kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Интегрированный урок "ПОД ЕДИНЫМ ШАНЫРАКОМ" казахского языка и математики

Нажмите, чтобы узнать подробности

создание условий для закрепления и систематизации знаний по теме с включением игровых моментов и применением ИКТ, развитие межпредметных связей.

?ткен та?ырып бойынша о?ушыларды? білімдерін пысы?тау, ауызекі с?йлеу да?дыларын ?алыптастыру, ?рт?рлі тапсырмалар орындау ар?ылы білімдерін жетілдіру.

с?здік ?орын дамытып, ой-?рісін ке?ейту ар?ылы таным ?абілетін ?алыптастыру.

ту?ан елін, хал?ын, ?аза? хал?ыны? салт-д?ст?рін ?адірлеуге, ?йымшылды??а т?рбиелеу.

знать формулы сокращенного умножения.

уметь применять формулы сокращенного умножения на практике, развивать вычислительные навыки, логическое мышление.

 создать условия для включения каждого ученика в активную учебно-познавательную деятельность где каждый может проявить себя; пробудить интерес к математике;  расширить кругозор.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Под единым шаныраком»



ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ «БАЛДӘУРЕН»

БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ ОҚУ- МИНИСТРЛІГІ САУЫҚТЫРУ ОРТАЛЫҒЫ




БІР ШАҢЫРАҚ АСТЫНДА

ПОД ЕДИНЫМ ШАНЫРАКОМ


Жауаптылар:

Байбурова К.Б.,

Дәуленова Г.З.

Өткізілетін күні: 2013 ж. 16 мамыр

Өткізілетін орны: Орталықтың этнографиялық мұражаи – киіз үй.

Қатысушылар: 2013 жылдың 6 ауысымына қатысушы балалар

Сабақтың мақсаты:

Цель урока: создание условий для закрепления и систематизации знаний по теме с включением игровых моментов и применением ИКТ, развитие межпредметных связей.

Білімділік: өткен тақырып бойынша оқушылардың білімдерін пысықтау, ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, әртүрлі тапсырмалар орындау арқылы білімдерін жетілдіру.

Дамытушылық: сөздік қорын дамытып, ой-өрісін кеңейту арқылы таным қабілетін қалыптастыру.

Тәрбиелік: туған елін, халқын, қазақ халқының салт-дәстүрін қадірлеуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Задачи урока:

1. Образовательная: знать формулы сокращенного умножения.

2. Развивающая: уметь применять формулы сокращенного умножения на практике, развивать вычислительные навыки, логическое мышление.

3. Воспитательная: создать условия для включения каждого ученика в активную учебно-познавательную деятельность где каждый может проявить себя; пробудить интерес к математике; расширить кругозор.


Құрал жабдықтар: слайдттар, тапсырмалар жазылған парақтар, қоржын, қима суреттер.

Сабақтың түрі: кіріктірілген сабақ.

Тип урока: интегрированный урок

Сабақта қолданатын әдіс-тәсілдер:ойын әдісі, сұрақ-жауап, жеке, топтық жұмыстар, ойландыру, грамматикалық тапсырмалар, математикалық есептер.

Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих, ағылшын, музыка сабақтары.






Істің барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Организационный момент

Слайд 1

Танец «Алтынай» - Омарова Аруна Астана қаласы.


Учитель казахского языка: Құрметті қонақтар және «Таланттар жұлдызды сәті» фестивалінің қатысушылары! Қазақтың киелі баспанасы – киіз үйіне қош келдіңіздер! Біздің бүгінгі сабағымыз ерекше сабақ. Біз бүгін сабақта қазақ халқының салт-дәстүрлері арқылы өткендерімізді қайталаймыз және бұл сабақты математикамен байланыстыруға тырысамыз.

Слайд 2

Учитель математики :

Юрта, юрта, круглый дом!
Побывайте в доме том!
Гостю доброму почет
В круглом доме круглый год!

Слайд 3

ІІ. «Шашу» салт-дәстүрі

Учитель математики :

Есть такой обычай у казахов - «Шашу» (осыпание). Во время радостного события на виновников торжества бросают конфеты, сладости. Казахи верят, что сладости, подобранные во время «Шашу», приносят удачу.

( проводится обряд «Шашу» с заданиями по математике)

Слайд 4

Разложите на множители:

  1. Х4-25у2=(х2-5у)(х2+5у)

  2. 2-0,01 с6=(2в-0,1с3)( 2в+0,1с3)

  3. 33=(2а+с)(4а2-2ас+с2)

  4. Х9-27=(х3-3)(х6+3х3+9)

  5. 81-а4=(9-а2)(9+а2)

Возведите в квадрат:

  1. 2-5)24-10х2+25

  2. (7-у3)2=49-14у36

  3. (х-3у)22-6ху+9у2

  4. (2а+в4)2=4а2+4ав+в8

  5. (8х+3у)2=64х2+48ху+9у2

Ребята решают задания на тех же листочках и проверим задания по слайдам. У кого правильно ставим плюс. У кого неправильно – ставим минус.

Слайд 5

ІІІ. «Той бастар» салт-дәстүрі

Қазақ тілі мұғалімі:

Тойдың алдында тойға жиналғандарға осындай той әр үйде болсын деген ықыласпен «Той бастар» таратылады.


Тапсырма

  1. Қазақстан Республикасы қандай мемлекет? (Егеменді, тәуелсіз)

  2. Қазақстан Республикасының рәміздерін ата? (Елтаңба, ту, әнұран)

  3. «Тіл туралы заң» қашан қабылданды? (1997 жыл, 11 шілде)

  4. Көктем айларын ата? (наурыз, сәуір, мамыр)

  5. Мақалды толықтыр «Отан ... ыстық» (оттанда)

  6. «Зерттеуші» сөзін аудар. (исследователь)

  7. Жылқының сүтінен жасалған сусын (қымыз)

  8. «Отан» сөзін орыс және ағылшын тілдеріне аудар (Родина-Motherland)

  9. Қазақ тілінде неше септік бар, оны ата (7 септік – Атау, Ілік, Барыс,Табыс, Жатыс, Шығыс, Көмектес)

  10. Сан есімнің сұрақтары қандай? (қанша? неше?)

  11. Қазақстан Республикасында қанша ұлт өкілдері тұрады? (130-дан астам)

  12. «Байлықтар» сөзін сөз құрамына қарай талда (-бай-түбір, -лық-жұрнақ, -тар-көптік жалғау,)

  13. Фонетика нені зерттейді? (дыбыстарды)

  14. Қазақ тіліне тән неше дыбыс бар? (9)

  15. Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді, оларды ата (қатаң, ұяң, үнді).

  16. «Мейрам» сөзінің синонимдерін ата (мереке, той, думан)

  17. А. Құнанбаевтың неше қарасөзі бар? (45).

  18. у=х2 функциясының графигі қалай аталады? (парабола)

  19. Ең алғаш қазақ мектебін кім ашты? (Ы.Алтынсарин)

  20. Буынның қандай түрлері бар? (ашық, тұйық, бітеу)

Слайд 6

Әділ-қазылар алқасына «Қалта» таратылады (тапсырмалар арқылы)

  1. Жаңылтпаш ретінде берілген жұмбақты шешіңіз:

Арқада алты арқар бар,

Қырда қырық арқар бар,

Бір қарт арқар бар.

Алты арқарға қырық арқарды,

Қырық арқарға кәрі арқарды

Қосса қанша арқар бар? (47 арқар)

  1. Жаңылтпаш ретінде берілген жұмбақты шешіңіз:

Қырық үш қызғыш құсқа,

Қырық үш қызғыш қосса,

Қанша қызғыш құс болады? (86 қызғыш құс)

  1. Өлеңде қанша құс, қанша аңның аты аталғанын табыңыз:

Арғымақ, арқар, ақ пырақ,

Кекілік, ұлар, дуадақ.

Лашын, құндыз, ақбөкен,

Аң мен құсты тапса екен. (4 құс, 5 аң)





  1. Ребустың шешуін табыңыз:

Жауабы: Ел іші – алтын бесік

  1. Сравните, что больше:

372 или 36∙38?

36∙37=(37-1)(37+1)=372-1

372 ›372-1

372 › 36∙38

  1. Вычислите, применяя формулы сокращенного умножения

Слайд 7

Учитель математики: какие национальные игры вы знаете? А что за игра "Қыз қуу"? - Национальная игра, которая стала обычаем. По условиям игры джигит верхом на лошади догоняет девушку (тоже верхом). Если он догоняет девушку, то публично целует. Потом джигит скачет назад, а девушка, догнав джигита, нещадно бьет его камчой. Этот веселый обычай существует и поныне на праздниках и торжествах.

Слайд 8

ІV. "Қыз қуу" - догони девушку.

Учитель математики : И сегодня на уроке мы с вами сыграем в эту игру- соревнование между командой девочек и мальчиков. Соотнесите выражения с помощью формул сокращенного умножения и прочитайте фамилию великого математика XIX века. Кто быстрее?

Проигравшая команда должна понести наказание ( исполнить муз.номер)

1) x2-4xy+4y2 (О) (5a+1)2

2) 25a2+10a+1 (Л) (2x-7y)2


3) 16a2-24a+9 (В) 9m2-16n2


4) (3b-1)(3b+1) (А) (1-b)2


5) 4x2-28xy+49y2 (Я) 144a2-625c2


6) (xy-1)(xy+1) (Е) x 2 y 2-1


7) (3m-4n)(3m+4n) (К) (x-2y)2


8) (5a-4b)(5a+4b) (А) 9b2-1


9) a2+10a+25 (К) (a+5)2


10) 1-2b+b2 (В) (4a-3)2


11) (12a-25c)(25c+12a) (С) 25a2-16b2


Слайд 9 (Ковалевская)

С. В. Ковалевская - русский математик, первая в мире женщина-профессор и член-корреспондент Петербургской АН (1889).

(Проигравшая команда должна понести наказание (муз.номер)


Слайд 10 ( музыкальный номер от проигравшей команды)


Слайд 11-16

Қазақ тілі мұғалімі:

V. Қазақ халқының салт-дәстүрлерінің ерекшеліктері

- «Ұлттық ойындар»

- «Ұлттық тағамдар»

- «Ұлттық аспаптар»

- «Ұлттық киімдер»

Слайд 17

ТАПСЫРМА

1. Берілген сөздерді топтарға бөліп жаз.

Қобыз, құрт, тымақ, қымыз, қыз қуу, домбыра, асық, сәукеле, шертер, қазы, көкпар, шапан, сазсырнай, ірімшік, ішік, бәйге, қамзол, бауырсақ, алтыбақан.

Ұлттық аспаптар(Музыкальные инструменты)

Ұлттық тағамдар(Национальные блюда)

Ұлттық киімдер (Национальная одежда)

Ұлттық ойындар (Национальные игры)

ТАҚТАДА

2. «Шаңырақ» сөзіндегі дауысты дыбыстарға математикалық үлгіде мінездеме беру.

Берілгені: шаңырақ

Шешуі: шаңырақ = 3 (а,а,ы) 4 (ш,ң,р,қ)

3 = 2 а, ы тіл арты, жуан


Слайд 18

VІ. Рефлексия.

«Синквейн»

Қазақ тілі мұғалімі:

І топ - «Киіз үй»

  1. «Киіз үй»

  2. Үлкен, әдемі

  3. Құрады, жинайды, әшекелейді

  4. Аулаға әдемі киіз үй құрдық.

  5. Баспана, үй




Учитель математики :

ІІ группа – «Формулы»

  1. «Формулы»

  2. Сложные, сокращенные

  3. Решают, соқращают, применяют

  4. Мы решали задания с формулами сокращенного умножения.

  5. Тождества, равенство


VІ. Бағалау.

Комментирование оценок

Бағалау парағы.

Аты-жөні

1.Шашу

2.Тойбастар

3.Қыз қуу

4.Салт-дәстүр

Барлығы

Итого








Слайд 19 «Қонақкәде»


Қазақ тілі мұғалімі: Қазақ халқының қонақжайлылық жақсы дәстүрі бар. Ол «Қонақкаде» деп аталады (конак - гость; каде - подарок). "Қонаккаде" – келген қонақтың көңілін көтеру және оның өнерін тамашалау. Сіздер өз өнерлеріңізді осы сабақта көрсеттіңіздер.Сол себепен біз сіздерге осы кішкетай киіз үйлерді сыйлыққа тартамыз (балаларға сыйлық тарату).

Слайд 20

Учитель математики:

В юрте я приму своих гостей,
Юрту сберегу я для детей.
Князь свои дворцы покрыл резьбой, -
Что они пред юртой голубой!
Я вельможным княжеским родам
Юрту за дворцы их не отдам!





11



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Интегрированный урок "ПОД ЕДИНЫМ ШАНЫРАКОМ" казахского языка и математики

Автор: Дауленова Гульнара Зейнулловна, Байбурова Киззат Балтабаевна

Дата: 05.11.2014

Номер свидетельства: 126400


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства