Білімділік: О?ушылар?а д?режелік функция туралы ??ым беріп, оларды? ?асиеттері ж?не графиктері туралы білім, біліктілік да?дыларын ?алыптастыру.
Дамытушылы?: Д?режелік функцияларды? аны?талу ж?не ?згеру облыстарын таба білу, оларды? графиктерін салу мен ?асиеттерін зерттеуді тере? ?рі жетік ме?гере білу біліктілігін дамыту. Шы?армашылы? ізденіске жетелеп, ба?ыт-ба?дар беру.
Т?рбиелік: О?ушыларды ??ыптылы? пен табандылы??а, е?бекс?йгіштік пен ізденім-пазды??а, тияна?тылы? пен зейінділікке баули отырып, математика п?ніне деген ?ызы?у-шылы?ын арттыру, математика ?леміне ??ілуге ба?ыт беру.
Просмотр содержимого документа
«"Д?режелік функция, оны? ?асиеттері ж?не графигі." »
Күні: 2.12.2011 ж.
11-сынып. Алгебра және анализ бастамалары.
25-сабақ.
Тақырып: Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға дәрежелік функция туралы ұғым беріп, олардың қасиеттері және графиктері туралы білім, біліктілік дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: Дәрежелік функциялардың анықталу және өзгеру облыстарын таба білу, олардың графиктерін салу мен қасиеттерін зерттеуді терең әрі жетік меңгере білу біліктілігін дамыту. Шығармашылық ізденіске жетелеп, бағыт-бағдар беру.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылық пен табандылыққа, еңбексүйгіштік пен ізденім-паздыққа, тиянақтылық пен зейінділікке баули отырып, математика пәніне деген қызығу-шылығын арттыру, математика әлеміне үңілуге бағыт беру.
Оқыту әдіс-тәсілі: Ақпараттық технологияны математика пәнін оқытуда тиімді пайдалану
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру: (2 минут)
Сәлемдесу.
Журналмен жүмыс.
Оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру.
Сабаққа мақсат қою.
Өткен материалдары қайталап еске түсіру(8 минут).
Ұй тапсырмасының орындалуының дұрыс-бұрыстығын интерактивтік тақта және презентация арқылы тексеру(1-презентация).
Рационал көрсеткішті дәреженің негізгі қасиеттері(1-флипчарт- кестелік тест).
Оқушы баяндамасы: Жұп және тақ функциялардың графиктерінің симметриялылығы туралы тұжырымдама. y=x, y=x2, y=x3, y= функцияларының графиктері мен қасиет-тері және x=a(a0,a=0,a, y=b(b0,b=0,b
Жаңа материалды түсіндіру: (14 минут)
Анықтама.
f(x)=xα, αR (1)
формуласымен берілген функцияны дәрежелік функция деп атайды.
n=0 болса y=1, α=1 болғанда y=x, ал α=3 болғанда y=x3 болады.
y y=x y y=x3
y=1
ОX O X
2(a)-флипчарт 2(b)-флипчарт
Жалпы n саны жұп сандар (2; 4; 6; 8; …) болса, онда олардың графиктері параболалар, ал тақ (3; 5; 7; 9; …) болса, онда 3; 5; 7; 9; … дәрежелі параболалар
n- жұп сандар болған жағдай. n-тақ сандар болған жағдай.
Мысалы : Y=x4 y=x5
y y
O X O X
3(a)-флипчарт. 3(b)-флипчарт.
Бүтін теріс көрсеткішті дәрежелік функция. 4(a), 4(b) –флипчарттар.
y=x-n, nN. (3)
y= x-2 = ( n-жұп) y= x-3= (n- тақ)
функцияларының графиктерін сызайық.
y= x-2 = y y= x-3 =
y
( n-жұп) (n- тақ)
o
x
x
o
4(a) – флипчарт. 4(b) – флипчарт.
Егер α= (мұндағы n,m - өзара жай натурал сандар) және m5(a) - флипчарт.
Y
y= (n-жұп сан)
x
O
5(a)- флипчарт
α= 1 жағдайында, оң бөлшек көрсеткішті y= дәрежелік функциясын аламыз
5(b) - флипчарт.
y= = y==
Y
Y
1)( n – жұп сан)
O
X
X
O
5(b)- флипчарт 6 -флипчарт
Егер α= (мұндағы n,m - өзара жай натурал сандар) болса, онда m
(6- флипчарт).
1-мысал. теңсіздіктер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер
Y
(3-презентация).
y=x+4
X
3-презентация
Жаңа материалды бекіту: (10 минут)
№ 129 (1,2) Берілген графигі бойынша f(x ) = - және f(x) = функцияларының қасиеттерін атаңдар(4- презентация)
Y Y
y=+2
X
O
2
- 4
x
-4
№133(1) f(x)= функциясының графигін қарапайым түрлендірулерді қолданып g(x)= функциясының графигін қалай сызуға болады? Графикті қолданып функцияға сипаттама беріңдер(7 – флипчарт).
Y
y=y=
X
1
O
16
-7y= -7
7-флипчарт
№134(2) = 4,5 теңдеуінің неше шешуі болатынын графиктік тәсілмен анықта(8-флипчарт).
ABY=4,5
8-флипчарт.
Тестті компьютердің көмегімен алу. (6 минут).
Үйге тапсырма беру: (3), (2 минут)
Сабақты қорытындылау, Оқушылар білімін бағалау. (3 минут)
«Бекітемін»
Мектеп директоры
_________Д.А.Рахимберлина
«___» _________2011
«Келісемін»
Оқу ісінің орынбасары
___________Байтасова
«___» _________2011
«Қаралды»
Әдістеме бірлестігінің жетекшісі ___________Н.Б.Мырзанова
«___» _________2011
Астана қаласы Білім басқармасы
№ 34 орта мектеп мемлекеттік мекемесі
Тақырыбы:«Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі»