Саба?ты? ма?саты:
А) о?ушыларды? бір айнымалысы бар сызы?ты? те?сіздіктерді шешу та?ырыбы бойынша білімдерін тексеру, те?сіздіктерді шешуді ме?герту.
?) о?ушыларды? ой-?рісін ке?ейту, біліктіліктері мен есеп шы?ару да?дыларын жетілдіру.
Б) о?ушыларды ал?ан білімдеріне жауапкершілікпен ?арау?а, тез, ?рі д?рыс ойлау?а, ?з бетімен ж?мыстана білуге т?рбиелеу.
Саба?ты? т?рі: ?айталау
Саба?ты? ?дісі: с?ра?-жауап, жеке ж?мыс, топпен ж?мыс
Саба?ты? к?рнекілігі: с?зж?мба?, тест тапсырмасы, ?лестірмелі ?а?аздар, ба?алау пара?ы, топшамалар, компьютер
Просмотр содержимого документа
«Бір айнымалысы бар сызы?ты? те?сіздіктерді шешу »
БҚО, Сырым ауданы, Көгеріс ауылы
Жалпы білім беретін Көгеріс негізгі мектебінің математика пәні мұғалімі
Хайруллина Мөлдір Мырзағалиқызы
Математика
6-сынып
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу
Сабақтың мақсаты:
А) оқушылардың бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу тақырыбы бойынша білімдерін тексеру, теңсіздіктерді шешуді меңгерту.
Ә) оқушылардың ой-өрісін кеңейту, біліктіліктері мен есеп шығару дағдыларын жетілдіру.
Б) оқушыларды алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, тез, әрі дұрыс ойлауға, өз бетімен жұмыстана білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, жеке жұмыс, топпен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: сөзжұмбақ, тест тапсырмасы, үлестірмелі қағаздар, бағалау парағы, топшамалар, компьютер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
- оқушылармен амандасу;
- оқушыларды түгендеу, журналмен жұмыс;
- сабақ барысымен таныстырып, сабаққа назарларын аударту.
(бағалау парағы үлестіріледі)
ІІ. Үй тапсырмасы бойынша
Есептерін тексеру (тақтада есептердің жауаптары ілініп тұрады, сол арқылы оқушылар бір-бірінің үй жұмыстарын тексереді)
Ережелер сұрау, яғни «Сөзжұмбақ» шешу
Сұрақтары:
Екі жағы да тік жақшамен жабылған сан аралығының атауы қалай аталады?
Шешімдері бірдей теңсіздіктер қалай аталады?
Екі жағы да жай жақшамен жабылған сан аралығын қалай атаймыз?
ах+в=0 теңдеуіндегі х-ті қалай атаймыз?
Теңсіздіктің бір жағы нүктемен шектелген болса, осы сан аралығын не деп атаймыз?
ІІІ. Есептер шығару (түрлі тапсырмалар орындату)
А) І қатарға Тапсырма №1
Сан аралығының белгіленуі | [-3; 2] | (-2; 6] | (6; 19) | [6; +∞) |
Сан аралығының координаталық түзудегі кескіні | | | | |
Сан аралығының аты | | | | |
Теңсіздікпен жазылуы | | | | |
ІІ қатарға Тапсырма №1
Сан аралығы | (-6; 3) және [0;9] | [-4; 11] және (0; 15] | (-∞; -7) және [-6; 5) | [-7; 7] және [0; 13) |
Сан аралығының координаталық түзудегі кескіні | | | | |
Сан аралығының қиылысуы | | | | |
Сан аралығының бірігуі | | | | |
Ә) Тапсырма №2
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікті шешіп, оны сан түзуінде көрсетіңдер:
3,15х-12,15х+3
3х+5
7(х-3)≥4х+9
2(х+3)-(х+5)3(х+1)
Сергіту жаттығуы (Сан аралықтары беріледі, сол сан аралығындағы ең үлкен, ең кіші бүтін санын атаулары керек)
Б) Тест тапсырмасы (5 сұрақ)
Тест
3х+12=6+х теңдеуін шешіңдер
а) 3 ә) 4 б) -3 в)-6
Жақшаны ашыңдар: -3·(4у+5х-3)
а) 12у+15х-9 ә) -12у+15х-3 б) 12у-15х+9 в) -12у-15х+9
2≤х
а) [2;6] ә)(2;6) б) [2;6) в) (2;6]
[4; 9] сан аралығының аты
а) кесінді ә) сәуле б) интервал в) жартылай интервал
Санды теңсіздіктердің неше қасиеті бар?
а) 2 ә) 3 б)5 в)4
8х≥ - 2 санды теңсіздігінің екі жағына да -11 санын қосыңдар
а) 3х≥ -9 ә) -3х≥ 13 б) -3х≥ - 13 в) 3х≥ 9
Тест кілті арқылы оқушылар бірінің жауабын бірі тексереді.
Тест кілті
Б
В
Б
А
Б
Б
ІV. Үйге тапсырма оқулықтан №1032, №1039
V. Бағалау.
-
Аты-жөні | Үй тапсырмасы | Сөзжұмбақ | Тапсырма №1 | Тапсырма №2 | Тест | Қорытынды баға |
-
| -
| -
| -
| -
| -
| -
|
-