kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бірм?ше ж?не к?пм?ше тарауын ?айталау саба?ы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ма?саттары: О?ушыларды? бірм?ше, бірм?шені? стандарт т?рі, к?пм?ше ж?не олар?а амалдар ?олдану, к?пм?шені к?бейткіштерге жіктеу ж?нінде ал?ан білімдерін тере?дету.
 Ой - ?рісін дамыту, ойлау ?абілетін арттыру, теориялы? білімін практикада ?олдану да?дысын ?алыптастыру.
 Шапша?ды??а, ізденімпазды??а, тияна?тылы??а, ??ыптылы??а
баулу, ?жымшылды??а, ауызбіршілікке т?рбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бірм?ше ж?не к?пм?ше тарауын ?айталау саба?ы»

Пәні: Алгебра Тақырыбы: Бірмүше және көпмүше тарауын қайталау Сыныбы: 7 “Б”

Пәні: Алгебра

Тақырыбы: Бірмүше және көпмүше тарауын қайталау

Сыныбы: 7 “Б”

Сабақтың тақырыбы:  Бірмүше және көпмүше  тарауын қайталау. Сабақтың мақсаттары: Білімділік: Оқушылардың бірмүше, бірмүшенің стандарт  түрі, көпмүше және оларға амалдар қолдану, көпмүшені  көбейткіштерге жіктеу жөнінде алған білімдерін тереңдету. Дамытушылық:   Ой - өрісін дамыту, ойлау қабілетін арттыру, теориялық  білімін практикада қолдан білу дағдысын қалыптастыру.  Тәрбиелік: Шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа, тиянақтылыққа,  ұқыптылыққа баулу, ұжымдық ауызбіршілікке тәрбиелеу.  Сабақтың түрі: Қайталау, Бекіту сабағы.  Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс, өз бетінше жұмыс  Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, тест тапсырмалары
  • Сабақтың тақырыбы: Бірмүше және көпмүше

тарауын қайталау.

Сабақтың мақсаттары:

  • Білімділік: Оқушылардың бірмүше, бірмүшенің стандарт

түрі, көпмүше және оларға амалдар қолдану, көпмүшені

көбейткіштерге жіктеу жөнінде алған білімдерін тереңдету.

  • Дамытушылық:

Ой - өрісін дамыту, ойлау қабілетін арттыру, теориялық

білімін практикада қолдан білу дағдысын қалыптастыру.

  • Тәрбиелік: Шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа, тиянақтылыққа,

ұқыптылыққа баулу, ұжымдық ауызбіршілікке тәрбиелеу.

  • Сабақтың түрі: Қайталау, Бекіту сабағы.
  • Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс, өз бетінше жұмыс
  • Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, тест тапсырмалары

салынған слайдтар,компьютер,үлестірмелі топтамалар .

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:   Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, үш топқа бөліп отырғызу, назарын сабаққа аудару, сабақтың мақсат, міндеттерін еске түсіндіру. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. ІІІ. Өткенге шолу. ІҮ. Ойлан тап (ауызша есептеу) ІІІ. Бекіту сабақ. І V . Қорытынды:  Бағалау.  Үйге тапсырма беру.

Сабақтың барысы:

  • І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, үш топқа бөліп отырғызу, назарын сабаққа аудару, сабақтың мақсат, міндеттерін еске түсіндіру.

  • ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
  • ІІІ. Өткенге шолу.
  • ІҮ. Ойлан тап (ауызша есептеу)
  • ІІІ. Бекіту сабақ.
  • І V . Қорытынды:

Бағалау.

Үйге тапсырма беру.

Өткенге шолу 1 . Бірмүше дегеніміз не?  Санды және әріпті көбейткіштермен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі бірмүше деп аталады 2. Ұқсас мүшелер дегеніміз не?  Ортақ әріпті бөлігі бар және бір-бірінен айырмашылығы тек қана коэффицентте болатын бірмүшелер ұқсас бірмүшелер деп аталады 3. Бірмүшеге мысалдар келтіріндер 4. Көпмүше деп нені айтамыз?  Бірнеше мүшелердің алгебралық қосындысын көпмүше деп айтамыз 5. Көпмүшені біріктіру денеіміз не?  Көпмүшелерді қосу арқылы оның барлық мүшелерін өз таңбаларымен тізбектеп жазып, ұқсас мүшелерді біріктіру 6. Көпмүшені бірмүшеге көбейту денеіміз не?  Көпмүшені бірмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосу керек 7. Көпмүшені көпмүшеге көбейту деген не?  Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін бір көпмүшенің әрбір мүшесін екінші көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп шыққан көбейтіндіні қосу керек 8. Көпмүшені бірмүшеге бөлу дегеніміз не?  Көпмүшені бірмүшеге бөлу үшін көпмүшенің әрбір мүшесін берілген бірмүшеге бөліп шыққан нәтижелерді қосу керек

Өткенге шолу

  • 1 . Бірмүше дегеніміз не?

Санды және әріпті көбейткіштермен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі бірмүше деп аталады

  • 2. Ұқсас мүшелер дегеніміз не?

Ортақ әріпті бөлігі бар және бір-бірінен айырмашылығы тек қана коэффицентте болатын бірмүшелер ұқсас бірмүшелер деп аталады

  • 3. Бірмүшеге мысалдар келтіріндер
  • 4. Көпмүше деп нені айтамыз?

Бірнеше мүшелердің алгебралық қосындысын көпмүше деп айтамыз

  • 5. Көпмүшені біріктіру денеіміз не?

Көпмүшелерді қосу арқылы оның барлық мүшелерін өз таңбаларымен тізбектеп жазып, ұқсас мүшелерді біріктіру

  • 6. Көпмүшені бірмүшеге көбейту денеіміз не?

Көпмүшені бірмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосу керек

  • 7. Көпмүшені көпмүшеге көбейту деген не?

Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін бір көпмүшенің әрбір мүшесін екінші көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп шыққан көбейтіндіні қосу керек

  • 8. Көпмүшені бірмүшеге бөлу дегеніміз не?

Көпмүшені бірмүшеге бөлу үшін көпмүшенің әрбір мүшесін берілген бірмүшеге бөліп шыққан нәтижелерді қосу керек

№ 1. Көбейтуді орындаңдар. Бұл көбейтінді... Натурал сандардың көбейтіндісі

№ 1. Көбейтуді орындаңдар.

Бұл көбейтінді...

Натурал сандардың көбейтіндісі

№ 2. Көбейтуді орындаңдар. Бұл көбейтінді... Аралас сандардың көбейтіндісі

№ 2. Көбейтуді орындаңдар.

Бұл көбейтінді...

Аралас сандардың көбейтіндісі

№ 3. Көбейтуді орындаңдар. Бұл көбейтінді... Ондық бөлшектердің көбейтіндісі

№ 3. Көбейтуді орындаңдар.

Бұл көбейтінді...

Ондық бөлшектердің көбейтіндісі

№ 4. Көбейтуді орындаңдар. Бұл көбейтінді... Теріс сан мен он санның көбейтіндісі

№ 4. Көбейтуді орындаңдар.

Бұл көбейтінді...

Теріс сан мен он санның көбейтіндісі

№ 5. Көбейтуді орындаңдар. Бұл көбейтінді... Бірмүшелер көбейтіндісі

№ 5. Көбейтуді орындаңдар.

Бұл көбейтінді...

Бірмүшелер көбейтіндісі

№ 6. Көбейтуді орындаңдар. Бұл көбейтінді... Бірмүшенің көпмүшеге көбейтінідісі

№ 6. Көбейтуді орындаңдар.

Бұл көбейтінді...

Бірмүшенің көпмүшеге көбейтінідісі

№ 7. Көбейтуді орындаңдар. Бұл көбейтінді... Көпмүшенің көпмүшеге көбейтіндісі

№ 7. Көбейтуді орындаңдар.

Бұл көбейтінді...

Көпмүшенің көпмүшеге көбейтіндісі

Көпмүшені көпмүшеге көбейту І ІІ  (  а - b ) ( 2c + d 2 + e) =   =a( 2c + d 2 + e) - b ( 2c + d 2 + e)=   =2ac + ad 2 + ae - 2bc - bd 2  - be

Көпмүшені көпмүшеге көбейту

І

ІІ

( а - b ) ( 2c + d 2 + e) =

=a( 2c + d 2 + e) - b ( 2c + d 2 + e)=

=2ac + ad 2 + ae - 2bc - bd 2 - be

I II  =а ( 2c + d) - b ( 2c + d)= I II =2 ac+ad-2bc-bd

I

II

( 2c + d) - b ( 2c + d)=

I

II

=2 ac+ad-2bc-bd

№ 1.Есептеңдер.

№ 1.Есептеңдер.

№ 2.Есептеңдер.

№ 2.Есептеңдер.

№ 3.Есептеңдер.

№ 3.Есептеңдер.

№ 4.Көпмүше түрінде келтір.

№ 4.Көпмүше түрінде келтір.

ІІ. Топ.  Ұқсас мүшелерді біріктіру:      2) Көпмүшелерді қосу:      3) Көпмүшелерді азайту:     4) Көпмүшелерді көбейту:  Көпмүшелерді бөлу:  :  (3х) +  :  6) Көпмүшенің мәнін табу:  ,   мұндағы х = 2

ІІ. Топ.

  • Ұқсас мүшелерді біріктіру:

2) Көпмүшелерді қосу:

3) Көпмүшелерді азайту:

4) Көпмүшелерді көбейту:

  • Көпмүшелерді бөлу: : (3х) + :

6) Көпмүшенің мәнін табу: ,

мұндағы х = 2

Бірмүшені стандарт түрінде жазу:  ∙  Көбейтуді орындау:  ∙    Дәрежеге келтіріп, мәнін табу:  ,   мұндағы х = , у = -1 , z = 4   Бөлуді орындау:  :   Теңдіктегі * орнына дұрыс теңдік шығу үшін, бірмүшені жазу:   І. Топ.
  • Бірмүшені стандарт түрінде жазу:
  • Көбейтуді орындау:
  • Дәрежеге келтіріп, мәнін табу: ,

мұндағы х = , у = -1 , z = 4

  • Бөлуді орындау: :
  • Теңдіктегі * орнына дұрыс теңдік шығу үшін, бірмүшені жазу:

І. Топ.

Жақшаны ашу:  4ху  2) Теңдеуді шешу:  ( х + 1 )( х + 4 ) – = 0 Көбейткішке жіктеу:  + 7у – 45у – 15 Тиімді тәсілмен шешу : 0,7 ∙ 2,7 – 1,4 ∙ 0,7 + 0,3 ∙  2,7 – 1,4 ∙ 0,3 5) Көпмүшені бірмүшеге бөлу:   ІІІ. Топ.
  • Жақшаны ашу: 4ху

2) Теңдеуді шешу: ( х + 1 )( х + 4 ) – = 0

  • Көбейткішке жіктеу: + 7у – 45у – 15
  • Тиімді тәсілмен шешу : 0,7 ∙ 2,7 – 1,4 ∙ 0,7 + 0,3 ∙

2,7 – 1,4 ∙ 0,3

5) Көпмүшені бірмүшеге бөлу:

ІІІ. Топ.

:

Тексеру тест Вариант 1  1. Ұқсас бірмүшеліктерді табыңыз : 1) 3ху; 2) 3а; 3) – 7ху; 4) – 7.  А. 1 и 2. Б. 1 и 3. В. 1 и 2, 3 и 4. Вариант 2 1. Ұқсас бірмүшеліктерді табыңыз : 1) 5ху; 2) – 9; 3) 5ас; 4) – 9ху.  А. 1 и 3. Б. 1 и 3, 2 и 4. В. 1 и 4.   Вариант 1  2. Өрнектердің қайсысы көпмүшелік болады?  1) 5х + у3; 2) 5ху3; 3) 5 + х + у3. А. 3. Б. 2. В. 1 и 3.   Вариант 2  2. Өрнектердің қайсысы көпмүшелік болады? 1) 4 + 3у – у2; 2) х2; 3) 7 – х; 4) а + с. А. 2 и 3. Б. 1 и 3. В. 1, 3 и 4.    Вариант 1  3. Өрнекті ықшамдаңыз: (а2  а3)3.  А. а8. Б. а18. В. а15.   Вариант 2  3. Өрнекті ықшамдаңыз: а3  (3а3)2.  А. 9а8. Б. 6а9. В. 9а9.

Тексеру тест

Вариант 1

1. Ұқсас бірмүшеліктерді табыңыз : 1) 3ху; 2) 3а; 3) – 7ху; 4) – 7.

А. 1 и 2. Б. 1 и 3. В. 1 и 2, 3 и 4.

Вариант 2

1. Ұқсас бірмүшеліктерді табыңыз : 1) 5ху; 2) – 9; 3) 5ас; 4) – 9ху.

А. 1 и 3. Б. 1 и 3, 2 и 4. В. 1 и 4.  

Вариант 1

2. Өрнектердің қайсысы көпмүшелік болады?

1) 5х + у3; 2) 5ху3; 3) 5 + х + у3. А. 3. Б. 2. В. 1 и 3.  

Вариант 2

2. Өрнектердің қайсысы көпмүшелік болады?

1) 4 + 3у – у2; 2) х2; 3) 7 – х; 4) а + с. А. 2 и 3. Б. 1 и 3. В. 1, 3 и 4.  

Вариант 1

3. Өрнекті ықшамдаңыз: (а2 а3)3. А. а8. Б. а18. В. а15.  

Вариант 2

3. Өрнекті ықшамдаңыз: а3 (3а3)2. А. 9а8. Б. 6а9. В. 9а9.

  Вариант 1 4. Көпмүшелікті стандарт түрге келтіріңіз: 4  х  х  х  2 – 6х5 + х3  х4.   А. 4х3  2 – 6х5 + х7. Б. 8х3 – 6х5 + х12. В. х7 – 6х5 + 8х3 .   Вариант 2  4. Көпмүшелікті стандарт түрге келтіріңіз : 6  а  а  а  а  1,5 + 0,4  а3  5 – а6  а3.   А. 9а4 + 2а3 – а18. Б. – а9 + 9а4 + 20а3. В. – а9 + 9а4 + 2а3.  Вариант 1   5. Ықшамдаңыз: (9а – 2 b ) – (5а – 3 b ). А. 4а + 5 b . Б. 4а + b . В. 9а b .   Вариант 2   5. Ықшамдаңыз : (7х – 3у) – (8у – 6х). А. х – 11у. Б. 13х – 11у. В. х + 5у.   Вариант 1   6. Өрнекті көпмүше түрінде жаз.  2а(а2 + а + 1)?  А. 2а3 + а + 1. Б. 2а3 + 2а2 + 2а. В. 2а3 + 2а + 2.   Вариант 2   6. Өрнекті көпмүше түрінде жаз. 0,5х4(6х5 + х3 – 3)?   А. 3х9 + х7 – 1,5х4; Б. 3х9 + 0,5х7 – 1,5х4; В. 3х9 + х3 – 3.  

  Вариант 1

4. Көпмүшелікті стандарт түрге келтіріңіз: 4 х х х 2 – 6х5 + х3 х4. А. 4х3  2 – 6х5 + х7. Б. 8х3 – 6х5 + х12. В. х7 – 6х5 + 8х3 .  

Вариант 2

4. Көпмүшелікті стандарт түрге келтіріңіз : 6 а а а а 1,5 + 0,4 а3 5 – а6  а3.

А. 9а4 + 2а3 – а18. Б. – а9 + 9а4 + 20а3. В. – а9 + 9а4 + 2а3.

Вариант 1

5. Ықшамдаңыз: (9а – 2 b ) – (5а – 3 b ). А. 4а + 5 b . Б. 4а + b . В. 9а b .

Вариант 2

5. Ықшамдаңыз : (7х – 3у) – (8у – 6х). А. х – 11у. Б. 13х – 11у. В. х + 5у.

Вариант 1

6. Өрнекті көпмүше түрінде жаз. 2а(а2 + а + 1)?

А. 2а3 + а + 1. Б. 2а3 + 2а2 + 2а. В. 2а3 + 2а + 2.  

Вариант 2

6. Өрнекті көпмүше түрінде жаз. 0,5х4(6х5 + х3 – 3)?  

А. 3х9 + х7 – 1,5х4; Б. 3х9 + 0,5х7 – 1,5х4; В. 3х9 + х3 – 3.  

Тест жауаптары  1. Б     1.В    2. В      2.В  3. В      3.В  4. В      4.В  5. В      5.А  6. Б      6.Б

Тест жауаптары

1. Б 1.В

2. В 2.В

3. В 3.В

4. В 4.В

5. В 5.А

6. Б 6.Б


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Бірм?ше ж?не к?пм?ше тарауын ?айталау саба?ы

Автор: Жаншурина Анар Тулкибаевна

Дата: 26.11.2015

Номер свидетельства: 258556


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства