kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Д?режелік функциялар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Д?режелік функцияны? ?асиеттерін есеп шы?аруда тиімді пайдалану.   Оны? коэффициенттеріне ?арай  графиктеріні? орналасу жа?дайын ажырата алу. Топпен ж?мыс жасауда ынтыма?тасты??а, ал?ан білімдерін пайдалана алу?а т?рбиелеу.  О?у мен жазуда?ы сыни т?р?ыда ойлау технологиясыны? мынадай ?дістерін пайдаландым. Я?ни, с?ра?тар ?орапшасы, кубизм, венн диаграмма, ысты? орынды?. Ба?алауда топты? басбарма?, ?зін-?зі ба?алау пара?ы, критериалды ба?алау т?рлерін пайдаландым. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Д?режелік функциялар »

Математика пәнінің мұғалімі: Смаилова Аймекен Пердебекқызы

Сабақтың тақырыбы: және функциясы

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға және функцияларының қасиеттерін

пайдаланып есеп шығарту

Сабақтың міндеттері: 1 Білімділік: Оқушыларға және функцияларының

коэффициентіне қарай графиктерінің орналасу

өзгешеліктерін ұғындыру

2 Дамытушылық: Оқушының және

функцияларының қасиеттерін ажыратып өз бетімен

есеп шығару білігін дамыту

3 Тәрбиелілік: Оқушыларды топпен жұмыс жасауда сыйластыққа,

математикалық тілде ойын жеткізе білуге тәрбиелеу

Сабақтың әдісі: сұрақтар қорапшасы, кубизм, венн диаграмма және т.б.

Сабақтың ресурстары: интерактивті тақта, масштабты-координаталық А3 парағы,

қима қағаздар және т.б.

Күтілетін нәтиже: Дәрежелік функциялардың қасиеттерін ажыратып, графиктерін салуды

есеп шығаруда қолдана біледі. Оқушылар

функцияларының графиктерінің өзара орналасу өзгешеліктерін анықтай

алады.


Сабақ кезеңдері

Сабақтағы әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Пайда-

ланыл-

ған мо-

дульдер

Ұйымдастыру

кезеңі


/қызығушы-лықты ояту/


14 минут

А) «сұрақтар қорапшасы» әдісі

Ә) Алтын ереже

Б) «атом-молекула» ойыны

Сәлемдесу

А) партаға ішінде сұрақтар жазылған қорапшаны қойып, оқушыларға тапсырманың шартын түсіндіру

Ә) Алтын ережені қайталату

Б) ойын ойнату арқылы сыныпты үш топқа бөлу


А) бір-бірден сұрақты кезекпен алып жауап береді, бере алмаса басқа оқушыға мүмкіндік беріледі

Ә) алтын ережені барлығы қайталайды

Б) ойын арқылы төрт оқушыдан үш топқа бөлу



ІІ кезең

Білу

2 минут

А) Кубизм әдісі

/суреттеңіз/


А) үш топқада бірдей функцияларды суреттеуді тапсыру

А) үш топ топпен бірлесе отырып ауызша немесе жазбаша суреттейді


Түсіну

5 минут

А) Кубизм әдісі

/қолданыңыз/


А) әр оқушыға деңгейлік тапсырма беру

А деңгейіндегі оқушыға тапсырма:

график арқылы функция құрастыру

В деңгейіндегі оқушыға тапсырма: №68 есеп

С деңгейіндегі оқушыға тапсырма: берілген нүктелер арқылы график салу

А) әр оқушы өзіне берілген тапсырманы орындайды


Қолдану

8 минут

А) Кубизм әдісі

/салыстырыңыз/

Венн диаграмма

Ә) Кубизм әдісі

/көз алдыңызға не елестейді/



А)

функцияларын салыстырғызу

Ә) сұрақ: квадраттық және кубтық функцияға есеп шығарғанда немесе оқығанда ойыңызға не келеді?

А) әр топ венн диаграмманы толтыру және оқып қорғау

Ә) сұраққа ауызша жауап беру

Сыни тұрғыда ойлау



Талдау

8 минут

Кубизм әдісі

/зерттеңіз/


дәрежелік функцияларды зерттеуді тапсыру

әр топ екі функцияны салыстыра отырып зерттейді және қорғайды

ОЖӘ

Жинақтау

4 минут

Кубизм әдісі

/талқылау/

Ыстық орындық әдісі


ашық сұрақтар қоюына бейімдеу

оқушылар деңгейіне қарай бір-біріне ашық сұрақтар қойып талқылайды

Талантты және дарынды балаларды оқыту

ІІІ кезең

Бағалау

4 минут

кері байланыс

өзін-өзі бағалау парағын толтыру

топтарға бір-бірін бағалату, әр оқушыға кері байланыс парағын толтырту және критериалды бағалау

әр топ басқа топтарды бағалайды және әр оқушы өзін-өзі кесте бойынша бағалауды толтыру


Қорытынды


Үйге тапсырма: тақырыпқа сәйкес сөзжұмбақ, ребус, тест, есеп құрастыру




Тікбұрышты координаталар жүйесін кім ашқан?



х айнымалысының әрбір мүмкін болатын мәніне у айнымалысының бір ғана мәні сәйкес келсе онда у айнымалысы не деп аталады?



Аргументтің мүмкін болатын мәндер жиыны не деп аталады?



х айнымалысының мүмкін болатын мәндер жиыны?



функциясының графигі не деп аталады?



Параболаның симметрия осіндегі нүкте қалай аталады?



У осіне симметриялы фигура?



Шексіз үздіксіз сызық?



Параболаның тармақтары қандай жағдайда төмен қарайды?



Парабола бірінші және екінші ширекте қандай жағдайда орналасады?



Координаталар басына симметриялы фигура?



Теріс санның квадраты?


Теріс санның кубы?



Суреттеңіз


Қолданыңыз


Салыстырыңыз


Зерттеңіз


Тақырып туралы ойлағанда көз алдыңызға не келеді?


Талқылаңыз: пікірді қолдаңыз немесе қарсы шығыңыз

































1 Менің тақырыпты түсінуім:

А) барлығын түсініп алдым Б) толық түсінбедім В) аз ғана түсіндім, маған көмек

керек


2 тапсырманы орындағандағы алған бағам:

-----------------

3 Мен сабақта ........ қатыстым

А) өте жақсы Б) жақсы В) орташа С) өте төмен


4 Менің жұмысымның бағасы:

------------------

5 Бүгінгі сабаққа баға:

-----------------





1 Менің тақырыпты түсінуім:

А) барлығын түсініп алдым Б) толық түсінбедім В) аз ғана түсіндім, маған көмек

керек


2 тапсырманы орындағандағы алған бағам:

-----------------

3 Мен сабақта ........ қатыстым

А) өте жақсы Б) жақсы В) орташа С) өте төмен


4 Менің жұмысымның бағасы:

------------------

5 Бүгінгі сабаққа баға:

-----------------





1 Менің тақырыпты түсінуім:

А) барлығын түсініп алдым Б) толық түсінбедім В) аз ғана түсіндім, маған көмек

керек


2 тапсырманы орындағандағы алған бағам:

-----------------

3 Мен сабақта ........ қатыстым

А) өте жақсы Б) жақсы В) орташа С) өте төмен


4 Менің жұмысымның бағасы:

------------------

5 Бүгінгі сабаққа баға:

-----------------




Критериалды бағалау

Оқушылардың аты-жөні

дескрипторлар


1

Бейшехан А









2

Дулат Қ









3

Жорабек А









4

Жорабек Е









5

Мадеш Н









6

Нуриддинұлы Б









7

Нұрғалиұлы Е









8

Қосылған А









9

Рысбек Бекзат









10

Сапарбек Ф









11

Серікбай Алуа









12

Тоқберген О









13

Тұрсынбай Н









критерийлер

Аргумент ж/е функ-ция ұғымын ажы-рата алады

Санды дәрежей алады

Берілген функцияға кесте құра біледі

Координаталарды координаталық жа-зықтыққа белгілей алады

Қасиеттерін айта алады



























Сабақ басында


Сабақ соңында

Оқушының аты-жөні

Өте жақсы

Жақсы

Қанағат-танарлық

Оқушының аты-жөні

Өте жақсы

Жақсы

Қанағат-танарлық

1.






1.






Әр оқушының сабақ барысындағы көңіл-күйі




Сабақ басында


Сабақ соңында

Оқушының аты-жөні

Өте жақсы

Жақсы

Қанағат-танарлық

Оқушының аты-жөні

Өте жақсы

Жақсы

Қанағат-танарлық

1.






1.







Әр оқушының сабақ барысындағы көңіл-күйі




Сабақ басында


Сабақ соңында

Оқушының аты-жөні

Өте жақсы

Жақсы

Қанағат-танарлық

Оқушының аты-жөні

Өте жақсы

Жақсы

Қанағат-танарлық

1.






1.






Әр оқушының сабақ барысындағы көңіл-күйі


ВЕНН ДИАГРАММА












Критериалды бағалау

Оқушылардың аты-жөні

дескрипторлар
























баға


1

Бейшехан А
































2

Дулат Қ
































3

Жорабек А
































4

Жорабек Е
































5

Мадеш Н
































6

Нуриддинұлы Б
































7

Нұрғалиұлы Е
































8

Қосылған А
































9

Рысбек Бекзат
































10

Сапарбек Ф
































11

Серікбай Алуа
































12

Тоқберген О
































13

Тұрсынбай Н
































критерийлер

Аргумент ж/е функция ұғымын ажырата алады

Оң және теріс сандарды дәрежей алады

Берілген функцияға кесте құра біледі

Координаталарды коор-динаталық жазықтыққа белгілей алады

Қасиеттерін математика-лық тілде айта алады

Берілген функцияның графигінің қандай ши-ректе орналасатынын түсіне білу

а – ның мәні өскен ж/е кеміген жағдайда функ-ция графигі Оу осіне қарағанда қалай орна-ласатынын түсіне білу

Берілген функцияның графигін салу

өз бетімен дәреже-лік функцияның қасиеттерін пайдаланып есеп шығара алады












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Д?режелік функциялар

Автор: Смаилова Аймекен Пердебековна

Дата: 18.11.2014

Номер свидетельства: 132180


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства