kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ертіндіге (концентрация?а) берілген есептерді шешу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ертіндіні проценті бойынша табу?а арнал?ан есептер ?БТ-да жиі кездеседі. Оны шы?ару к?птеген о?ушылар ?шін  ?иынды? ту?ызады. Сонды?тан да ертінділерді? ?осылыстарына арнал?ан есептерді ескі т?сілмен шы?ару?а болады.Ескі т?сілмен есепті те?деу ??рмай-а? тез есептеп табу?а болады.Б?л ?з кезегінде о?ушылар?а уа?ыт ?немдеуге м?мкіндік береді

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ертіндіге (концентрация?а) берілген есептерді шешу »

Қазақ тілі. 9- сынып. Күні:


Сабақ тақырыбы: Сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілері


Сабақ мақсаты:


Күтілетін нәтиже:

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Қамтылатын модульдер:

: Білімділігі: оқушыларға тыныс

белгілері туралы түсінік беру,

теориялық білімдерін

практикамен ұштастыру,

оқушы білімін есепке алу.

2.Дамытушылық: әдеби жанрлардың

түрлерінен мысалдар келтіру

арқылы пәнге деген

қызығушылығын дамыту,

ізденімпаздық қасиетін қалыптастыру,шығармашылыққа баулу,

тіл байлығын жетілдру.

3.Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке,ізеттілікке,әдептіліке,

шапшаңдыққа тәрбиелеу,ұлттық салт-дәстүрді қадірлеуге баулу,өз елін,тілін сүюді үйрету.

Оқушылар қазақ тілінің құндылығы, оның терең тарихы, қарым-қатынас және тәлім-тәрбие құралы екендігі туралы біледі.

Тілін сүйген азамат тәрбиесі.

«Мозайка» тәсілімен топқа бөлу, Венн диаграммасы, авторға хат, «Ойлаудың алты қалпағы»

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер /Диалогтік оқыту/, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқытудағы басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, АКТ пайдалану, сын тұрғысынан ойлауға үйрету, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту

Ресурстар: деңгейлік тапсырмалар, таратпа қағаздар, қосымша оқулықтар, маркерлер, плакаттар, стикерлер

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды барлау.

Сыныпты сабаққа жұмылдыру.

Жаңа тақырып:

Үйге берілген тапсырманы сұраймын . Оқушыларға өткен тапсырма бойынша бірнеше сұрақтар қоямын


Адамдар арасындағы қарым-қатынас әртүрлі жағдайда, сөйлеу тілінің мақсатына орай (хабарлау, баяндау, сұрап білу, жауап алу, талап ету, екіұшты күйде қалу) әрқилы болып келеді. Осыған орай сөйлем соңына түрлі тыныс белгілері қойылады.



Сөйлем соңына қойылатын тыныс

белгілер


нүкте (.) Аман үйге келді


Сұрау белгісі (?) Айтарың осы ма?


Леп белгісі (!) Бабаларым, рахмет сендерге!


Көп нүкте (...) Дауыстар естілгендей болды...


Жаттығумен жұмыс: 101-жаттығу. Сөйлем соңындағы тыныс белгілеріне назар аударып,қандай мәнде айтылып тұрғанын анықтаңдар.


Топпен жұмыс: 1-топ:103-жаттығу. Сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қойыңдар.

2-топ: 104-жаттығу. Баласағұни сөздерін пайдалана отырып, «Адами асыл қасиеттер» деген эссе жазыңдар.



Сабақты бекіту:

: Өткен тақырыптар бойынша бірнеше сұрақтар қоя отырып, түсінбеген сұрақтарына жауап беремін.

  1. Пунктуация нені қарастырады?

  2. Сөйлем соңына қандай тыныс белгілері қойылады?

Сөйлем ішіне қандай тыныс белгілері қойылады№

Үйге тапсырма:

Мақал-мәтелдерді қатыстырып,тыныс белгілерін қойып, диалог құрастырып келіңдер.



Қазақ тілі. 9- сынып. Күні:


Сабақ тақырыбы: Нүкте



Сабақ мақсаты:


Күтілетін нәтиже:

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Қамтылатын модульдер:

Білімділігі: оқушыларға тыныс белгілері

туралы түсінік беру,

теориялық білімдерін практикамен

ұштастыру,

оқушы білімін есепке алу.

2.Дамытушылық: әдеби жанрлардың

түрлерінен мысалдар келтіру арқылы пәнге

деген қызығушылығын дамыту,

ізденімпаздық қасиетін қалыптастыру,шығармашылыққа баулу,

тіл байлығын жетілдру.

3.Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке,ізеттілікке,

әдептіліке,

шапшаңдыққа тәрбиелеу,ұлттық салт-дәстүрді қадірлеуге баулу,өз елін,тілін сүюді үйрету.

Оқушылар қазақ тілінің құндылығы, оның терең тарихы, қарым-қатынас және тәлім-тәрбие құралы екендігі туралы біледі.

Тілін сүйген азамат тәрбиесі.

«Мозайка» тәсілімен топқа бөлу, Венн диаграммасы, авторға хат, «Ойлаудың алты қалпағы»

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер /Диалогтік оқыту/, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқытудағы басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, АКТ пайдалану, сын тұрғысынан ойлауға үйрету, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды барлау.

Сыныпты сабаққа жұмылдыру.

Ресурстар: деңгейлік тапсырмалар, таратпа қағаздар, қосымша оқулықтар, маркерлер, плакаттар, стикерлер

Жаңа тақырып:

Үйге берілген тапсырманы сұраймын . Оқушыларға өткен тапсырма бойынша бірнеше сұрақтар қоямын


НҮКТЕ




Негізгі қызметі

Қосымша қызметі


1. Хабарлы сөйлемнен кейін нүкте қойылады.


Мысалы: Ертең ел жайлауға көшеді.


Айтылар ой айқын, бірақ неден бастарын білмей дал.


Жай, лепсіз айтылған бұйрық, тілек мәнді сөйлемдерден кейін қойылады.


Мысалы: Ертең елге

Бет түзе.

Осыны көргім келіп

тұр.


1. Адамның аты, тегінің бас әріптері шартты түрде қысқартылып алынғанда. Мысалы: М.О.Әуезов, С.Мұ-
қанов.

  1. Драмалық шығармаларда кейіпкер атынан кейін нүкте қойылады. Мысалы: Арман. Сенбісің?!
    Қайдан жүрсің?

  2. Таеысын тағылар, тағы бас-
    қалар деген сөздер қысқартылып алынғанда нүкте қойылады. Мысалы: М.О.Әуезов, Ә.Марғүлан,
    Е.Мүсірепов, т.б. ойшылдарымыз осы тақырыпқа қалам тартты.

4. Жыл, ғасыр, сағат, минут
сөзі қысқартылып алынса нүкте қойылады. Мысалы: әл-Фараби (X г.), М.Қашқари (XI ғ.) сияқты ғұламалар мұралары - мақтанышымыз.






















Жаттығумен жұмыс: 106-жаттығу. Қойылмаған тыныс белгілерін қойыңдар.



Сабақты бекіту:

Өткен тақырыптар бойынша бірнеше сұрақтар қоя отырып, түсінбеген сұрақтарына жауап беремін


Үйге тапсырма:

107-жаттығу.




Қазақ тілі. 9- сынып. Күні:


Сабақ тақырыбы: Сұрау белгісі


Сабақ мақсаты:


Күтілетін нәтиже:

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Қамтылатын модульдер:

білімділік – Тыныс белгілерін ажыратуға үйрету;

дамытушылық – оқушылардың жеке өнімді қызметтерін дамытушылық тапсырмалар арқылы байқау,логикалық тапсырмалар арқылы жұмыстану, практикалық тапсырмалар арқылы оқушы қызметінің әрекетін арттыру;

тәрбиелік – лексикалық тапсырмалар арқылы оқушының сезіміне әсер ету,жан дүниелерін байыту.

Оқушылар қазақ тілінің құндылығы, оның терең тарихы, қарым-қатынас және тәлім-тәрбие құралы екендігі туралы біледі.

Тілін сүйген азамат тәрбиесі.

«Мозайка» тәсілімен топқа бөлу, Венн диаграммасы, авторға хат, «Ойлаудың алты қалпағы»

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер /Диалогтік оқыту/, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқытудағы басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, АКТ пайдалану, сын тұрғысынан ойлауға үйрету, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту

Ресурстар: деңгейлік тапсырмалар, таратпа қағаздар, қосымша оқулықтар, маркерлер, плакаттар, стикерлер

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды барлау.

Сыныпты сабаққа жұмылдыру.

Жаңа тақырып:

Үйге берілген тапсырманы сұраймын . Оқушыларға өткен тапсырма бойынша бірнеше сұрақтар қоямын

Сұраулы сөйлем – сұрап білу, жауап алу мақсатында жүзеге асырылатын ой. Адам үшін дүниетаным бастауы да, тіршілік үшін күрес те білуге деген құштарлықпен егіз. Сұраулы сөйлем сұрау белгісі арқылы көрініс табады.

Сұрау белгісінің қойылатын орындары



сұраулы

сөйлемдерден

кейін

қойылады

Сұраулық мәнін

көтеру үшін кейде

бірыңғай мүшенің

әрқайсысынан кейін

қойылады

Сұрау белгісі кейде сөй-

лемдегі бір сөздің мәні екіұшты боп, күман тудырғанда қойылады.

Жақшаға алынады.

Мысалы: Есен-саумысың?

Адам ба? Аң ба? Бұта ма? Көзім жетпей тұр.

Тарта берер алдыға, ұмтыла берем балаша (?)

Сұраулы сөйлем сұрау мәнді сөздердің қатысуы арқылы жасалады







Кім? Не?

Қандай? Қай?

т.б. сұрау есімдіктері қатысуымен жасалады.

Ма, ме, ба,

бе, па, пе

сұраулық шылаулары сұрау мәнін үстейді

Шығар, болар, қайтеді сөздері баяндауыш құрамында келіп жасалады.

Баяндауыш құрамында –ғой, -ау демеулік шылаулары мен ә одағайы келіп сұрау мәні үстеледі.

Сұрау

есімдіктері

сөйлем мүшесі болады

Сұраулық шылаулар

Бейтарап

сөздер (баяндауыш құрамында)

Тіркесіп келіп баяндауыш құрамында

болады

Мысалы: Бұл кім?

Мысалы: Келді ме?

Мысалы: Келген шығар?

Мысалы: Ұнатпайсың ә?

Жаттығумен жұмыс: 110-жаттығу. Мәтінді оқи отырып,хабарлы сөйлемдерді сұраулы сөйлемге айналдырыңдар.

Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс: 111-жаттығу. Етістіктердің түрлерін тауып,кестені толтырыңдар.

дара

күрделі

негізгі

Көмекші








Сабақты бекіту:

Өткен тақырыптар бойынша бірнеше сұрақтар қоя отырып, түсінбеген сұрақтарына жауап беремін


Үйге тапсырма:

114-жаттығу. Қате қойылған тыныс белгілерін табыңдар.




Қазақ тілі. 9- сынып. Күні:


Сабақ тақырыбы: Леп белгісі


Сабақ мақсаты:


Күтілетін нәтиже:

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Қамтылатын модульдер:

білімділік – Тыныс белгілерін ажыратуға үйрету;

дамытушылық – оқушылардың жеке өнімді қызметтерін дамытушылық тапсырмалар арқылы байқау,логикалық тапсырмалар арқылы жұмыстану, практикалық тапсырмалар арқылы оқушы қызметінің әрекетін арттыру;

тәрбиелік – лексикалық тапсырмалар арқылы оқушының сезіміне әсер ету,жан дүниелерін байыту.

Оқушылар қазақ тілінің құндылығы, оның терең тарихы, қарым-қатынас және тәлім-тәрбие құралы екендігі туралы біледі.

Тілін сүйген азамат тәрбиесі.

«Мозайка» тәсілімен топқа бөлу, Венн диаграммасы, авторға хат, «Ойлаудың алты қалпағы»

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер /Диалогтік оқыту/, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқытудағы басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, АКТ пайдалану, сын тұрғысынан ойлауға үйрету, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту

Ресурстар: деңгейлік тапсырмалар, таратпа қағаздар, қосымша оқулықтар, маркерлер, плакаттар, стикерлер

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды барлау.

Сыныпты сабаққа жұмылдыру.

Жаңа тақырып:

Үйге берілген тапсырманы сұраймын . Оқушыларға өткен тапсырма бойынша бірнеше сұрақтар қоямын


Адамның түрлі көңіл күйін білдіріп, жан дүниесіндегі (таңырқау, реніш, қамығу, т.б.) өзгерістерден хабардар ететін сөйлемдер – лепті сөйлемдер. Лепті сөйлемнен кейін леп белгісі қойылады.

Леп белгісі


Қойылатын орындары

Көтеріңкі

дауыспен

айтылған

лепті

сөйлем-

дерден

соң қо-

йылады.


Тілек,

өтініш,

алғыс,

бұйрық,

зекіру, зіл

сазындағы

бұйрықты,

алғыс, бата

сөйлемдер-

ден кейін

қойылады.


Ұранды

және ерек-

ше мәнмен

көтеріңкі

айтылған

атаулы

сөйлем-

дерден

кейін

қойылады.


Көтеріңкі

дауыспен

айтылған

қаратпа,

одағай,

жөне

«жоқ»,

«иә»

сөздерінен

кейін


Сәлемдескенде айтылатын сұраулы

шылауы бар

сөздерден кейін,

сұрау мәнін

білдірмейтін

қандай, неткен

есімдіктері таң-

дану, қуануды

білдіріп тұрса леп

белгісі қойылады.


Қош

келдің,

ағатай!

Болды!

Тоқтат!

Бірлік

жасасын

Алақай!

Апа

Деймін!

Есенсіз бе!

Қандай ғажап!


Жаттығумен жұмыс: 117-жаттығу. Леп белгісінің қойылу мәнін түсіндіріңдер.

Шығармашылық жұмыс: Анаңның асыл қасиеттері мен оған деген ыстық сезіміңді лепті сөйлемдерді пайдалана отырып айтып шығыңдар.

Талдау жұмыстары: 118-жаттығудағы қарамен жазылған сөздерді талдайды.

киімім




Үш құрамды.

Туынды сөз.

Дара

Бір лексикалық,екі грамматикалық мағына

Етістік.туынды зат есім,тәуелдік жалғауы



Сабақты бекіту:

Өткен тақырыптар бойынша бірнеше сұрақтар қоя отырып, түсінбеген сұрақтарына жауап беремін


Үйге тапсырма:

119-жаттығу.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ертіндіге (концентрация?а) берілген есептерді шешу

Автор: Махашов Алашыбай Сері?лы

Дата: 27.02.2015

Номер свидетельства: 179744


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства