«М.Әуезов атындағы орта мектебі» КММ
Сабақтың тақырыбы:
Дәрежелік функцияның туындысы
Типі : Жаңа білімді меңгерту
Түрі : Сабақ -практикум,жаттықтыру сабағы
Пәні: Алгебра және анализ бастамалары
Сыныбы: 10а
Пән мұғалімі:
Қали Орынтай Төкенқызы
Күні: 21.01.2016 ж
Сабақ ұстанымы: «Адамның алдында ақылға апаратын үш жол бар:
Ұқсау жолы,бұл – ең жеңілі,
Ойлау жолы,бұл – ең жақсысы,
Жеке ізденіс жолы,бұл – ең жауаптысы »
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға туынды табу ережелерін,яғни қосындының,көбейтіндінің және бөліндінің туындысын табу формуласын және дәрежелік функцияның туындысын табуды меңгерту.
Тәрбиелік: Шапшаңдыққа,ізденімпаздыққа,тиянақтылыққа,ұқыптылыққа баулу,жауапкершілікке тәрбиелеу.
Дамытушылық: Ой-өрісін дамыту,ойлау қабілетін арттыру,теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта,слайдтар,семантикалық карта,тест
Сабақтың әдісі: Ұжымдық оқыту,өзара оқыту,жұппен жұмыс,оқыта үйрету
Күтілетін нәтиже: * Туынды табу ережелерін біледі
* Қосындының, көбейтіндінің және бөліндінің туындысын табу формуласын есеп шығаруда қолдана алады.
* Дәрежелік функцияның туындысын табуды уйренеді.
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру
Үй тапсырмаларын тексеру.
1.Туынды туралы тарихи мағлұмат
2. «Барлық істің басшысы – білім мен ұғым» кезеңі (Сәйкестендіру тест)
ІІІ. Жаңа сабақ. «Білім теңіз түбі де,шегі де жоқ» кезеңі.
IV. «Бар нәрсеге білім қолды жеткізер» кезеңі (деңгейлік тапсырмалар)
V. «Білімді мыңды жығады» кезеңі «ҰБТ минуты» тест тапсырмалары
VI. Сергіту сәті «Сөзтізбек» ойыны
VII. «Білімге жұмсалған қаржы зая кетпейді» кезеңі. Есептер шығару
VIII. «Білгенге маржан» кезеңі. Семантикалық карта
IX. Сабақты қорытындылау: Өзін –өзі бағалау парағын толтыру
X. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.Оқушыларды түгендеу,оқушылардың назарын сабаққа аудару.Психологиялық ахуал туғызу.
Үй тапсырмаларын тексеру.
1.Туынды туралы тарихи мағлұмат.
Туынды ұғымы XVII ғасырда пайда болды.у′ мен f′′(x) белгіленулерін Лагранж енгізген.Туындыны дифференциалдау деп атаған Лейбниц болды.
2. «Барлық істің басшысы – білім мен ұғым» кезеңі (Сәйкестендіру тест)
ІІІ. Жаңа сабақ. «Білім теңіз түбі де,шегі де жоқ» кезеңі.
Дәрежелік функцияның туындысы: ( хα )′ = α*хα -1
«Бар нәрсеге білім қолды жеткізер» кезеңі (деңгейлік тапсырмалар)
І деңгей
І нұсқа ІІ нұсқа
1.Туындысын тап
f (x)= x 12 – 3x4 + 4 f (x)= 3x20 – 6x5 + 5
ІI деңгей
2.Қандай да функцияны формуламен бер.
(................)′= 6x5 + 8x-3 (................)′= -6x-7 - 4x + 9
ІII деңгей
3. f′ ′(x)= 0 теңдеуін шешіңдер:
f (x)= x 3 – 3x2 + 7 f (x)= 3x3 – 2x2 + 5
«Білімді мыңды жығады» кезеңі «ҰБТ минуты» тест тапсырмалары
1.Функцияның туындысын табыңыз. f (x)= (x – 5)(2x -5)
А) 2x2 – 15 В) 4x – 15 С) 2x2 – 15x Д) 4x + 15 Е) 4x2 – 15
2. f (x)= x3 – 9x функциясы берілген. f′ ′(x) ≤ 0 теңсіздігін шешіңдер
А) (-3;3) В) (-∞;-3]U[3;+∞) С) (-∞;-3)U(3;+∞) Д) [-3;3] Е) (-3;-3)
3. f (x)= 13x2 – 7x + 5 функциясының туындысын тауып, f′ ′(0) + f′ ′(-1) өрнегінің мәнін
есептеңдер.
А) -40 В) 30 С) 25 Д) -10 Е) 15
4. f (x)= 2x2 - 8x + 1 функциясы берілген. f′ ′(x)= 0 теңдеуін шешіңдер.
А) -4 В) 3 С) 2 Д) -1 Е) 1
5. Функцияның туындысын табыңыз. f (x)=
А) В) С) Д) Е)
VI. Сергіту сәті «Сөзтізбек» ойыны.Бір оқушы математикалық термин айтады,келесі
оқушы сол сөздің соңғы әрпінен басталатын терминді айтып жалғастыру
керек.Мысалы: Бөлшек......квадрат.....теңдік......
VII. «Білімге жұмсалған қаржы зая кетпейді» кезеңі. Есептер шығару.
Оқулықпен жұмыс . № 441(1;2) 156 бет
VIII. «Білгенге маржан» кезеңі. Семантикалық карта
Т у ы н д ы н ы т а б у е р е ж е л е р і
C*U′
U′ ± V′
U′*V + U* V′
0
1
( U * V )′
C′
( U ± V ) ′
( C*U )′
X′
IX. Сабақты қорытындылау: Өзін –өзі бағалау парағын толтыру
X. Үйге тапсырма беру
Формула жаттау.Талапкер -2015 тен туындыға байланысты есепер шығару.