Күні: 18.10.2016 сыныбы: 8 «Б» пәні: алгебра |
Тақырыбы | Бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан арылу. |
Мақсаты | Оқушылардың бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босатуды білу , білімдерін бекіту және өз беттерімен ізденуге, қорытындылай білуге, ойлауға пайымдауға, шешім қабылдауға үйрету керек. Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. |
Күтілетін нәтиже | 1.бөлшектің бөлімін иррационалдықтан құтылуды білді (барлығы) 2. есепті емін еркін шығарады. 3. сыни ойлауға арналған тапсырмаларды орындайды (кейбіреулері) |
7 модульдің қолданылуы | “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Деңгейлік тапсырмалар, «Қораптағы есеп», тест. |
Қолданылатын ресурстар | Маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер. |
Ұйымдастыру кезеңі Тренинг | Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін. Топқа бөлдіремін. Қалай отыратындықтарын түсіндіремін. | Мұғаліммен сәлемдеседі. Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады. Түрлі түсті қағаздарды алып сол бойынша топ құрып орындарына отырады. |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білім Қызығушылық тарын ояту | Үй тапсырмасын тексеру. | Үйге берілген тапсырманы оқушыларға дәптерлерін ауысып тексеруді тапсырамын. | Оқушылардың мұндағы мақсаты үй жұмысын тексергенде әділ бағалай білу. |
Түсіну | «Бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан арылу» туралы жаңа тақырып | Жаңа тақырыпты мысалдар арқылы оқушыларға түсіндіремін. Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату дегеніміз – берілген бөлшекті түрлендіру арқылы бөлімі рационал сан болатын бөлшекке келтіру. Мысалы: Егер бөлшектің бөлімінде квадрат түбірлері бар өрнектердің қосындысы немесе айырымы болса, онда бөлшектің алымы мен бөлімін «бөлімінің түйіндес өрнегіне» көбейтеміз. Мысалы: | Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдап отырады. |
Қолдану | «Қораптағы есеп» әдісі бойынша оқулықпен жұмыс. | Оқушыларға қораптағы карточканы алуын ұсынамын. Қорапта оқулықтағы №81 есепті 4 топқа бөліп жазылған. №1 1. 6. №2 2. 5. №3 3. -
№4 4. | Әр топтан бір оқушы қораптан карточка алады. Топ мүшелері өздеріне тиісті есептерді топпен бірлесіп А3 форматтағы қағазға шығарып, тақтаға шығып түсіндіріп береді. |
Талдау | Деңгейлік тапсырмалар. | Әр топқа деңгейлік тапсырмалар беремін. №1 жасыл карточка («5») Бөлшек бөлімін иррационалдықтан босат: Сары карточка («4») Салыстыр: Қызыл карточка («3») Есепте: Көк карточка («2») 24*56 №2 жасыл карточка Бөлшек бөлімін иррационалдықтан босат: Сары карточка («4») Салыстыр: Қызыл карточка («3») Есепте: Көк карточка («2») 6633 №3 жасыл карточка («5») Бөлшек бөлімін иррационалдықтан босат: Сары карточка («4») Салыстыр: Қызыл карточка («3») Есепте: Көк карточка («2») 59*42 №4 жасыл карточка («5») Бөлшек бөлімін иррационалдықтан босат: Сары карточка («4») Салыстыр: Қызыл карточка («3») Есепте: Көк карточка («2») 729:9 | Оқушылардың мұндағы мақсаты әр оқушы өз деңгейінің есептерін шығарады. |
Жинақтау | Тақырыпқа байланысты тест арқылы сабақты жинақтау. | Тақырып бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа тест сұрақтарына жауап беру тапсырылады. №1 Тест а) 0,2 в) 0,1 с) 0,72 2. а) 11 в) 27 с) -11 3. Амалдарды орында: а) -11,9 в) -7,7 с) 4,1 4 а) в) с) № 2 Тест а) 0,4 в) 0,1 с) 0,72 2. а) 62 в) 71 с) -15 3. Амалдарды орында: а) 4,1 в) -11,9 с) -7,7 4 а) в) с) № 3 Тест а) 0,8 в) 0,1 с) 0,72 2. а) 28 в) 18 с) -15 3. Амалдарды орында: а) 25 в) 625 с) 2,5 4 а) в) с) ; № 4 Тест а) 0,8 в) 0,1 с) 0,72 2. а) 28 в) 18 с) -15 3. Амалдарды орында: а) 25 в) 65 с) 5 4 а) в) с) ; | Әр топ өзара тақырыпқа қатысты тестті шешіп, жауабын тақтаға шығып қорғайды, тақырыпты жинақтайды. |
Бағалау | Өзін-өзі бағалау (2 мин) Фишка, формативті бағалау | Әр кезең барысында оқушыларды фишка арқылы бағалап отырамын. | Өзін- өзі топпен бағалайды. |
Рефлексия | Стикерлерді толтыру. | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну. | Ұсынылған стикерді толтыру. |
Үйге тапсырма беру | 31-бет, №87 | Оқушыларға үй тапсырмасын түсіндіріп, күнделіктеріне жазып алуын айтамын. | Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |