ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
Асанбай Асқаров атындағы №77 жалпы орта мектебі
Тақырыбы: ЕҮОБ және ЕКОЕ табу есептері
Орындаған: Намаева А
Қабылдаған: Құрманалиева Т
Шымкент 2013 ж
Сыныбы: 5 Д
Сабақтың тақырыбы: ЕҮОБ және ЕКОЕ табу есептері
Сабақтың мақсаты: 1. ЕҮОБ және ЕҮОЕ табу есептерін шеше білуі және
тиімді тәсілдерді таба білуі; өзара жай сандар мәселе есептер шығаруда қолдана білу;.
2. Ауызша есептеу, жалпылау дағдыларын дамыту;
логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіру; ойын
жеткізе білуін және ой-өрісін дамыту;
3. Ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке
тәрбиелеу; ұжымда, топта, жұпта жұмыс істеуге
дағдыландыру, оқушыларды өзін-өзі басқаруға,
үлкен жетістікке ұмтылуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас, ойын сабақ
Көрнекілігі: интерактивті тақта
Әдісі: топтық жұмыс
І. Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушыларды түгелдеу, оқушыларды «ЕҮОБ» және «ЕКОЕ» деген екі топқа бөлу:
б) Сабақтың мақсаты мен міндеттерімен таныстыру;
ІІ. Ой түрткі– үй тапсырмасын тексеру;
ІІІ. «Математика – ақыл-ой жаттықтырушысы» Есептер шығару; деңгейлік тапсырмалар.
IV. «Қарлы кесек» ойыны.
V. Сергіту сәті. «Математика – мақал-мәтелдерде»
VІ. Қорытындылау. «Астанаға саяхат»
ІІ. Ой түрткі– үй тапсырмасын тексеру; бағалау.
а) ЕҮОБ-ны қалай табамыз?
б)Өзара жай сандар дегеніміз не?
в) ЕКОЕ-ті қалай табамыз?
Г) Құрама сандардың қанша бөлгіші болады?
Есеп. 24 қызыл шар, 42 көк шар және 30 сары шардан бірнеше тізбе дайындалды. Тізбелердегі қызыл шарлар саны бірдей, көк шарлар саны бірдей, сары шарлар саны бірдей. Ең көп дегенде неше тізбе дайындалды?
ЕҮОБ (24,42,30)=6
Есеп. Жәшіктегі алманы 4 кг немесе 5 кг-нан тең бөлу үшін жәшікте қанша килограмм алма болу керек?
ЕКОЕ (5,4)= 20
ІІІ. «Математика – ақыл-ой жаттықтырушысы» Есептер шығару; деңгейлік тапсырмалар.
А-деңгейі. №342 есеп.
Көбейтіндісінің мәні 1)33; 2) 65; 3) 143; 4)133; 5)20; 6) 56; 7) 99; 8) 300 санына тең өзара екі жай санды табыңдар;
1)33=3*11; 2)65=13*5 3)143=11*13; 4)133=19*7;
5)20=5*4; 6)56=7*8; 7)99=11*9; 8)300=12*25;
В-деңгейі. №348 есеп. Кестенің бос тор көздеріне а және в сандарының а)ЕКОЕ; ә)ЕҮОБ жазыңдар.
в а | 17 | 34 |
68 | 1156 | 136 |
102 | 102 | 102 |
в а | 12 | 15 |
21 | 42 | 105 |
27 | 108 | 135 |
IV. «Қарлы кесек» ойыны.
А-деңгейі.
1)
1) 3*8 және 3*11 ЕКОЕ (24,33)=33*3=264
2) 7*2*3 және 7*22 *3 ЕКОЕ (42,84)=84
42;48 және 63 ЕҮОБ (42,48,63)=3
18,45 және 27 ЕҮОБ (18,45,27)=9
В -деңгейі.
2) Берілген жай көбейткіштерген жіктелулері бойынша натурал сандардың ең кіші ортақ еселіктерін табыңдар.
1) 3*4*52 және 32 *4*5 ЕКОЕ (300,180)=3*4*52 *3 =900
2) 2*11*7 және 22 *11*7 ЕКОЕ (154,308)=22 *11*7=264
V. Сергіту сәті. «Математика – мақал-мәтелдерде»
«Екі жақсы қос болмас, екі жаман дос болмас»
«Бес бармақ жиналса, жұжырық болады»
Отыз тістен шыққан сөз, отыз рулы елге тарайды
Бір кісі қазған құдықтан мың кісі су ішеді
Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі ілім іл
Досыңды үш күн сынама, үш жыл сына.
2-жұп сан, ең кіші жай сан
5-тақ сан, жай сан
30 жұп сан, құрама сан, бөлгіштері 1,2,3,5,6,10,15,30
Бір жай санға да құрама санға да жатпайды. Тақ сан. Мың-жұп сан құрама сан.
Жеті тақ сан жай сан, киелі сан. Жеті ата, жеті жұт, жеті қат көк, жеті қат жер, жеті күн, жеті ғалам, жеті қазына, жеті жетім;
Үш тақ сан, жай сан; киелі сан, үш жүз, үш тәтті, үш дана, үш кем (надандық, еріншектік, зұлымдық) үш жұрт, үш асыл, үш сауап, үш арсыз.
VІ. Қорытындылау. «Астанаға саяхат – Натурал санға саяхат!»
А-деңгейі.
«37» санының қасиеті
37*3=111 37*15=555 37*27=99
37*6=222 37*18=666
37*9=333 37*21=777
37*12=444 37*24 =999
В-деңгейі.
Теңдіктің екі жағындағы өрнек бірдей цифрлардан құралған.
12*42=21*24 24*63=42*36
12*63=21*36 24*84=42*48
12*84=21*48 26*93=62*39
13*62=31*26 36*84=63*48
ҮІІ. Үйге тапсырма беру. №354
1) (х-16)*5=420 2) (16+x)*20=680 3) (200-x)*6=1140
x-16=420:5 16+x=680:20 200-x=1140:6
x-16=84 16+x=34 200-x=190
x=84+16 x=34-16 x=200-180
x=100 x=18 x=10
4)(x+30)*110=7700
x+30=7700:110
x+30=70
x=70-30
x=40