1.Берілген бірмүшелерді квадрат түрінде көрсет.
а) 16 = б) m6 = г) 0,04 m2= е) 0,04a2b4=
ә) a4 = в) 9a2 = д) 0,16a2b2 = ж) 0,25x4y4 =
Просмотр содержимого документа
«Екі өрнекті квадраттың айырымы.»
Сабақтың тақырыбы:
ІІІ тарау. Қысқаша көбейту формулалары.
Екі өрнектің квадраттарының айырымы.
Сабақтың мақсаты: Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласымен танысу және сол формуланы өрнектерді ықшамдауда қолдану. Білуге тиісті міндетті деңгейдегі есептерді шығару іскерлігін дамыту.
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі.
ІІ Ауызша жаттығулар.
ІІІ Жаңа сабақты түсіндіру.
ІV Жаңа сабақты бекіту.
V Топтық жұмыс.
VІ Қатесін тап (Дұрыс емес теңдікті тап).
VІІ Үйге тапсырма.
VІІІ Оқушыларды бағалау.
І Ұйымдастыру бөлімі.
ІІ Ауызша жаттығулар.
1.Берілген бірмүшелерді квадрат түрінде көрсет.
а) 16 = б) m6 = г) 0,04 m2 = е) 0,04a2 b4 =
ә) a4 = в) 9a2 = д) 0,16a2 b2 = ж) 0,25x4 y4 =
ІІІ Жаңа сабақты түсіндіру.
a - бірінші өрнек, b – екінші өрнек.
(а - b)·(а + b) = a2 + ab – ba – b2 = a2 – b2
(a-b)(a+b) = a2 -b2
a2 -b2 = (a+b)(a-b)
Мысалдар:
372 – 232 = (37-23)(37+23) = 14·60 =840
(3 + 2m)(3 – 2m) = 32 – (2m)2 = 9 – 4m2
t2 – 49 = 0
t2 – 72 = 0
(t - 7)(t + 7) = 0
t – 7 = 0 немесе t + 7 = 0
t1 = 0 + 7 t2 = 0 – 7
t1 = 7 t2 = -7
Жауабы: 7, -7
(8 – 2m)(2m +8) = (8 – 2m)(8 + 2m) = 82 – (2m)2 = 64-4m2
(қосылғыштардың орын ауыстырғанменен, қосынды өзгермейді)
ІV Жаңа сабақты бекіту.
Кітаппен жұмыс. №152 (1, 3, 5, 7, 8, 10, 12)
№153 (2, 4, 6)
№154 (1, 3, 5, 7)
V Топтық жұмыс.
Оқушыларды 3 топқа бөліп тапсырма беріледі. (тапсырма тақта арқылы тексеріледі)
топ.
Амалдарды орындаңдар. (m +5)(m - 5)
Көбейткіштерге жіктеңдер. - х2
Теңдеуді шеш. х2 – 25 = 0
топ.
Амалдарды орындаңдар. (х - 4)(х + 4)
Көбейткіштерге жіктеңдер. 0,25 – у2
Теңдеуді шеш. у2 – 81= 0
3 - топ.
Амалдарды орындаңдар. (у - 6)(у + 6)
Көбейткіштерге жіктеңдер. 36 – х2
Теңдеуді шеш. х2 – 100 = 0
VI Қатесін тап (Дұрыс емес теңдікті анықта).
А. (3b – c)(3b +c) = 9b2 – c2
B. (x + 4)(4 - x) = 16 – x2
C. 36n2 -49 = (6n + 7)(7 – 6n)
Д. y4 – 25 = (y2 - 5)(y2 + 5).
VІІ Үйге тапсырма.
№ 162 (2, 4, 6, 11)
№ 153 (1, 3, 5)
№ 154 (2, 4, 6, 8)
VІІІ Оқушыларды бағалау.