Просмотр содержимого документа
«Aylana uzunligi va doira yuziga doir masalalar yechish»
Samarqand viloyati Kattaqo`rg`on shahar16 - maktab matematika fan o`qituvchisi NazarovaDilorom Yazdonovnaning6-sinf uchunbir soatlik dars ishlanmasi
Matematika
I.Darsning mavzusi:
150-152. Aylana uzunligi va doira yuziga doir masalalar yechish.
II.Darsning maqsadi: Aylana uzunligi va doira yuzini topishni o`rgatish.
III.Darsda kommunikativ, ijtimoiy faol fuqarolik,umummadaniymatematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklardan xabardor bo`lish hamda tayanch kompetensiyalarni elementlarini shakllantirish.
IV.Darsni amalga oshirish usuli: Aralash nazariy, amaliy, savol-javob, juft-juft qilib muloqot qildirish,aplikatsiya qilish, mustaqil fikirlash.
V. Darsning jihozlari: kompyuter, ekran, video proektor, rag`bat kartochkalar, o`quv anjomlar.
VI.Darsning borishi
T/r
Bajarilgan vazifalar
1.
2.
Ajratilgan vaqt
Tashkiliy qism
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar
3
3.
5
O`tilgan mavzuni takrorlash
4.
Uy vazifasini tekshirish va xatolar ustida ishlash
3
5.
6.
QMNI(qisqa muddatli nazorat ishi)
3
Mavzuga doir masalalar yechish
5
7.
10
Ingliz tilini o`rganamiz
8.
Test.O`zingizni sinab ko`ring
3
9.
3
Doira va aylanadan foydalanib applikatsiya yasash
10.
O`quvchilarni baholab uy vazifasini topshirish
7
3
1.Tashkiliy qism.a)Salomlashish
b)navbatchi axboroti
d)kun yangiliklaridan xabardor etib ma`naviyat daqiqasini o`tish
Aylana,doira tushunchalari bilan 5-sinfda tanishgansiz.Amaliy mashq sifatida quyidagi vazifani bajaring:qog`oz kartondan radiuslari turlicha bo`lgan (masalan,3 sm va5 sm)ikkita doira kesib oling.Doira aylanasida biror shu nuqtaga qo`ying va uni A nuqta bilan belgilang.So`ngra A nuqtadan boshlab doirani chizg`ich bo`ylab o`ng tomonga bir marta to`la dumalating.Doiradagi nuqtaning chizg`ichga kelib uringan joyini B nuqta deb belgilab oling.
Aylana uzunligini topish uchun uning diametrini π soniga ko`paytirish kerak.
π=3,141592…
Doiraning yuzi S= πr 2 formula bo`yicha hisoblanadi.
C=2πr
C= πd
C⁄ d=C⁄2r=π
Aylana uzunligi va doira yuzini hisoblash.
Doira yuzi
S = πr 2
πr
O
4.Uy vazifasini tekshirish va xatolar ustida ishlash5.QMNI . (qisqa muddatli nazorat ishi)
1. Teng tomonli uchburchakni perimetri 75,9 sm ga teng.Uning tomonlari uzunligini toping.
2. 25% i 36 ga teng bo`lgan sonni toping.
3. G`ildirak 2763 m masofada 440 marta aylanadi.Shu g`ildirakni radiusi
necha m?
6.Mavzuga doir masalalar yechish. 1159-1161 masalalarni yechish
7.Ingliz tilini o`rganamiz.
Circle
Aylana
Uchburchak
Kvadrat
Triangle
Square
8.Test.O`zingizni sinab ko`ring .
3.Aylananing uzunligi 25,12 sm ga teng.Shu aylana radiusini toping.
A)6,28 sm B)3,5 sm
D)4 sm E)4,6 sm
1.Teng tomonli uchburchakning perimetri 28,8 sm ga teng.Uning tomoni uzunligini toping.
A)9,6 sm B)9,16 sm
D)8,6 sm E)9,06 sm
2.Uchburchakning perimetri 27,8 smga teng.Uning bir tomoni ikkinchisidan 3,5 sm qisqa, uchinchisidan esa 2,7 sm uzun.Shu uchburchakning uzun tomoni necha santimetr?
A)18,8 sm B)11,7 sm
D15,3 sm E)12,5 sm
9.Doira va aylanani qo`llab ajoyib applikatsiya yasaymiz.
O`g`il bolalar uchun
Qiz bolalar uchun
“Mard shaxzoda”
“Jajji malika”
10.Darsda faol qatnashgan o`quvchilarni izohli baholab uy vazifasini topshirish.
Uy vazifasi:
1172-va 1173 masalalar,matematik termenlarni ingliz tilida yodlash.Doira va aylanadan foydalanib istalgan applikatsiyani yasab kelish tarixiy ma`lumotlarni o`qib kelish.