Саба?ты? та?ырыбы:  Екі айнымалысы бар сызы?ты? те?деулер
                                            ж?йесін ?осу т?сілімен шешуге есептер шы?ыру
Саба?ты? ма?саты:   а) Білімділік: Екі айнымалысы бар сызы?ты? те?деулер
                                           ж?йесін ?осу т?сілімен шешуді  ?йрету, о?ушыны?
                                          есептер шы?ару да?дысын ?алыптастыру, о?ушы білімін
                                          бекіту;
?) Т?рбиелік: О?ушыларды к?пшіл болу?а ?йрету,
?зара к?мегін ?алыптастыра отырып, ?з біліміне ?ана
емес, бас?а о?ушыны? да біліміне жауапкершілікпен
?арау?а да?дыландыру, ?зін-?зі бас?ару?а ?йрету
б) 
Дамытушылы?: О?ушыларды? ой-?рісін ке?ейту,
математикалы? тілін, логикалы? ойлау ?абілетін,
практикалы? да?дысын ?алыптастыру
Саба?ты? типі:   Білімді бекіту, ме?герту
Саба?ты? т?рі:   Ойын саба?
Саба?ты? ?дісі:  Практикалы? ?діс: ауызша ж?не жазбаша жатты?улар
Саба?ты? к?рнекілігі: Фишкалар, сызба салын?ан плакат,
проектор, слайдтар, тест
            
                Просмотр содержимого документа
                
                «Екі айнымалысы бар сызы?ты? те?деулер ж?йесін ?осу т?сілімен шешуге есептер шы?ыру »
            
            
                                                              Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер  
  жүйесін қосу тәсілімен шешуге есептер шығыру
  Сабақтың мақсаты: а) Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер  
  жүйесін қосу тәсілімен шешуді үйрету, оқушының  
  есептер шығару дағдысын қалыптастыру, оқушы білімін  
  бекіту;
  ә) Тәрбиелік: Оқушыларды көпшіл болуға үйрету,  
  өзара көмегін қалыптастыра отырып, өз біліміне ғана  
  емес, басқа оқушының да біліміне жауапкершілікпен  
  қарауға дағдыландыру, өзін-өзі басқаруға үйрету  
  б)  
  Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту,  
  математикалық тілін, логикалық ойлау қабілетін,  
  практикалық дағдысын қалыптастыру
  Сабақтың типі: Білімді бекіту, меңгерту
  Сабақтың түрі: Ойын сабақ
  Сабақтың әдісі: Практикалық әдіс: ауызша және жазбаша жаттығулар
  Сабақтың көрнекілігі: Фишкалар, сызба салынған плакат,  
  проектор, слайдтар, тест
  Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
   ІІ. Үй тапсырмасын тексеру №  
   Үй тапсырмасы тексеріліп, дұрыс жауап 1-фишкамен бағаланады.
  “Бақытты сәт” оқыта үйрету ойыны
  
 
  -  гейм. “Бой сергіту” 
 -  гейм. “Бөшкеден шыққан бас қатырғыштар” 
 -  гейм. “Жұмбақ тас” 
-  гейм.“Сен - маған,мен - саған”   
-  гейм. “Көсемдікке ұмытылу”   
 Бүгінгі сабақтағы әрбір дұрыс жауап 1-фишкамен бағаланады.
  1 гейм.”Бой сергіту”
  -  1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешімі деп нені айтады? 
-  2. . Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің графиктері болатын түзулер қиылысса, осы теңдеулер жүйесінің неше шешімі болады? 
 
 
  -  3. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешкенде, қандай жағдайда шешімі болмайды? 
-  4.Қандай жағдайда шешімі көп болады? 
 
  2 гейм. «Бөшкеден шыққан бас қатырғыштар»
 
 
  3 гейм. «Жұмбақ тас»  
   
  №
  4 гейм. «Сен маған, мен саған»
  -  Бөлменің төрт бұрышында төрт мысық, әрқайсысының алдында үш мысықтан болса, барлығы неше мысық? 
-  Үстелдің төрт бұрышы бар, егер бір бұрышын кесіп тастаса неше бұрыш қалады? 
-  Марат, Дастан, Асылбек үшеуі дойбы ойнады. Егер әрқайсысы екі партиядан ойнаса барлығы неше партия ойнады? 
-  Түнгі сағат 12-де жаңбыр жауып тұрса, 72 сағаттан соң күн ашылып тұрды ма? 
-  Алманың жартысы неге ұқсас? (екінші жартысына) 
-  2,5 таяқтың неше ұшы бар? (6 ұшы бар) 
-  Қандай тізбектей тұрған үш санның қосындысы мен көбейтіндісіне тең? 
-  32 нешеге тең (9) 
-  Ең үлкен екі таңбалысан? (99) 
-  1 Сағатта неше секунд бар? (3600) 
 
 
  5 гейм. «Көсемдікке ұмтылу»
  Тест жұмысы
  І нұсқа
  
 
            | Тобы | Рет саны | Берілгені | Табу керек | Жауаптары | 
  | А | В | С | 
  | А(1ұпай) | 1 | 
 | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (3;4) | (3;6) | (4;3) | 
  | 2 | 
 | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (15;6) | (9;15) | (4;17) | 
  | 3 | 
 | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (6;-1) | (3;-6) | (-6;1) | 
  | В(2ұпай) | 4 | Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 3см артық,ал периметрі 26см болса, ұзындығы мен енін   табыңдар. | Теңдеулер жүйесін құрып, қосу тәсілімен шешіңіз: | Ұзындығы-8см, ені-5см | Ұзындығы-10см, ені-3см   | Ұзындығы-20см,ені-3 см | 
  | 5 | 
 | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (9;5) | (9;3) | (9;6) | 
  | С(3ұпай) | 6 | 
 | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (5;-3) | (3;-5) | (-6;1) | 
 
   
 
   ІІ нұсқа  
  
 
            | Тобы | Рет саны | Берілгені | Табу керек | Жауаптары | 
  | А | В | С | 
  | А(1ұпай) | 1 | 
 | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (15;9) | (9;15) | (15;6) | 
  | 2 | 
 | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (-6;1) | (3;-6) |  (6;-1) | 
  | 3 | 
 | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (4;3) | (3;6) |  (3;4) | 
  | В(2ұпай) | 4 | Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 3см артық,ал периметрі 26см болса, ұзындығы мен енін   табыңдар. | Теңдеулер жүйесін құрып, қосу тәсілімен шешіңіз: | Ұзындығы-8см, ені-5см   | Ұзындығы-10см, ені-3см | Ұзындығы-20см,ені-3 см | 
  | 5 | 
 | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (9;5) | (9;6)   | (9;3) | 
  | С(3ұпай) | 6 | 
 | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (-6;1) | (3;-5) |  (5;-3) | 
 
   
 
  
 
  
 
  
 
  
 
   
  Жауаптары: І нұсқа 1)С 2)А 3)А 4)А 5)С 6)А  
  ІІ нұсқа 1)С 2)С 3)А 4)А 5)В 6)С  
  
 
  ІҮ.Бағалау:
   
 
  Ү.Үйге тапсырма беру. №1550,1552
  
 
  
 
  ҮІ.Қорытынды
  
 
   
 
   
 
   
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  №257 орта мектеп
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  С а б а қ ж о с п а р ы
  
 
   Тақырыбы: Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі
  Координаталары бойынша нүктені салу
  
 
  
 
   Сыныбы: 6 «А» сынып
  
 
   Пән мұғалімі: Рсаева Айман
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  Қызылорда, 2011жыл