Просмотр содержимого документа
«Екі ?рнекті? квадраттарыны? айырымы к?мегімен к?бейткіштерге жіктеу.»
Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің квадраттарының айырымы көмегімен көбейткіштерге жіктеу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Екі өрнектің квадраттарының айырымы көмегімен көбейткіштерге жіктеу біліктіліктері мен дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық ойлау қабілеттерін, танымдық белсенділіктерін арттыру.
Тәрбиелік: Әр оқушыны өздігінен еңбектенуге, шапшаңдылыққа, дәлдікке, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабатың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың әдісі: СТО технологиясы, топпен жұмыс, деңгейлік тапсырмалар
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар, кестелер, топшамалар, тест тапсырмалары, бағалау парағы
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, түгендеп, қадағалау. Оқушыларды екі топқа бөлінген.
I. «Ойлы болсаң, озып көр» (үй тапсырмасын тексеру, сұрақ -жауап)
1.Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын жазу және оқу
2.
II. Деңгейлік тапсырмалар:
А деңгей:
Тепе теңдік шығатындай етіп * таңбасының орнына тиісті өрнекті қойыңдар:
I-топ:
1)
2)
II- топ:
1)
2)
В деңгей:
Көбейткіштерге жікте:
C деңгей:
Теңдеуді шеш:
III. Оқулықпен жұмыс: №383, №385
IV. Cәйкестендіру кестесі
V.Сөзжұмбақ шешу. Сөзжұмбақты шешуде қабырғалардың қосындысын беретін шама атауы шығады.
1.Қосу белгісі (плюс)
2. Санның жүзден бір бөлігі (процент)
3. Барлық жақтары тең тіктөртбұрыш (квадрат)
4. Шеңбер жасауға арналған құрал (циркуль)
5. Бөлгіштерінің саны екіден көп натурал сан (құрама)
6. Құрамында мәнін табуға қажет болатын әріпті теңдік (теңдеу)
7. Шеңбердің дәл ортасы (центр)
8. Санмен әріптен құралған өрнек (бірмүше)
VI.Тест жұмысын орындау:
I-нұсқа
1.Көбейткішке жікте:
A) B) 9(x-1)(x+1) C) (x-1)(x+1) D)
2. Көбейтінді түрінде жаз:
A)(9d-8c)(9d+8c) B) (8c-9d)(8c+9d) C) D) (9d+8c)(-9d-8c)
3. Көбейткішке жікте:
A) (b-25)(b+5) B) (5-b)(5+b) C) (b-5)(b+5) D) (-b-5)(b+5)
4. Теңдеуді шеш:
A) B) C) 7 D) 3
II-нұсқа
1.Көбейткішке жікте:
A) (x-9)(x+3) B) (3-x)(3+x) C) 2(2x-3)(2x+3) D) 2(x-3)(x+3)
2. Көбейтінді түрінде жаз:
A) (3m-2n)(3m+2n) B) (2n-3m)(2n+3m) C) (-2n-3m)(2n+3m) D) (4m+2n)(2n-4m)
3.Көбейткішке жікте:
A) (ab-7)(7+ab) B) (+7)(7-) C) (7+)() D) (6-)(6+)
4. Теңдеуді шеш:
A) 2,5;-2,5 B) 2,25;-2,25 C) 1,5; -1,5 D) 3; 2
Екі топтың оқушылары бір-бірінің тест жұмыстарын тексеріп бағалайды.
Үй тапсырмасы:
Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. • Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын. • Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.