Бұрыш бұрыштарды салу тақырыбына есептер  шығаруға үйрету
 
    
    
    
    
            
                Просмотр содержимого документа
                
                «Бұрыш. Бұрыштарды салу.Есептер шығару»
            
            
                                                              
 
  Сабақтың тақырыбы: 139-сабақ Арифметикалық амалдардың қасиеттері
  Сабақтың мақсаты:  
   арифметикалық амалдардың қасиеттерін есептеу барысында пайдалана алу қабілетін нығайту.
  Есептеу қабілетін, есептеу дағдысын жетілдіру; әртүрлі есептер шығаруға үйрету.
  Сауаттылыққа ,ұжымда жұмыс істей білуге тәрбиелеу
 
  Көрнекілігі: элек. Оқулық, кестелер
  Сабақтың барысы :
  І.Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылардың назарларын сабаққа аудару
  ІІ. Үй тапсырмасын сұрап,пысықтау
  ІІІ . Жаңа сабақ
  Тірек білімін, білік дағдыларын жетілдіру.
  Қай санға 1-ді қоссақ, 160 000 шығады?
  1) 159 999; 2) 159; 3) 15 999; 4) 159 000.
  342 580 санында неше жүздік бар?
  1)425; 2) 342 жүздік; 3) 5 жүздік; 4)34 258.
  Егер 14 390 санын 3 жүздікке азайтсақ неше қалады?  
  1) 14 090; 2) 1 390; 3) 1 090; 4) 14 690.
  84 026 санында екінші разрядтың неше бірлігі бар?  
  1)26; 2)2; 3)84; 4)8.
  1 000 мен 546 сандарының қосындысы шығу үшін 1 346 санын қаншаға арттыру қажет?
  1) 300-ге; 2) 100-ге; 3) 200-ге; 4) 20-ға.
  
 
  Оқулықпен жұмыс
  №1 Амалдардың орындалуын тиімді тәсілмен есептеуді оқушылардың өзіндік жұмысы ретінде беріледі.
  №2
  А) 1ц=100 кг
  Ш: (5400+7200):50=252 Ж: 252 қап
  Ә) Ш: (125*12) +(480*12)=7260 Ж: 7260 шарғы жіп
  №3
  А) Ш: 5850:13=450 м2 (ауданы) 450:30=15м (ені)
  Ә) Ш: 30*40=1200м2  
  1200*9=10800 кг/м2
  10800:3=3600кг
  10800+3600=14400 кг Жауыбы: 14400кг
  №5 Транспортирдің көмегімен берілген бұрыштарды салу жұмыстары жүргізіледі.
  №6
  Жыл
  
 
  Қала  
  2007 жыл
  2008 жыл
  2009 жыл
  Астана
  574 448
  602 684
  639 311
  Алматы
  1 287 246
  1 324 739
  1 365 105
  Оқушылар жыл сайын адам саны қаншаға артып отырғанын есептеп шығарады.
  №8, 139-сабақ. Сызбада неше үшбұрыш бар? Жауабы: 35 үшбұрыш бар.
  Ү. Үйге тапсырма: №6,7 105-бет