Просмотр содержимого документа
«Е? ?лкен орта? б?лгіш »
Пәні: математика
Күні: 13.11.14 Сынып: 5 «А»
№ 56 сабақ. Сабақтың тақырыбы: Болінгіштің негізгі қасиеттерін қолдану.
Сабақтың мақсаты: Болінгіштің негізгі қасиеттерін қолданып есептер шығару.
Сабақтың міндеттері:
1.Оқушылар көбейтіндінің, қосындының және айырманың бөлінгіштігін пайдаланып есептер шығаруға үйрету
2.Есептер шығару арқылы ой –өрісін дамыту, есептеу дағдыларын жетілдіру
3.Білімді, сауатты болуға тәрбиелеу
Күтілетін нәтиже: Оқушылар көбейтіндінің, қосындының және айырманың бөлінгіштігін пайдаланып есептер шығара алады
Сабақтың типі: пысықтау сабағы
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес сабақ
Пәні: математика
Күні: 13.11.14 Сынып: 5 «А»
№ 59 сабақ. Сабақтың тақырыбы: 9-ға және 3-ке бөлінігіштік белгілері.
Сабақтың мақсаты: 9-ға және 3-ке бөлінігіштік белгілерін қолданып есептер шығаруға үйрету.
Сабақтың міндеттері:
1. Натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік белгілерінің ережелерімен таныстыру және ережелерді пайдалана отырып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
2. Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3. Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ұжымда, топта, жұпта жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: : оқушылар 9-ға және 3-ке бөлінігіштік белгілерін пайдаланып есептер шығара алады
Сәлемдесу. Сабақ эпиграфын айтуПсихологиялық сәт. Оқушыларды сабаққа бағыттау. Сабақтың өту тәртібін жариялау. Бағалау тәртібін жариялау.
Поезға отыру үшін билет таратылады. Билеттің артында жазылған есептің жауаптары жұп және тақ сандар болуына байланысты екі әр түрлі вагондарға отырады.(екі топқа бөлу). Соңғы аялдамамыз «Сандар әлемі»
Жұпта бір - біріне қарап:
Қайырлы таң, достым!
Қайырлы күн болсын!
Дүйсенбінің сәті
Сәттілікке толсын!
Біздің алар бағамыз
Кілең «бестіктер» болсын!
ІІ. Негізгі ұғымдарды қайталау. Актуализация.
Ауызша есептеу.
Тізбекті жалғастыру.
Бөлінгіштік белгілерін қайталау
сұрақ -жауап
1 аялдама «Ой сергіту» станциясы.
2 аялдама «Логика» станциясы
Асқар шыңға жету «Сұрақтар» белестерінен өту керек.
ІІІ. Жаңа білім алу
«Сандар әлемі»
Жаңа тақырыпты түсіндіруді бастау
«Жаңа ақпарат» елі
Жаңа тақырыпқа жетелеу карточкалар арқылы жіктеудің 2 тәсілімен танысады. Қарсылас топтан жұп құрып өз тақырыбын түсіндіреді.
Бекіту
Тақтаға оқушыларды шығарып, тәсілдерді көрсетуді ұсынады.
Алдында айтылған ертегіге оралып, талқылау жасау.
Тақтада қарсылас топтың тақырыбын 2 оқушы түсіндіреді.
Оқулықтан № 263 (1), 264 (1,2) 265 (1) шығарады
Рефлексия
Венн диаграммасын толтыру.
Тест өткізу. Кілтін жариялау.
Венн диаграммасын мұғалімнің көмегімен толтырады.
Тест шешу.
VI. Үй жұмысын беру
№269, 271, 275
Білім деңгейі төмен оқушыларға жеке тапсырмалар беріледі. №263,264 аяқтау
VII. Қорытындылау, бағалау
Берілген жетондар , бірін-бірі бағалау арқылы қорытынды жасау, баға қою.
Бірін-бірі бағалау, жетон санау.
Цифрларының қосындысы 3-ке бөлінетін натурал сандар 3-ке бөлінеді
Мысал: 654 саны 3-ке бөлінеді. Себебі 654 санының цифрларының қосындысы 6+5+4=15; 15саны 3-ке бөлінеді. 654:3=218
Цифрларының қосындысы 9-ғае бөлінетін натурал сандар 9-ға бөлінеді
Мысал:576 саны 9-ға бөлінеді. Себебі, 576 санының цифрларының қосындысы
5+7+6=18. 18 саны 9-ға бөлінеді. Онда 576:9=64
1. Қандай натурал сандар 3-ке бөлінеді?
2. Қандай натурал сандар 9-ға бөлінеді?
Тест 1: 2, 5 және 10-ға бөлінгіштік белгілері
Қосындының, көбейтіндінің берілген санға бөлінгіштігі.
Қосындының берілген санға бөлінгіштігі дегеніміз не? Мысал келтіру арқылы көрсет.
Көбейтіндінің берілген санға бөлінгіштігі дегеніміз не? Мысал келтіру арқылы көрсет.
Жазылуы жұп цифрмен аяқталатын натурал сандар ____ бөлінеді
Сабақтың мақсаты: Өткен тақырыптарға есептер шығаруға үйрету.
Сабақтың міндеттері:
1. ережелерін есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру, ойда сақтау қаблетін дамыту.
2. Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3. Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ұжымда, топта, жұпта жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: : оқушылар 9-ға және 3-ке бөлінігіштік белгілерін пайдаланып есептер шығара алады
Сәлемдесу. Сабақ эпиграфын айтуПсихологиялық сәт. Оқушыларды сабаққа бағыттау. Сабақтың өту тәртібін жариялау. Бағалау тәртібін жариялау.
Поезға отыру үшін билет таратылады. Билеттің артында жазылған есептің жауаптары жұп және тақ сандар болуына байланысты екі әр түрлі вагондарға отырады.(екі топқа бөлу). Соңғы аялдамамыз «Сандар әлемі»
Жұпта бір - біріне қарап:
Қайырлы таң, достым!
Қайырлы күн болсын!
Дүйсенбінің сәті
Сәттілікке толсын!
Біздің алар бағамыз
Кілең «бестіктер» болсын!
ІІ. Негізгі ұғымдарды қайталау. Актуализация.
Ауызша есептеу.
Тізбекті жалғастыру.
Бөлінгіштік белгілерін қайталау
сұрақ -жауап
1 аялдама «Ой сергіту» станциясы.
2 аялдама «Логика» станциясы
Асқар шыңға жету «Сұрақтар» белестерінен өту керек.
ІІІ. Жаңа білім алу
«Сандар әлемі»
Жаңа тақырыпты түсіндіруді бастау
«Жаңа ақпарат» елі
Жаңа тақырыпқа жетелеу карточкалар арқылы жіктеудің 2 тәсілімен танысады. Қарсылас топтан жұп құрып өз тақырыбын түсіндіреді.
Бекіту
Тақтаға оқушыларды шығарып, тәсілдерді көрсетуді ұсынады.
Алдында айтылған ертегіге оралып, талқылау жасау.
Тақтада қарсылас топтың тақырыбын 2 оқушы түсіндіреді.
Оқулықтан № 263 (1), 264 (1,2) 265 (1) шығарады
Рефлексия
Венн диаграммасын толтыру.
Тест өткізу. Кілтін жариялау.
Венн диаграммасын мұғалімнің көмегімен толтырады.
Тест шешу.
VI. Үй жұмысын беру
№269, 271, 275
Білім деңгейі төмен оқушыларға жеке тапсырмалар беріледі. №263,264 аяқтау
VII. Қорытындылау, бағалау
Берілген жетондар , бірін-бірі бағалау арқылы қорытынды жасау, баға қою.
Бірін-бірі бағалау, жетон санау.
Пәні: математика
Күні: 13.11.14 Сынып: 5 «А»
№ 59 сабақ. Сабақтың тақырыбы: Ең үлкен ортақ бөлгіш.
Сабақтың мақсаты: Есептерді ЕҮОБ арқылы шешуді үйрету
Сабақтың міндеттері:
1. ЕҮОБ жай көбейткіштерге жіктеу арқылы табу дағдыларын қалыптастыру.
2. Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3. Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ұжымда, топта, жұпта жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: : оқушылар есептерді ЕҮОБ арқылы шеше алады.
Сабақтың мақсаты: Өткен тақырыптарға есептер шығаруға үйрету.
