Урок позволит добиться следующих целей: систематизація знань за темами: «Звичайні дроби», «Порівняння звичайних дробів», «Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками» и др.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Додавання і віднімання мішаних чисел»
«Подорож у Царство чисел»
Тема: «Додавання і віднімання мішаних чисел»
Клас: 5
Підручник : О.С.Істер
Цілі уроку
- Освітні: систематизація знань за темами: «Звичайні дроби», «Порівняння звичайних дробів », «Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками»; повторення, закріплення і узагальнення вивченого матеріалу; контроль за засвоєнням знань і відповідних навчальних умінь.
- Розвиваючі: розвиток математичного кругозору учнів; розвиток розумової діяльності, пам'яті, уваги, мислення і мовлення; підвищення інтересу до предмету.
- Виховні: виховання відповідальності, самостійності, вміння працювати в колективі, у групах; формувати культуру мовлення, активність уміння спілкуватися; почуття відповідальності за якість і результат виконуваної роботи.
Форма уроку: урок-подорож.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань і навичок.
Організаційні форми спілкування: фронтальна, індивідуальна, групова
Обладнання: картки для роботи в групах (із завданням), гуртки трьох кольорів (зелений, жовтий, червоний).
- виконання завдань; - стародавній сувій; -рішення завдань.
4.Фізкультхвилинка
5.Робота з картками
6.Підведення підсумків
7.Рефлексія
8.Домашнє завдання
Хід уроку
1.Організаційний момент
Продзвенів зараз дзвінок
Починається урок.
Подивіться, всі в порядку:
Книжка, ручки та зошити.
Доброго дня! Сьогодні я пропоную вам на цьому уроці здійснити подорож у Царство чисел. А як буде називатися наше Царство, нам допоможе в цьому ребус, який ви повинні будете розгадати.
Молодці, наше Царство називається «Мішані числа». Хлопці, а які дії ви вже вмієте виконувати з нашими числами? ( Додавання і віднімання) Отже, наша подорож буде проходити по темі «Додавання і віднімання мішаних чисел». А епіграфом нашої подорожі будуть слова Б. Паскаля
«Предмет математики настільки серйозний,
що не потрібно упускати можливості робити
його трохи захопливим і цікавим»
Ви не проти?! Як настрій? Тоді вперед!
2. Повторення та узагальнення вивченого матеріалу.
Однак прямо зараз відправитися в подорож ми не можемо. Будь-яка подорож вимагає підготовки, потрібно зібрати багаж.
Що для нас буде багажем? (Необхідні знання.)
І під час цієї подорожі ми повинні повторити необхідні правила та закріпити вміння додавати і віднімати мішані числа.
Отже, ми вирушаємо в Царство чисел.
(Діти задають один одному питання і самі на них відповідають).
-Які бувають дробу? (правильні, неправильні) -Що означає риса дробу? -Як називається число, що стоїть над дробової рисою? -Як називається число, що стоїть під дробової рисою? -Що показує знаменник дробу, чисельник? -Що таке мішані числа? -Як знайти цілу і дробову частини неправильного дробу? -Як записати мішане число у вигляді неправильного дробу? -Як складають і віднімають мішані числа?
А чи знаєте ви, що назва «чисельник» і «знаменник» ввів у вживання грецький учений – математик, чернець Максим Плануд. Довгий час дробу вважалися найважчим розділом математики. У німців навіть склалася приказка «попасти в дроби», що означає потрапити в скрутне становище. І сьогодні ми на уроці доведемо, що дроби не зможуть нас поставити в скрутне становище.
Отже, багаж зібраний, тепер треба скласти маршрут подорожі. -Відкриваємо зошит і записуємо число, класна робота. Маршрут нам допоможе скласти графічний диктант, який ми виконаємо. -Виконуємо графічну роботу. -Чи правильне твердження? «Так» Λ, «Ні» -
1) - правильна дріб 2)
3)
4)
5)
6) 7) - правильна дріб 8) - змішане число
Щоб не збитися з шляху, перевіримо наш маршрут. (Помінялися зошитами перевірили маршрут сусіда, невірне підкреслити олівцем). Λ_ΛΛ_Λ_Λ (Учні за допомогою кольорових гуртків показують своє рішення).
Зелену картку піднімають ті учні, які правильно визначили весь маршрут нашої подорожі без помилок, жовту – визначили точний маршрут і допустили 1-3 помилки, червону - це учні, які могли збитися з шляху і допустили 4 і більше помилок.
Отриманий малюнок – це маршрут нашої подорожі. Вершини на малюнку – це вершини, які нам потрібно сьогодні підкорити. Треба підкорити всі вершини, а скільки їх у нас? (5) Але з однією з них ми вже впоралися, виконали графічний диктант, визначивши маршрут нашої подорожі. І нам залишилося ще 4 вершини.
3. Основна частина. Подорож: виконання завдань
Продовжуючи подорож, рухаємося до наступної вершини «Стародавній сувій»
У старому занедбаному замку ми виявили обгорілий Стародавній сувій. Вивчаючи його, ми не відразу розібралися, як потрібно його розшифрувати. А як ви думаєте, що нам необхідно зробити в цьому завданні? (Поставити «+» або «- »). Утруднення викликано тим, що одна з рівностей невірно. Давайте допоможемо розшифрувати цей сувій: Учні записують у зошит і розставляють знаки. Далі виходять до дошки, розставляють учні по черзі знаки і коментують, використовуючи правила додавання і віднімання мішаних чисел. Відмінно, рухаємося до наступної вершини «розв'язування задач» Переходимо до вирішення завдань. (До дошки виходять два учні, а решта оформляють і вирішують в зошитах)
Рішення завдань № 1068, № 1070
4. Фізкультхвилинка
Фізкультхвилинка
Правильна дріб – руки підняти вгору і плескати.
Неправильна дріб – присісти, встати.
Змішане число – нагнутися, розігнутися.
5.Робота з картками
Відмінно, рухаємося далі і вище, залишилося зовсім небагато. І наступна вершина у нас складається з роботи в групах. Учнів розбивають на групи і роздають по три картки. У кожній картці вирішуючи приклади, кожним відповідей відповідають літери, в підсумку виходить і складається слово. Поєднавши всі слова разом, ми повинні отримати прислів'я, яка розкриває сенс нашого уроку.
Картки для групової роботи
Картка 1
11
н
м
з
и
а
о
я
1) 2)3) 4)
5) 6)
Картка 2
20
11
т
я
с
и
б
с
р
а
о
ю
1) 2) 3)
4) 5) 6)
7) 8) 9)
10)
Картка 3
11
я
е
л
п
р
а
о
к
1) 2) 3)
4) 5) 6)
7)
«Знання збираються по краплині»
6.Підведення підсумків
Можна дати завдання – розкрити зміст цього прислів'я, учні висловлюють свою думку.
(Можна поставити на полях у зошитах «!» знак, якщо ви легко впоралися з усіма завданнями і приклади вирішили без ускладнень, а «?» знак, якщо були десь труднощі, питання, сумніви.)
Урок на сьогодні завершено Але кожен повинен знати: Пізнання, наполегливість, праця До успіху в житті приведуть!
8.Домашнє завдання
І ми з вами підійшли до останньої вершини «Домашнє завдання» нашої подорожі в Царство «Змішаних чисел».
Воно буде творчим, тобто ви повинні будете пройти через цю вершину самостійно вдома.
1) скласти задачу з використанням правильних і неправильних дробів з однаковими знаменниками
2) казку про дроби або придумати ребус
3) розповідь «Для чого мені потрібні мішані числа?»