арифметтикалы? прогрессия саба?ын ?айталау
саба?ты? т?рі:іскерлік да?дыларын ?алыптастыру
саба?ты? барысы: 1.?йымдастыру кезе?і
2. ?й тапсыыыырмасын тексері
3.тірек схема ар?ылы ?айталау
4.есептер шы?ару
5.?йге тапсырма беру
6. ба?алау
7. ?орытынды
о?ушылар 3 топ?а б?лінеді. топ жетекшісі сайланады. ?й тапсырмасы ауызша тексеріледі.
?р топ?а тапсырмалар жазыл?ан ?лестірмелі пара?тар таратылады, есептерді шыы?ару ар?ыыылыы жасырыл?ан с?зді табу керек.3 топ д?рыс шы?арса, математикалы? на?ыл с?зді табады.
Просмотр содержимого документа
«Арифметикалы? прогрессия ?айталау саба?ы»
Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессия тақырыбын қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың тақырып бойынша білімдерін тиянақтау, толықтыру, бекіту, формулаларды есеп шығаруда пайдалана білу
Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, ұйымшылдыққа, сыйластыққа, алғырлыққа, ұқыптылыққа, өз ойын тиянақты айта білуге үйрету
Дамытушылық : оқушылардың есептер шығарудағы іскерліктерін, өз бетімен еңбектенуін, ойлауға, пайымдауға, пәнге қызығушылығын дамыту.
Сабақтың түрі : іскерлік дағдыларын қалыптастыру
Көрнекілігі: интерактивті тақта, сызбалар, таратпа материалдар.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
2. үй тапсырмасын тексеру
3. Тірек схема арқылы қайталау
4. Есептер шығару
5. үйге тапсырма беру
6. Бағалау
7. Қорытынды
Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Топ жетекшісі сайланады. Үй тапсырмасы ауызша тексеріледі.
Тірек схема арқылы қайталау
dАйырмасы
Қасиеті
Арифметикалық прогрессия
an -ші мүшесі
Қосындысы
Анықтамасы
Әр топқа тапсырмалар жазылған үлестірмелі парақтар таратылады, есептерді шығару арқылы жасырылған сөзді табу керек. 3 топ дұрыс шығарса, математикалық нақыл сөзді табады.
І топ.
Арифметикалық прогрессияның оныншы мүшесін тап. а1 =10, d=4
a1 = 2, a10 =92, d=?
а1 + a10 =12
a8 - a5 = 4 а1 =? d= ?
а1 =130, d=3, а1 5 =?
a10 = 1,9, a16 = 6,1 а1 =? d= ?
an = 4n+3 а1 =? d= ?
а1 =56, d= -3, n=11 an =?
М А Т И Ф А Р Е К И
88 46 0,7 0 26 10 -4,4 4 7
ІІ топ
а1 =18, d= -0,5, a20 =?
a5 =27, a27 =60, а1 =? d= ?
a5 + a11 = -0,2
a4 + a10 =2,6 а1 =? d= ?
a2 = 1, a5 =7, a1000 =?
а1 = -50, d= 1,2, а45 =?
а1 =2 , а1 0 =92, d= ?
Ы Р А Л Д Ғ Ы М
21 10 2,8 1,5 1997 8,5 9,7 -1,4
ІІІ топ
а1 =20, d=3, а5 =?
а1 =56, d=-3, a15 =?
an = , а1 =? d= ?
а1 =-7, а1 6 =2, d= ?
а20 =0, а66 =-92, а1 =? d= ?
А П Ы Ш Т А С
0,6 32 38 14 -2
Тарихи мәлімет
XVIII ғасырдың соңында Германияда бір сабақта мұғалім оқушыларына «1 ден 100ге дейінгі натурал сандардың қосындысын табуды» тапсырыпты. Оқушылардың біреуі «Ізделінді қосынды 5050 –ге тең» деп жауап беріпті. Бұл оқушы кейіннен аты әлемге әйгілі болған математиктер королі Карл Фридрих Гаусс екен. Бала Гаусс есептеген 1-ден 100-ге дейінгі (100 –ді қоса есептегендегі) барлық натурал сандардың қосындысын табайық.
1+2+3+4+...+97+98+99+100= (100+1)·50= 5050
I топ
(30·25-25· 27)+ (27·24 -24·24)+ (24·23- 23·21)+(21·22-22·18)
ІІ топ
(3·96-84·3)+(5·84- 72·5)+(7·72- 60·7)+ (9·60-48·9)+ (11·48- 36·11) + (13·36-24·13)
ІІІ топ
(55·100-100·50)+ (50·98- 98·45)+ (45·96-96·40)+ (40·94- 94·35)+ (35·92- 92·30)
Сергіту: Кім жылдам?
Бір жылда неше тәулік бар?
Жарты теңгенің жартысы неге тең?
Ең үлкен екі таңбалы сан?
Ең кіші натурал сан.
Ең кіші жай сан.
Дәлелдеуді қажет ететін тұжырым
Дәлелдеуді қажет етпейтін тұжырым
Екі метр көп пе, 201см көп пе?
2 мен 3-тің арасына қандай таңба қойғанда 2 ден үлкен 3-тен кем сан шығады?
Шеңбердің кез келген екі нүктесін қосатын кесінді.
Рефлексия:
А) Тапсырмаға баға 1. Жеңіл
2. бір қалыпты
3. қиын
Үйге тапсырма: 196 (ә), 199 (ә)
Бағалау, қорытынды.