Сабақтың міндеттері:
1. Есептер шығарған кездегі білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру, ойда сақтау қаблетін дамыту.
2. Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3. Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ұжымда, топта, жұпта жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: : оқушылар есептерді ЕҮОБ арқылы шеше алады.
Сабақтың типі: пысықтау
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес сабақ
Сабақта қолданатын әдістер: топтық, жұптық жұмыстар, тест, жеке оқушымен жүмыс
Сәлемдесу. Сабақ эпиграфын айту. Оқушыларды сабаққа бағыттау. Сабақтың өту тәртібін жариялау. Бағалау тәртібін жариялау. Оқушылармен бірге шеңбер құру
1,2,3 санау арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу
Оқушылар шеңбер құрып бір-біріне тілек айтады
Оқушылар топқа бөлінеді
ІІ. Негізгі ұғымдарды қайталау. Актуализация.
Үй жұмысын тексеру
Сұрақ-жауап
Мұғалім бағыт береді
Оқушылар жасыл паста алып үй жұмысын тексереді
Сұрақтарға жауап береді
ІІІ. Жаңа білім алу
Топтық жұмыс
Мұғалім жұмысты орындау критерияларымен таныстрады, бағыт береді.
«Көшпелілер» әдісісін түсіндреді
Жаңа тақырыпқа жетелеу карточкалар арқылы А3 форматты қағазда орындайды (ЕҮОБ жай көбейткіштерге жіктеуін көрсетеді)
Шығарған есептің жолын көрсетеді, түсіндреді
Бекіту
Ұжыммен жұмыс
Тақтаға оқушыларды шығарып, тәсілдерді көрсетуді ұсынады.
Тақтада 2 оқушы түсіндіреді.
Оқулықтан № 296 (1-6), шығарады
Рефлексия
Өзіндік жұмыс
Мұғалім бақылап тұрады, тексереді
Өзіндік жұмысты орындайды.
Оқушылар өзін өзі тексереді
VI. Үй жұмысын беру
№298
VII. Қорытындылау,
бағалау,
рефлексия
Баға қою.
Сұрақтарға жауап береді
Күні: 28.11.14 Сынып: 5 «А»
№ 59 сабақ. Сабақтың тақырыбы: Ең кіші ортақ еселік
Сабақтың мақсаты: Ең кіші ортақ еселікті табуға үйрету
Сабақтың міндеттері:
1. Ең кіші ортақ еселік туралы мағлұмат беру. Есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
2. Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3. Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білу, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ұжымда, топта, жұпта жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: : оқушылар ең кіші ортақ еселікті таба алады.
2. Білім актуализациясы. Негізгі ұғымдарды қайталау
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру
Бекіту
Рефлексия
Үй жұмысын беру
Қорытындылау, бағалау
Сабақ кезеңдері
Жұмыстың түрлері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
А) шеңбер ойыны
Б) топқа бөлу
Сәлемдесу. Сабақ эпиграфын айту. Оқушыларды сабаққа бағыттау. Сабақтың өту тәртібін жариялау. Бағалау тәртібін жариялау. Оқушылармен бірге шеңбер құру «Мен қандаймын» деген ойынын өткізу
Түрлі түсті стикер арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу
Оқушылар шеңбер құрып «Мен қандаймын» деген ойынға қатысады
Оқушылар топқа бөлінеді
ІІ. Негізгі ұғымдарды қайталау. Актуализация.
Үй жұмысын тексеру
Сұрақ-жауап
«Ой шақыру»
Мұғалім бағыт береді
Оқушылар жасыл паста алып үй жұмысын тексереді
Сұрақтарға жауап береді
ІІІ. Жаңа білім алу
Топтық жұмыс
Мұғалім жұмысты орындау критерияларымен таныстрады, бағыт береді.
«Галлерея» әдісісін түсіндреді
Жаңа тақырыпқа жетелеу карточкалар арқылы А3 форматты қағазда орындайды (Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігі қалай табылатынын
көрсетеді)
Шығарған есептің жолын көрсетеді, түсіндреді
Бекіту
Ұжыммен жұмыс
Тақтаға оқушыларды шығарып, тәсілдерді көрсетуді ұсынады.
Тақтада 2 оқушы түсіндіреді.
Оқулықтан № 310 шығарады
Рефлексия
Жұптық жұмыс
Мұғалім орындау критерияларымен таныстрады, бақылап тұрады, тексереді
Жұптық жұмысты орындайды.
Оқушылар өзін өзі тексереді, бір-бірін тексереді
№308 (8 бен 9)
VI. Үй жұмысын беру
№308 (1-7), 311
VII. Қорытындылау,
бағалау,
рефлексия
Баға қою.
Сұрақтарға жауап береді
«Ой шақыру»
1.Берілген сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші деп қандай санды айтамыз?
2. Өзара жай сандар деп қандай сандарды айтады?
3. Берілгекн сандарды жай көбейткіштерге жіктегенде ең үлкен ортақ бөлгіш неге тең?
4. Берілген сандар олардың ішіндегі ең кішісіне бөлінетін болса, ең үлкен ортақ бөлгіш неге тең?
Жаңа сабақ
1)Берілген натурал сандардың әрқайсысына еселік, болатын ең кіші натурал санды, ең кіші ортақ еселік деп атайды
Мысал: ЕКОЕ (8, 16 ) = 16
2)Егер берілген натурал сандар өзара жай сандар болса, онда ең кіші ортақ еселік олардың көбейтіндісі болады.
Мысал: ЕКОЕ (5;7) = 35, ЕКОЕ (5;11) =55
Берілген натурал сандардың ең үлкені кішілеріне бөлінсе, онда үлкен сан осы сандардың ең кіші ортақ еселігі болады.
Мысал: ЕКОЕ (57; 19) = 57
Бекіту кезеңі
1. Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігі деп қандай санды айтамыз?
2. Сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы ең кіші ортақ еселікті табуды түсіндір.
3. Берілген натурал сандардың ең үлкені кішілеріне бөлінсе, ең кіші ортақ еселікті қалай табуға болады?
4. Өзара жай сандардың ең кіші ортақ еселігін қалай табамыз?
Берілген натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші деп сол сандардың әрқайсысы бөлінетін ең үлкен натурал санды айтады.
Мысал: ЕҮОБ (8, 14, 22) = 2
Ең үлкен ортақ бөлгіші 1-ге тең натурал сандар өзара жай сандар деп аталады.
Мысал: ЕҮОБ (120, 40, 20) = 20
Берілген сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші сол сандардың жіктелуіндегі ортақ жай көбейткіштердің көбейтіндісіне тең.
Мысал: ЕҮОБ (18, 66, 330) = 6
Күні: 29.11.14 Сынып: 5 «А»
№ 59 сабақ. Сабақтың тақырыбы: Ең кіші ортақ еселік
Сабақтың мақсаты: Ең кіші ортақ еселікті табуға үйрету
Сабақтың міндеттері:
1. Ең кіші ортақ еселікті табу тәсілдерін пайдаланып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
2. Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3. Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білу, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ұжымда, топта, жұпта жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: : оқушылар ең кіші ортақ еселікті табу тәсілдерін пайдаланып есептер шығара алады.
2. Білім актуализациясы. Негізгі ұғымдарды қайталау
3. Өткен тақырыпқа есептер шығару
Бекіту
Рефлексия
Үй жұмысын беру
Қорытындылау, бағалау
Сабақ кезеңдері
Жұмыстың түрлері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
А) шеңбер ойыны
Б) топқа бөлу
Сәлемдесу. Сабақ эпиграфын айту. Оқушыларды сабаққа бағыттау. Сабақтың өту тәртібін жариялау. Бағалау тәртібін жариялау. Оқушылармен бірге шеңбер құру «Мен қандаймын» деген ойынын өткізу
Түрлі түсті стикер арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу
Оқушылар шеңбер құрып «Мен қандаймын» деген ойынға қатысады
Оқушылар топқа бөлінеді
ІІ. Негізгі ұғымдарды қайталау. Актуализация.
Үй жұмысын тексеру
Сұрақ-жауап
«Ой шақыру»
Мұғалім бағыт береді
Оқушылар жасыл паста алып үй жұмысын тексереді
Сұрақтарға жауап береді
ІІІ. Жаңа білім алу
Топтық жұмыс
Мұғалім жұмысты орындау критерияларымен таныстрады, бағыт береді.
«Презентатор» әдісісін түсіндреді
Жаңа тақырыпқа жетелеу карточкалар арқылы А3 форматты қағазда орындайды (Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігі қалай табылатынын
көрсетеді)
Шығарған есептің жолын көрсетеді, түсіндреді
Бекіту
Ұжыммен жұмыс
Тақтаға оқушыларды шығарып, тәсілдерді көрсетуді ұсынады.
Тақтада 2 оқушы түсіндіреді.
Оқулықтан № 309 шығарады
Рефлексия
Өзіндік жұмыс
Жұптық жұмыс
Мұғалім орындау критерияларымен таныстрады, бақылап тұрады, тексереді
Өзіндік жұмысты орындайды
Жұптасып бір-бірін жұмысын тексереді
№315 (1 мен 2)
VI. Үй жұмысын беру
№315 (3-6), 313
VII. Қорытындылау,
бағалау,
рефлексия
Баға қою.
Сұрақтарға жауап береді
Берілген натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші деп сол сандардың әрқайсысы бөлінетін ең үлкен натурал санды айтады.
Мысал: ЕҮОБ (8, 14, 22) = 2
Ең үлкен ортақ бөлгіші 1-ге тең натурал сандар өзара жай сандар деп аталады.
Мысал: ЕҮОБ (120, 40, 20) = 20
Берілген сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші сол сандардың жіктелуіндегі ортақ жай көбейткіштердің көбейтіндісіне тең.
Мысал: ЕҮОБ (18, 66, 330) = 6
Күні: 3.12.14 Сынып: 5 «А»
№ 59 сабақ. Сабақтың тақырыбы: Ең кіші ортақ еселікті және ең үлкен ортақ бөлгішті табу
Сабақтың мақсаты: Ең кіші ортақ еселікті және ең үлкен ортақ бөлгішті табуға арналған есептерді шығаруға үйрету.
Сабақтың міндеттері:
1. Ең кіші ортақ еселікті және ең үлкен ортақ бөлгішті табу тәсілдерін пайдаланып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
2. Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3. Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білу, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ұжымда, топта, жұпта жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: : оқушылар ең кіші ортақ еселікті табу тәсілдерін пайдаланып есептер шығара алады.
2. Білім актуализациясы. Негізгі ұғымдарды қайталау
3. Өткен тақырыпқа есептер шығару
Бекіту
Рефлексия
Үй жұмысын беру
Қорытындылау, бағалау
Сабақ кезеңдері
Жұмыстың түрлері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
А) шеңбер ойыны
Б) топқа бөлу
Сәлемдесу. Сабақ эпиграфын айту. Оқушыларды сабаққа бағыттау. Сабақтың өту тәртібін жариялау. Бағалау тәртібін жариялау. Оқушылармен бірге шеңбер құру «Құмыра» деген ойынын өткізу
Әр-түрлі геометриялық фигуралар арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу
Оқушылар шеңбер құрып «Құмыра» деген ойынға қатысады
Оқушылар топқа бөлінеді
ІІ. Негізгі ұғымдарды қайталау. Актуализация.
Үй жұмысын тексеру
Сұрақ-жауап
«Ой шақыру»
Мұғалім бағыт береді
Оқушылар жасыл паста алып үй жұмысын тексереді
Сұрақтарға жауап береді
ІІІ. Жаңа білім алу
Топтық жұмыс
Мұғалім жұмысты орындау критерияларымен таныстрады, бағыт береді.
«Конвеер» әдісісін түсіндреді
Берілген тақырыпқа жетелеу карточкалар арқылы А3 форматты қағазда орындайды (Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігі және ЕҮОБ қалай табылатынын
көрсетеді)
Шығарған есептің жолын көрсетеді, түсіндреді, салыстрады.
Бекіту
Ұжыммен жұмыс
Тақтаға оқушыларды шығарып, тәсілдерді көрсетуді ұсынады.
Тақтада 2 оқушы түсіндіреді.
Оқулықтан № 320,324 шығарады
Рефлексия
Өзіндік жұмыс
Жұптық жұмыс
Мұғалім орындау критерияларымен таныстрады, бақылап тұрады, тексереді