген қисықтармен шектелген фигуранын ауданын табыңыз:

    1. e

    2. 2e

  9. а-ның қандай мәнінде у=х2, у=0, х=а сызықтарымен шектелген фигураның ауданы 9-ға тең болады?

    1. 4

    2. 5

    3. 2

    4. 3

    5. 0

  10. Берілген қисықтармен шектелген фигуранын ауданын табыңыз: y = -x2 + x, y = -x

  11. Суреттегі бояулы аймақтың ауданын табыңыз.

  1. Қорытындылау.

              1. Қисық сызықты трапеция деп қандай фигураны айтады?

              2. Қисық сызықты трапецияның ауданын есептеу формуласы?

              3. Қисық сызықты трпецияның ауданын табу алгоритмі?

  1. Рефлексия

  2. Бағалау.

  3. Үйге тапсырма беру.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
?исы?сызы?ты трапеция

Автор: Нусипжанова Жаныл Темирхановна

Дата: 01.12.2014

Номер свидетельства: 137963


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства