Алматы облысы Жамбыл ауданы
А.Қарсақбаев атындағы орта
мектептің математика пәні мұғалімі
Исмайлова Акмарал Есиркегеновна
Математика 5-сынып
Сабақ тақырыбы: Бұрыш. Бұрыштың шамасы
Сабақ мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың бойында бұрыш туралы және оның шамасы туралы түсініктер пысықтап, жетілдіру.
Дамытушылық: Оқушылардың бұрыш,бұрыштың шамасы бойынша білім дағдыларын дамыту
Тәрбиелілік: Еңбексүйгіштікке, рухани-эстетикалық қасиеттерін, пәнге деген қызығушылықтарын, өмірге деген көзқарастарын арттыру.
Сабақтың типі: бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: жұппен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі материалдар, транспортир,сызбалар
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
- Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру.
2.Сабақтын тақырыбын,мақсатын хабарлау
- Алған білімдерді тереңдету, нақтылау, берілген білімдердің берік қалауын көздеу, олқылықтарды жою.
3. Үй тапсырмасын тексеру.
- Үйге берілген есептердің шығару жолдарын тексеріп шығу.
4. Өткен сабақты түсінгенін тексеру:
1. Бұрыш дегеніміз не?
2.Бұрыштың қабырғалары, төбесі деп нені айтады?
3. Бұрыштың өлшем бірлігі қалай аталады?
4. Жазыңқы бұрыш неше градусқа тең?
5. Транспортир не үшін қажет?
6. Биссектриса дегеніміз не?
5. Сабақты бекіту
№1389
. Осы бұрыштың ішінен ОС сәулесі
С
А
жүргізілген.
градустық өлшемін табыңдар. Дәптерге есептің
52 ̊
шартына сәйкес суретін салыңдар.
В
О
Шешуі: 87-52=35
Жауабы: 35 градус.
№1390
7.17-суреттегі NOF=130 градус. NOР бұрыштыі градустық өлшемі неше градус?
Шешуі: 180-110=70
180-130=50
180-50-70=60
Жауабы: 60 градусқа тең.
№1392. Есепті теңдеу құру арқылы шығарыңдар.
NOK бұрышы 120 градусқа тең. Оның ішінен OD сәуулесі жүргізілген. NOD бұрышы DOK бұрышынан:
1) 20 градусқа үлкен; 2) 3 есе үлкен;
DOK бұрышы неше градус?
Шешуі:
1) х+х+20=180
2х=180-20
2х=160
х=80
2) 3х+х=180
4х=180
х=45
Жауабы: 80 және 45 градустарға тең.
Сабақты қорытындылау, бағалау.
Ағаш сарай үстіне құлады. Құлағанда қандай бұрыш жасайды?
6.Үйге тапсырма: № 1394 , №1396 есептерді шығару, ережелерді жаттау.