kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бір айнымалысы бар сызы?ты? те?сіздіктерді шешу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бір айнымалысы бар сызы?ты? те?сіздіктерді шешу.

Саба?ты? ма?саты: 

Білімділік:О?ушыларды? те?сіздіктерді шешіп, те?сіздікті? шешімін таба білу,жауабын жаза білуін, білімдерін на?тылау, ж?йелеу, ал?ан білімдерін тере?дету, тексеру ж?не ба?алау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бір айнымалысы бар сызы?ты? те?сіздіктерді шешу»

Сынып: 6 А

Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Оқушылардың теңсіздіктерді шешіп, теңсіздіктің шешімін таба білу,жауабын жаза білуін, білімдерін нақтылау, жүйелеу, алған білімдерін тереңдету, тексеру және бағалау.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін, таным белсенділігін арттыру, оқушыны ұқыпты тыңдауға, тез шешім қабылдай білу мақсатында өз білімін нақты көрсете алуға дағдыландыру.

Тәрбиелілік: Оқушыларды ұжыммен, топпен, өз бетімен жұмыс жасауға тәрбиелеу. Оқушының пәнге деген қызығушылығын арттыру, математикалық мәдениетке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Білімді қорытындылау және бекіту сабағы

Әдіс-тәсілдері: Топпен, жұппен, ұжыммен жұмыс жасау, жартылай-ізденушілік, сөздік, түсіндірмелік, өзара бағалау, өзін-өзі бағалау.
Сабақтың технологиясы: СТО технологиясының элементтері, АКТ
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, семантикалық карта , интерактивті тақта, бағалау парағы


Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Бағдаршам

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

ІІІ. Миға шабуыл

ІV. Мозайка әдісі (топпен жұмыс)

V. Сәйкесін тап(өз бетімен жұмыс)

VI. Семантикалық карта(жұппен жұмыс)

VIІ. Тапқыр болсаң, тауып көр

VIІІ.Іздеген жетер мұратқа (тест орындау)

IX. Сабақты қортындылау. Рефлексия.

Оқушыларды бағалау.

Үй жұмысы.


Сабақтың барысы:


І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.


1013(В)

1) (-) 2) (3;+) 3) [2;+

4) (5;+ 5) (-1;+) 6) (-)


1032 (С)

1) [2;4],

2) (-2;3],

3) (-22;20),

4) [-7,5;1,5)


ІІІ. Миға шабуыл (оқушылардың теориялық білімдерін тексеру; оқушылар ауызша жауап береді

1. Сан аралығының неше түрін білесің? (4)

2.

Сан аралығының координаталық түзудегі кескіні

Сан аралығының белгіленуі

(-1;3)

[-3;3]

[-3;+)

[-3;1)

Сан аралығының аты

Интервал

Кесінді

Сәуле

Жартылай интервал


Сан аралығының координаталық түзудегі кескіні

Сан аралығының белгіленуі





Сан аралығының аты











3.  теңсіздіктері қалай аталады?

4. Бұл жердегі  белгілері калай аталады?

5. Бір айнымалысы бар теңсіздіктің шешімі дегеніміз не?

6. Теңсіздікті шешу дегеніміз не?

ІV. Мозайка әдісі .

(Әр топқа сөйлемдер берілген сол сөйлемдер арқылы бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікті шешудің алгоритмін құрау қажет)

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікді шешу үшін:

  • Теңсіздіктің бір жақ бөлігін немесе екі жақ бөлігін де теңбе-тең түрлендіріп, ықшамдау керек;

  • Теңсіздіктегі белгісіз айнымалысы бар мүшелерді теңсіздіктің бір жақ бөлігіне, бос мүшелерді теңсіздіктің екінші жақ бөлігіне жинақтау;

  • Теңсіздіктегі ұқсас мүшелерді біріктіру керек;

  • Теңсіздіктің екі жағын да  белгісіздің коэффициентіне (егер ол нөлге тең болмаса ) бөлу керек;

  • Теңсіздіктің шешімін тауып, қажет болса, оны сан аралығында белгілеу керек.

Енді осы алгоритм бойынша тақтада жазылған екі есепті кім шығарады:

7х+4(х-2)6(1+3х) Ж: (-)

7(х+3)-2(х+2) Ж: (-]


5. Сәйкесін тап.(Өз бетімен жұмыс)

х ≥ 3                               (-∞;- 5 ]

х

х ≤ -5                              [3; +∞ )

-8  ≤ х ≤ 5                       ( -2; 0 ]

-2


6. Семантикалық карта. Жұппен жұмыс

Жауабы


Теңсіздіктер

[-7,5;1,5)

(-]

шешімі жоқ

(-1;+)

5х+4





7(х+1) – 4х3х+16





-7









7. Тапқыр болсаң тауып көр. Тақтада жұмыс

1. -2; 3; 5 мына сандардың кайсысы  теңсіздігінің шешімі болады?

(-2 мен 3)

2. Теңсіздікті шешіңдер:

 (1;+)

8. Іздеген жетер мұратқа. Тест

1-нұсқа 1. А. 2.с. 3. а. 4. б. 5. с. 6.а. 7.а. 8.с.

2-нұсқа 1.а. 2.б. 3.с. 4. а. 5. б. 6с. 7а. 8а.

1 - нұсқа

1) Теңсіздікті шеш: 3х-7˂х+1

а) (-∞;4) б) (1;+)    с) (-]

2) Теңсіздікті шеш: 2+х˃8-х

а) (-] б)(3;+∞) с) (-3]

3) Теңсіздікті шеш: 1-х≤2х-5

а) (-∞;4) б) (-4;4) с) [2;+∞)        

4) Теңсіздікті шеш: 2х+1˃х+6

а) (5;+∞) б) [-7,5;1,5) с) [-5;1,5)

5) Теңсіздікті шеш: 4х+2˃3х+1

а) (-;1,5) б) (-1;+∞)   с) [-7,5;1,5)

6) Теңсіздікті шеш: 6х+1˂2х+9

(-∞;4) б) (-4;4) с) (-∞;2)

7) Мына теңсіздіктің шешімін тап: х ≥ 3                              

а) [3; +∞ ) б) (3; +∞ ) с) (5; +∞ )

8) (-1;3) сан аралығының аты?

а)Интервал б) Кесінді с) Жартылай интервал

2- нұсқа

1) Теңсіздікті шеш: 5у-9≤3-7у     

а) (-∞;1) б) (-4;1) с) [1;+∞)        

2) Теңсіздікті шеш: 3х+1≤4х-5 

а) (-∞;6) б) (-6;6) с) [6;+∞)            

3) Теңсіздікті шеш: 6-5у˃3у-2        

а) (-∞;1) б) (-4;4) с) [1;+∞)              

4) Теңсіздікті шеш: 3-7у˃5у-3

а) (-4;0,2) б) (-∞;0,2) с) [0,2;+∞)        

5) Теңсіздікті шеш: 1-х≤2х-5

а) (-∞;4) б) (-4;4) с) [2;+∞)        

6) Теңсіздікті шеш: 6х+1˂2х+9

а) (-∞;2) б) (-4;4) с) [2;+∞)        

7) Мына теңсіздіктің шешімін тап: х ≥ 5                              

а) [5; +∞ ) б) (3; +∞ ) с) (5; +∞ )

8) (-2;3] сан аралығының аты?

а)Интервал б) Кесінді с) Жартылай интервал

VIІІ. Сабақты қортындылау. Рефлексия. 2 жұлдыз, 1 арман

Оқушыларды бағалау. Бағалау парағы бойынша бағалау.


ІХ. Үй тапсырмасы:

№ 1022 (В), №1039(С), ереже қайталау



































Бағалау парағы

ФИО

Миға шабуыл

Мозайка әдісі

(топпен жұмыс)

Сәйкесін тап

(өз бетімен жұмыс)

Семантикалық карта

(Жұппен жұмыс)

Тапқыр болсан тауып кор(тақтада жұмыс)

Іздеген мұратқа жетер

(тест)

Қорытынды баға

Айым








Назия








Аслан









Бағалау парағы

ФИО

Миға шабуыл

Мозайка әдісі

(топпен жұмыс)

Сәйкесін тап

(өз бетімен жұмыс)

Семантикалық карта

(Жұппен жұмыс)

Тапқыр болсан тауып кор(тақтада жұмыс)

Іздеген мұратқа жетер

(тест)

Қорытынды баға

Саша








Асхат








Диляра









Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікді шешу үшін:

  • Теңсіздіктің бір жақ бөлігін немесе екі жақ бөлігін де теңбе-тең түрлендіріп, ықшамдау керек;


  • Теңсіздіктегі белгісіз айнымалысы бар мүшелерді теңсіздіктің бір жақ бөлігіне, бос мүшелерді теңсіздіктің екінші жақ бөлігіне жинақтау;


  • Теңсіздіктегі ұқсас мүшелерді біріктіру керек;


  • Теңсіздіктің екі жағын да  белгісіздің коэффициентіне (егер ол нөлге тең болмаса ) бөлу керек;

  • Теңсіздіктің шешімін тауып, қажет болса, оны сан аралығында белгілеу керек.

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікді шешу үшін:

  • Теңсіздіктің бір жақ бөлігін немесе екі жақ бөлігін де теңбе-тең түрлендіріп, ықшамдау керек;


  • Теңсіздіктегі белгісіз айнымалысы бар мүшелерді теңсіздіктің бір жақ бөлігіне, бос мүшелерді теңсіздіктің екінші жақ бөлігіне жинақтау;


  • Теңсіздіктегі ұқсас мүшелерді біріктіру керек;


  • Теңсіздіктің екі жағын да  белгісіздің коэффициентіне (егер ол нөлге тең болмаса ) бөлу керек;


  • Теңсіздіктің шешімін тауып, қажет болса, оны сан аралығында белгілеу керек.


Сәйкесін тап.(Өз бетімен жұмыс)

  • х ≥ 3                               (-∞;- 5 ]

  • х

  • х ≤ -5                              [3; +∞ )

  • -8  ≤ х ≤ 5                       ( -2; 0 ]

  • -2

Сәйкесін тап.(Өз бетімен жұмыс)

х ≥ 3                               (-∞;- 5 ]

х

х ≤ -5                              [3; +∞ )

-8  ≤ х ≤ 5                       ( -2; 0 ]

-2

Сәйкесін тап.(Өз бетімен жұмыс)

х ≥ 3                               (-∞;- 5 ]

х

х ≤ -5                              [3; +∞ )

-8  ≤ х ≤ 5                       ( -2; 0 ]

-2

Сәйкесін тап.(Өз бетімен жұмыс)

х ≥ 3                               (-∞;- 5 ]

х

х ≤ -5                              [3; +∞ )

-8  ≤ х ≤ 5                       ( -2; 0 ]

-2

Сәйкесін тап.(Өз бетімен жұмыс)

х ≥ 3                               (-∞;- 5 ]

х

х ≤ -5                              [3; +∞ )

-8  ≤ х ≤ 5                       ( -2; 0 ]

-2

Сәйкесін тап.(Өз бетімен жұмыс)

х ≥ 3                               (-∞;- 5 ]

х

х ≤ -5                              [3; +∞ )

-8  ≤ х ≤ 5                       ( -2; 0 ]

-2


Семантикалық карта. Жұппен жұмыс

Жауабы


Теңсіздіктер

[-7,5;1,5)

(-]

шешімі жоқ

(-1;+)

5х+4





7(х+1) – 4х3х+16





-7










Семантикалық карта. Жұппен жұмыс

Жауабы


Теңсіздіктер

[-7,5;1,5)

(-]

шешімі жоқ

(-1;+)

5х+4





7(х+1) – 4х3х+16





-7










Семантикалық карта. Жұппен жұмыс

Жауабы


Теңсіздіктер

[-7,5;1,5)

(-]

шешімі жоқ

(-1;+)

5х+4





7(х+1) – 4х3х+16





-7















1 - нұсқа

1) Теңсіздікті шеш: 3х-7˂х+1

а) (-∞;4) б) (1;+)    с) (-]

2) Теңсіздікті шеш: 2+х˃8-х

а) (-] б)(3;+∞) с) (-3]

3) Теңсіздікті шеш: 1-х≤2х-5

а) (-∞;4) б) (-4;4) с)[2;+∞)        

4) Теңсіздікті шеш: 2х+1˃х+6

а) (5;+∞) б) [-7,5;1,5) с) [-5;1,5)

5) Теңсіздікті шеш: 4х+2˃3х+1

а) (-;1,5) б) (-1;+∞)   с) [-7,5;1,5)

6) Теңсіздікті шеш: 6х+1˂2х+9

(-∞;4) б) (-4;4) с) (-∞;2)

7) Мына теңсіздіктің шешімін тап: х ≥3

а) [3; +∞ ) б) (3; +∞ ) с) (5; +∞ )

8) (-1;3) сан аралығының аты?

а)Интервал б) Кесінді с) Жартылай интервал


2- нұсқа

1) Теңсіздікті шеш: 5у-9≤3-7у     

а) (-∞;1) б) (-4;1) с) [1;+∞)        

2) Теңсіздікті шеш: 3х+1≤4х-5 

а) (-∞;6) б) (-6;6) с) 6;+∞)            

3) Теңсіздікті шеш: 6-5у˃3у-2        

а) (-∞;1) б) (-4;4) с) 1;+∞)              

4) Теңсіздікті шеш: 3-7у˃5у-3

а) (-4;0,2) б) (-∞;0,2) с) [0,2;+∞)        

5) Теңсіздікті шеш: 1-х≤2х-5

а) (-∞;4) б) (-4;4) с) [2;+∞)        

6) Теңсіздікті шеш: 6х+1˂2х+9

а) (-∞;2) (-4;4) с) [2;+∞)        

7) Мына теңсіздіктің шешімін тап: х ≥ 5

а) [5; +∞ ) б) (3; +∞ ) с) (5; +∞ )

8) (-2;3] сан аралығының аты?

а)Интервал б) Кесінді с) Жартылай интервал


1 - нұсқа

1) Теңсіздікті шеш: 3х-7˂х+1

а) (-∞;4) б) (1;+)    с) (-]

2) Теңсіздікті шеш: 2+х˃8-х

а) (-] б)(3;+∞) с) (-3]

3) Теңсіздікті шеш: 1-х≤2х-5

а) (-∞;4) б) (-4;4) с)[2;+∞)        

4) Теңсіздікті шеш: 2х+1˃х+6

а) (5;+∞) б) [-7,5;1,5) с) [-5;1,5)

5) Теңсіздікті шеш: 4х+2˃3х+1

а) (-;1,5) б) (-1;+∞)   с) [-7,5;1,5)

6) Теңсіздікті шеш: 6х+1˂2х+9

(-∞;4) б) (-4;4) с) (-∞;2)

7) Мына теңсіздіктің шешімін тап: х ≥3

а) [3; +∞ ) б) (3; +∞ ) с) (5; +∞ )

8) (-1;3) сан аралығының аты?

а)Интервал б) Кесінді с) Жартылай интервал


2- нұсқа

1) Теңсіздікті шеш: 5у-9≤3-7у     

а) (-∞;1) б) (-4;1) с) [1;+∞)        

2) Теңсіздікті шеш: 3х+1≤4х-5 

а) (-∞;6) б) (-6;6) с) 6;+∞)            

3) Теңсіздікті шеш: 6-5у˃3у-2        

а) (-∞;1) б) (-4;4) с) 1;+∞)              

4) Теңсіздікті шеш: 3-7у˃5у-3

а) (-4;0,2) б) (-∞;0,2) с) [0,2;+∞)        

5) Теңсіздікті шеш: 1-х≤2х-5

а) (-∞;4) б) (-4;4) с) [2;+∞)        

6) Теңсіздікті шеш: 6х+1˂2х+9

а) (-∞;2) (-4;4) с) [2;+∞)        

7) Мына теңсіздіктің шешімін тап: х ≥ 5

а) [5; +∞ ) б) (3; +∞ ) с) (5; +∞ )

8) (-2;3] сан аралығының аты?

а)Интервал б) Кесінді с) Жартылай интервал


1 - нұсқа

1) Теңсіздікті шеш: 3х-7˂х+1

а) (-∞;4) б) (1;+)    с) (-]

2) Теңсіздікті шеш: 2+х˃8-х

а) (-] б)(3;+∞) с) (-3]

3) Теңсіздікті шеш: 1-х≤2х-5

а) (-∞;4) б) (-4;4) с)[2;+∞)        

4) Теңсіздікті шеш: 2х+1˃х+6

а) (5;+∞) б) [-7,5;1,5) с) [-5;1,5)

5) Теңсіздікті шеш: 4х+2˃3х+1

а) (-;1,5) б) (-1;+∞)   с) [-7,5;1,5)

6) Теңсіздікті шеш: 6х+1˂2х+9

(-∞;4) б) (-4;4) с) (-∞;2)

7) Мына теңсіздіктің шешімін тап: х ≥3

а) [3; +∞ ) б) (3; +∞ ) с) (5; +∞ )

8) (-1;3) сан аралығының аты?

а)Интервал б) Кесінді с) Жартылай интервал


2- нұсқа

1) Теңсіздікті шеш: 5у-9≤3-7у     

а) (-∞;1) б) (-4;1) с) [1;+∞)        

2) Теңсіздікті шеш: 3х+1≤4х-5 

а) (-∞;6) б) (-6;6) с) 6;+∞)            

3) Теңсіздікті шеш: 6-5у˃3у-2        

а) (-∞;1) б) (-4;4) с) 1;+∞)              

4) Теңсіздікті шеш: 3-7у˃5у-3

а) (-4;0,2) б) (-∞;0,2) с) [0,2;+∞)        

5) Теңсіздікті шеш: 1-х≤2х-5

а) (-∞;4) б) (-4;4) с) [2;+∞)        

6) Теңсіздікті шеш: 6х+1˂2х+9

а) (-∞;2) (-4;4) с) [2;+∞)        

7) Мына теңсіздіктің шешімін тап: х ≥ 5

а) [5; +∞ ) б) (3; +∞ ) с) (5; +∞ )

8) (-2;3] сан аралығының аты?

а)Интервал б) Кесінді с) Жартылай интервал











Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Бір айнымалысы бар сызы?ты? те?сіздіктерді шешу

Автор: Камзина Райхан Жумакановна

Дата: 20.05.2016

Номер свидетельства: 328973


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства