kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Аримфметикалық амалдардың қасиеттері

Нажмите, чтобы узнать подробности

4 сыныптың "Арифметикалық амалдардың қасиеттері" тақырыбындағы бірінші сабағы.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Аримфметикалық амалдардың қасиеттері»

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық амалдардың қасиеттері

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың көбейтудің ауыстырымдылық, үлестірімділік және терімділік қасиеттері туралы білімін кеңейту

Дамытушылық: Оқушылардың ақыл-ойын дамыту,тапқырлыққа, ізденімпаздыққа,шпашаңдыққа баулу.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа, татулыққа, үлкенді сыйлай 
білуге тәрбиелеу. 

Сабақтың түрі: Аралас

Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап, түсіндіру, тест

Сабақтың көрнекілігі: тест, плакат, тірек-сызба, сурет

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру
- Амандасу
- Оқушыларды және құрал - жабдықтарын түгендеу
- Оқушылардың назарын сабаққа аудару
- Сабақтың мақсат - міндетін түсіндіру
- Психологиялық дайындық
Мен бәрін жасай аламын!
Бүгінгі күн тамаша!
Мен өзімді жақсы сезінудемін!
Менің көңіл күйім керемет!
Мен сабақ оқуға дайынмын!
Мен өзіме сенімдімін!
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

№ 6 60 бет

ІІІ Жаңа сабаққа крісіпе. Математикалық диктант

1. Балалар алаңының ұзындығы 60 м, ені 30 м. Осы алаңның сыртындағы қошаудың ұзындығын тап. (1800)

2. 3100 бен 28 сандарының айырмасынан 8 есе кем санды жаз. (384)

3. 93 пен 3-тің бөліндісін 6 есе арттыр.(186)

4. 850 саны 170-тен неше есе артық (5)

5. 30000 саны шығу үшін 1-ді нешеге қосу қажет? (29999)

ІV Жаңа сабақ

1 тапсырма.

a*b=b*a – көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті.

(көбейткіштердің орындарын ауыстырғанмен көбейтінді өзгермейді.)

b

a


(а+b)*с = a*с + b*с – көбейтудің үлестірімділік қасиеті.

c


a b



(a*b)*с=а*( b*с) – көбейтудің терімділік қасиеті. (өрнекте қатар орналасқан екі көбейткішті әрқашан көбейтіндімен ауыстыруға болады.)

с


b

a


2 тапсырма. Терімділік қасиетін пайдалану.

190* (5*2)=190*10=1900 332*(4*5)=332*20=6640

5*(630*4)=5*2520=12600 200*(96*5)=200*480=96000

7250*(2*5)=7250*10=72500 625*(200*5)=625*1000=625000

639*(4*5)=639*20=12780 103*(50*4)=103*200=20600

3 тапсырма.

а) 1 тартпаға

2 қатарға – 6 батон

14 тартпаға - ? батон

Шешуі: (6*2)*14=12*14=168 б 6*(2*14)=6*28=168 б

Ж/бы: 14 тартпа қойылатын сүйретпеге 168 батон сыяды.

ә) (12*10)*16=120*16=1920 12*(10*16)=12*160=1920

Ж/бы: Көкөніс қоймасының әр бөлігінде 1920 кг көкөніс сақталған.

5 тапсырма. Тиімді тәсілмен шығару (2 қасиет ауыстырымдылық)

(250+550)*6=800*6=4800 (125+875)*24=1000*24=24000

(3600+805)*2=4405*2=8810 (356+444)*8=800*8=6400

(552+248)*2=800*2=1600 (176+24)*450=200*450=90000

Сергіту сәті:

Бір, екі, тұрайық,

Алақанды ұрайық,

Саңырауқұлақтай отырып,

Емендерше тұрайық.

Тұрайық, отырайық,

Тұрайық, отырайық,

Партамызға жайғасайық.

6 тапсырма.

а) тауық – 17612

үйректер - ? 28 есе артық

қаздар – ? 16 есе артық

Шешуі: (17612/28)х16= 10064 қаз

Ж/бы: Құс фермасында 10064 қаз бар

ә) 1 тауыққа – 100 г

300 тауыққа - ? г

Шешуі: 100х300х365=10 950000 г = 10 т 950 кг

Ж/бы: 300 тауығы бар фермер бір жылға 10 т 950 кг жем даярлау керек.

б) (16500+7500)/1500= 16 рет

Ж/бы: 16 рет

7 тапсырма

а) Нұргүл бір сан ойлады. Ол санды 12 есе арттырып, шыққан нәтижеге 12354-ті қосқанда 27870 шықты. Нұргүл ойлаған санды тап.

Шешуі: Х*12+12354=27870 Х=1293

ә) Нұржан бір сан ойлады. Ол санды 100 есе арттырғанда, 1600 бен 24000-ның қосындысына тең болатын сан шықты. Нұржан қандай сан ойлады?

Шешуі: Х*100 =1600 +24000 Х=256

б) Әлия ойлаған санын 30985-ке кемітіп, шыққан нәтижені 15 есе кеміткенде, 12000 мен 9731- дің айырмасына тең болатын сан шықты. Әлия қандай сан ойлады?

Шешуі: (Х-30985) /5= 12000-9731 Х=65020

V Сабақты бекіту.

Тест

1. Амалдарды орында, дұрыс жауабын тап: (45:15+75):3

а) 23 ә)26 б)29 в)25

2. Дұрыс жауапты тап: 1000- (321+569)

а) 120 ә)100 б)210 в)110

3. Қай теңдеудің шешімі 340-қа тең:

а) 300+х=400 ә)х+60=400 б)х*3=620 в)1254:х=6

4. 3 санының кубы нешеге тең?

а) 9 ә)6 б)27 в)270

5. 3 дм қанша мм бар?

а) 30мм ә)300мм б)3000мм в)3мм

6. Автомобиль 160 км қашықтықты 2 сағатта жүріп өтті. Автомобильдің жылдамдығы нешеге тең?

а) 60км/сағ ә)70км/сағ б)80км/сағ в)90км/сағ

7. Көбейтуді орында 3020*4

а) 1280 ә)12080 б)11080 в)1180

VІ Қорытындылау.

Арифметикалық амалдар



+

:

*

-






Қасиеттері





Ауыстырымдылық

Терімділік

Үлестірімділік




Рефлекция

Білемін

Білдім

Білгім келеді




VІІ Бағалау.

VІІІ Үйге тапсырма: № 4 тапсырма 61 бет


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Аримфметикалық амалдардың қасиеттері

Автор: Ниетуллаева Бахытхан Габитқызы

Дата: 09.01.2017

Номер свидетельства: 376695


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
1390 руб.
1980 руб.
1680 руб.
2400 руб.
1850 руб.
2640 руб.
1580 руб.
2260 руб.
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства