Дамытушылы?: студенттерді? ой-?рісін жан-жа?ты дамыту, іскерлік пен да?дыларын ?алыптастыру, жеке т?л?аны? дамуына жа?дай жасау, математикалы? сауаттылы?ын арттыру.
Просмотр содержимого документа
«?арапайым тригонометриялы? те?деулер ж?не оларды шешу» 10 сынып. »
Тақырыбы: «Қарапайым тригонометриялық теңдеулер және оларды шешу» 10 сынып.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: тригонометриялық теңдеулер шығаруда теориялық білімдерін практикамен ұштастыру, сапалы біліммен қаруландыру, білімдерін тереңдету, жинақтау, жүйелеу, шыңдау.
Дамытушылық: студенттердің ой-өрісін жан-жақты дамыту, іскерлік пен дағдыларын қалыптастыру, жеке тұлғаның дамуына жағдай жасау, математикалық сауаттылығын арттыру.
Тәрбиелік: жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап ,танымдық ойын, топтық және жеке жұмыс жасау, деңгейлік есептер шығару, тапсырмаларды орындау. Көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютерлер, формулалар, тапсырмалар , әр топтың бағалау бланкі.
Пәнаралық байланыс: информатика
I.Ұйымдастыру кезеңі (2 мин).
а) Психологиялық дайындық
ә) Дәрісхана дайындығы
II.Сабақ барысы:
Кіріспе сөз. Студенттер бүгінгі сабақта берілетін сұрақтар өткен тақырыптарды қамти отырып, сіздердің білім, біліктеріңізді тексеруге бағытталады.
1).Кім шапшаң? ( Ой қозғау стратегиясы) (5 мин)
Мақсаты: тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап беру, дұрыс жауаптар үшін ұпай беріледі - (1 сұрақ - 1 ұпай).
Шарты: тақырыпқа қатысты теориялық білімдері тексеріледі.
Интерактивті тақтада берілген тапсырмалармен жұмыс (ауызша).
Теориялық білімдерін тексеру.
y=cosxфункциясының қасиеттерін ата.
Синусоида дегеніміз не?
Арксинусқа анықтама беріңіз.
Арккосинусқа анықтама беріңіз.
Арктангенске анықтама беріңіз.
Арккотангенске анықтама беріңіз.
2) «Сиқырлы формулалар»(8 мин)
Мақсаты:тақырыпқа қатысты есеп шығаруға қажетті формулаларды қайталау, пысықтау.
Шарты: Формулалардың дұрыс жауаптарын сызықпен сәйкестендір.
1-ші топ
2-ші топ
тапсырма
жауабы
тапсырма
жауабы
tg x = 1
x =
ctg x = 1
x =
sin x = - 1
x =
ctg x = - 1
x = arcctg a +
cos x = 1
x = 𝛑n, n
ctg x = 0
x =
sin x = 0
x = 2𝛑n, n
sinx=a
x = arctg a +
cos x = 0
x = 𝛑+2𝛑n, n
cos x = a,
x =
sin x = 1
x =
tg x = a,
cos x = -1
x =
ctg x = a,
x =
3) «Біліміңді байқап көр».(10 мин)
Мақсаты: Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу ережелерін пайдалана отырып есептер шығару, білім, білік, дағдыларын дамыту
Шарты: Студенттер өз бетімен есептерді шығарып, бір-бірін бағалайды.
Бағалаудың шарты:
«5» - 0 қате;
«4» - 1-2 қате;
«3» - 3 қате;
«2» - 4 қате.
Нұсқа 1
Нұсқа 2
1) Есептеңіз:
1) Есептеңіз:
2)Теңдеулерді шешіңіз
2)Теңдеулерді шешіңіз
= 0
Қатені тап»(5 мин)
Мақсаты: Формулаларды қайталау, пысықтау.
Шарты: Тақтаға әр топтан бір студент шығыды. Студенттер берілген тапсырмалардың тұсына «дұрыс» немесе « дұрыс емес» деген сөздерді жазады және түсініктеме береді. Егер студент дұрыс жауап бермесе, онда топ көмектеседі.
Қатені тап
Қатені тап.
«Өзіңді бағала» (Деңгейлік есептер - өзіндік жұмыс ) -10(мин)
Мақсаты:Тақырып бойынша әр студенттің білім, білік, дағдысын айқындау, пысықтау, тексеру.
Шарты:Мұғалім үлестірме материалдарды дайындайды. Тапсырмалар әр түрлі деңгейде. Студенттерге "3" , "4" , "5" бағаларына сәйкес тапсырмалар беріледі. Студент тапсырма алады, дәптерге шығарады, бағаланады.
Баға «3»
Теңдеулерді шешіңіз:
Өрнекті ықшамда:
Баға«4»
Теңдеулерді шешіңіз:
2. Өрнекті ықшамда:
Баға«5»
Теңдеулерді шешіңіз:
2. Өрнекті ықшамда:
Қорытынды. (4мин)
Үйге тапсырма. (1мин)
Қолданылған әдебиет:
1) А.Е. Әбілқасымова. Алгебра және анализ бастамалары.10 сынып.
2) А.Н.Колмогоров. Алгебра және анализ бастамалары