Саба?ты? ма?саты: иррационал те?деулерді ж?не оларды? ж?йелерін шешу ?дістерін ме?геріп, білім, білік, да?дыларын бекіту.
Саба?ты? міндеттері:
- иррационал те?деулерді ж?не иррационал те?деулерді ж?йесін шешу ?дістерін ме?геруін ?амтамасыз ету.
- о?ушыларды? ал?ан білімдерін тере?дету, ойлау ?абілеттерін дамыту
о?ушыларды жауапкершілікке, ізденімпазды??а, е?бекс?йгіштікке,?жымда ж?мыс істей білуін т?рбиелеуді жал?астыру
Просмотр содержимого документа
«Иррационал те?деулер ж?не оларды? ж?йелерін шешу. 11 сынып »
Тақырып: Иррационал теңдеулер және олардың жүйелерін шешу
Сабақтың мақсаты: иррационал теңдеулерді және олардың жүйелерін шешу әдістерін меңгеріп, білім, білік, дағдыларын бекіту.
Сабақтың міндеттері:
иррационал теңдеулерді және иррационал теңдеулерді жүйесін шешу әдістерін меңгеруін қамтамасыз ету.
оқушылардың алған білімдерін тереңдету, ойлау қабілеттерін дамыту
оқушыларды жауапкершілікке, ізденімпаздыққа, еңбексүйгіштікке,ұжымда жұмыс істей білуін тәрбиелеуді жалғастыру.
Оқыту құралдары:интерактивті тақта, тест тапсырмалары ,схемалар
Сабақ типі: білімді бекіту сабағы Окыту әдісі: сұрақ-жауап,ізденіс, жинақтау,салыстыру.
Біле бер қанша білсең - тағы тіле,
Жетерсің мақсатыңа біле, біле.
Ж. Баласағұн
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі(1мин)
II. Өткенді пысықтау(5мин)
III. Оқушымен жеке жұмыс (9мин)
IV.Білімді бекіту. Карточкамен жұмыс (6мин)
V. Бақылау-бағалау кезеңі.Тест. (18мин)
VІ. Үйге тапсырма(1мин)
VIІ. Қорытынды(5мин)
1.Ұйымдастыру кезеңі (1мин): сәлемдесу, журналмен жұмыс, оқушыларды сабаққа дайындау, сабақтың мақсатын қою.
2.Өтілген материалды қайталау (5мин)
Сұрақтар:
1.Қандай теңдеуді иррационал теңдеу дейміз?
2.Иррационал теңдеулерді шешудіңқандай әдістері бар?
3.Мүмкін болатын мәндер жиыны дегеніміз не?
4.Қандай түбірлерді бөгде түбірлер дейміз?
7.№ 105,107- есептерді шығарылуын тексеру.
3.Өткен материал бойынша есептер шығару
Оқушымен жұмыс, (9мин) №104. №106.
№106
=а ,
--------------------
31а =62
а=2, в=3.
=2
х+4=4 у-2=9
х=0 у=11
Жауабы: (0; 11).
Карточка №1 тақтада(6 мин)
=-1
Х=-1 у=-27 х=27 у=1
Жауабы: (-1; -27) , (27; 1)
Карточка№2
Түбірі жоқ х=625
Тексеру:
х=625 -10=25-35-10=0
Жауабы : 625
Тест тапсырмаларын орындау.(18мин)
І нұсқа.
1. Теңдеуді шешіңіз:
А) 1;-4
В) 4;-1
С) 8;-2
D) 1;4
Е) 3;5
2. Теңдеуді шешіңіз:
А) 2
В) 3
С) -2
D) 0
Е) 4
3. Теңдеуді шешіңіз:
А) 25
В) 35
С) 5
D) Жауабы жоқ.
Е) 30
4. Теңдеуді шешіңіз:
А) Жауабы жоқ.
В) 8
С) 28
D) 38
Е) 18
5.Теңдеулер жүйесін шеш:
А) (16;2), (2;16).
В) (1;9), (9; 1).
С) (-1;-9), (-9;- 1).
D) (0;1), (1;0)
Е) (2; 8),(8;4).
6. n-шi дәрежелі арифметикалық квадрат түбірдіңқасиеттерін жаз.
ІІ нұсқа
1. Егер х1, х2 келесі теңдеуініңәртүрлі шешімдері болса, онда өрнегінің мәнін есептеңіз.
А) 14+
В) 10+2
С) 14+
D)
Е) 14+
2. Теңдеуді шешіңіз:
А) 1
В) -7
С) Шешімі жоқ
D) -1. Е) 5.
3. Теңдеуді шешіңіз:
А) -2; -1.
В) 1; 2.
С) түбірі жоқ
D) 0
Е)
4. Теңдеуді шешіңіз:
А) х = 5
В) х1=7, х2= -2,
С) х1=5, х2= -2, х3= 7
D) х = 7
Е) х = 3
5. Теңдеулер жүйесін шеш:
А)(6;34).
В) (7;14).
С) (9;4).
D) (4;2).
Е) (1; 0).
6. Алғашқы функциялардың жалпы түрін жаз.
4. Үй тапсырмасы (1мин): §6.№323,325
Қорытынды. Оқушылардың жұмыстарын бағалау.(5мин)