Просмотр содержимого документа
«Har xil ishorali sonlarni qo'shish»
O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
NAMANGAN VILOYATI
XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
Norin tumani XTB ga qarashli 7-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabi matematika fani o’qituvchisi Shomirzayeva Mahbubaning matematika fanidan
2019-2020 o’quv yilida tayyorlangan namunaviy 1 soatlik
Ushbu dars ishlanma innavatsion usullardan foydalanish va DTS talablari asosida tayyorlandi.Bu dars ishlanmadan umumiy o’rta ta’lim maktablarining matematika fani o’qituvchilari foydalanishi uchun mo’ljallangan.
Muallif: Norin tumani Xalq ta’limi bo’limiga qarashli 7-umumiy
o’rta ta’lim maktabining 1-toifali matematika fani o’qituvchisi
Shomirzayeva Mahbuba
Muxarrir: Norin XTBga qarashli matematika fani uslubchisi
G`ofurov Hamidullo
Taqrizchi: Norin tuman Xalq ta’limi bo’limiga qarashli 14-sonli IDUMI oliy toifali o’qituvchisi Rahmonov Shermuhammad
Norin tumani xalq ta’limi bo’limiga qarashli 7-umumiy o’rta ta’lim maktabining 1-toifali matematika fani o’qituvchisi Shomirzayeva Mahbubaning 1 soatlik dars ishlanmasiga
T A Q R I Z
Pedagog o’z mehnatini ijodiy mehnatga aylantirganda pedagoglik ishining nazariyasini ham amaliyotni ham astoydil o’rganib,tashabbuskorlik bilan ishlab, o’quvchilarni qiziqtirishi,ularning ishini faollashtirishi, o’rganilayotgan ma’lumotlarni hayot bilan bog’lagandagina o’quvchilarni o’qitish va tarbiyalashda muvaffaqiyatli natijalarga erishadi.
Namangan viloyati Norin tumanidagi 7-umumiy o’rta ta’lim maktabining
1-toifali matematika fani o’qituvchisi Shomirzayeva Mahbuba o’z mehnatiga sidqidildan yondoshadigan, yangi usullar va vositalarni ishlab topib, darslarga har tomonlama puxta tayyorgarlik ko’radigan texnika vositalari hamda ko’rgazmali qurollardan o’rinli va samarali foydalanib dars berib kelayotgan jonkuyar o’qituvchilardan biri hisoblanadi.
O’qituvchining 7-sinflar uchun tayyorlangan ’’Har xil ishorali sonlarni qo`shish ’’ mavzusidagi mazkur dars ishlanmasida ham ilmiylik va izchillikka alohida e’tibor berilgan.
Interfaol usullardan, Insert jadvalini ,,BBB’’ usulida tuldirish , ’’ Klaster ’’, tezkor savol javob usullaridan unumli foydalanilgan.
Mazkur dars ishlanmasi Norin tuman metodik kengashining 2020-yil ------ ------------- kunida bo’lib o’tgan yig’ilishida ----- sonli qarori bilan viloyatda ommalashtirishga tavsiya etildi.
Mavzuni yoritishda bevosita,Vatan tuyg’usi, Tasviriy san’at fanlariga bog’lanib o’tilganligi darsni tushunarli
bo’lishiga olib keladi.
Bu esa o’quvchilar mavzuni tez va oson o’zlashtirishiga sharoit yaratadi.
Mavzuni tushuntirish mobaynida hayotiy voqelikka bog’langanligi tufayli dars qiziqarli chiqqan.
Shu bilan birgalikda o’quvchilarda o’zini o’zi rivojlantirish,milliy va umummadaniy kompetensiyalarini rivojlantiradi,bilim,ko’nikma,malaka hosil qiladi.
Ushbu dars ishlanma barcha matematika fani o’qituvchilari uchun qo’llanma vazifasini o’tashiga ishonch bildiraman.
Taqriz yozuvchi.
Norin tuman xalq ta’limi bo’limiga qarashli 14-sonli IDUMI ning oily toifali matematika fani o’qituvchisi
Rahmonov Shermuhammad
Mavzu: Har hil ishorali sonlarni qo’shish.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy:O’quvchilarga har hil ishorali sonlarni qo’shish haqida tushuncha berish
Tarbiyaviy: O`quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, komil inson sifatida voyaga yetishiga hissa qo`shish. Ajdodlarimiz buyuk me’rosi bilan o’quvchilarni tanishtirish
Rivojlantiruvchi:O`quvchilarning xotirasini shakllantirish, dunyoqarashini kengaytirish, ularni mantiqiy fikrlashga o’rgatish
Tayanch kompetensiyalar:
Axborot bilan ishlash kompetensiya elementi: mavzu doirasida ko’rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish.
Fanga oid kompetensiyalar:o‘rganilgan matematik tushunchalarni va qoidalarni tushuntirib bera oladi, tegishli misollar keltira oladi;
Butun sonlarni o‘qiy oladi, yoza oladi, taqqoslay oladi, tartibga sola oladi, koordinata o‘qida, turli ko‘rinishlarda va modellarda tasvirlay oladi;
Berilgan songa qarama-qarshi sonni, sonning modulini topa oladi, turli ko‘rinishlarda va modellarda tasvirlay oladi.
Dars turi: yangi bilim, malaka, ko’nikmalarni shakllantiruvchi
Dars jihozi: darslik, konspekt, ko’rgazmali qurollar, tarqatma materiallar
Tashkiliy qism:
Salomlashish
Navbatchi axborotini tinglash
3. Ma`naviyat daqiqasi:
a) Fevral oyida qaysi allomalarimiz tavallud topgan?
b) Nima uchun Alisher Navoiyni shoir, olim va davlat arbobi deb ataymiz?
d) Nima uchun Zaxiriddin Muhammad Boburni shox va shoir deb ataymiz?
e) 2020-yil qanday nomlandi?
f) Raqamli iqtisodiyot deganda nimani tushunasiz?
O`quvchilarni 3 guruhga ajratildi.
“Farobiy”
“Buhoriy”
“Beruniy”
IV. O’tilgan mavzularni mustahkamlash: O`tilgan mavzularni mustahkamlash uchun har bir guruh uchun alohida savollar o`yini o`ynaldi.
“Farobiy” guruhi uchun “Qulupnayni savatga soling”
“Buhoriy” guruhi uchun “Kapalaklarni qutqaring”
“Beruniy” guruhi uchun “Olmalarni terib oling” o`yini o`ynaldi.
Bunda “Farobiy” guruhi g`olib bo`ldi.
Uy vazifalarini tekshirish.
Asosiy qism
Har hil ishorali modullari teng bo’lmagan sonlarni qo’shish uchun:
1) katta moduldan kichigini ayirish;
2) ayirma oldiga katta modulli qo’shiluvchi ishorasini qo’yish kerak.
Qarama-qarshi sonlar yig’indisi nolga teng.
Ihtiyoriy n soni uchun n+(-n)=0
837-misol.
1) -3+(-3)=0 2) -4+(-6)=-10 3) -10+10=0
4) -9+9=0 5) 18+(-17)=1 6) +1+(-6)=-5
838-misol.
1) -8,5+(+1,5)=-7 2) -7,5+(+2,5)=-5
3) 4,8+(-5,2)=-0,4 4) 7,3+(-1,3)=6
5) -9,2+1,8=-7,4 6) -9,5+5,5=-4
839-misol.
840-misol.
1) a0; b0 ekanligidan a+b0 kelib chiqadi.
2) a
3) a0; b
Mustahkamlash: Darsi mustahkamlshda mantiqiy boshqotirmadan foydalandim.
Boshqotirmani yechishda hamma guruh a`zolari faol qatnashdi va do`stlik g`alaba qozondi.
Baholash: Dars davomida hamma guruh a`zolari faol qatnashdi, guruhlar o`rtasidagi musobaqada “Farobiy” guruhi g`olib bo`ldi.